Bizi Takip Edin

Ekoloji

Atikhisar Barajı Hem Kuraklık Hem Maden Tehdidi Altında

atikhisar barajı çanakkale koza altın

Koza Altın İşletmeleri Atikhisar Barajı yakınındaki altın ve gümüş madeni projesi için kapasite artırımı başvurusu yaptı.

Koza Altın İşletmeleri tarafından daha önce 300 bin ton altın çıkarılacağı bildirilerek yapılan başvurunun ÇED iptal davası devam ederken, 3 milyon ton altına kapasite artırımı için yeni bir ÇED başvurusu yapıldı. Proje sahasının Çanakkale’nin tek su havzası olan Atikhisar Barajı’na sadece 3.8 kilometre uzaklıkta olması Çanakkale halkı için ciddi tehditler yaratabilir.

Çanakkale Olay’dan Atakan Alkış’ın haberine göre; Çanakkale’nin tek içme ve su kaynağı Atikhisar Barajı’nda iklim değişikliği sebebiyle ciddi bir kuraklık tehlikesi ile karşı karşıya. Atikhisar Barajı’nda Kasım ayı sonu itibariyle doluluk seviyesi yüzde 22’ye yani 12 milyon 150 bin metreküp suya gerilerken, bu su miktarının bir bölümünün ise çamur tabakası içerdiği ve bu yüzden de kullanılmasının zor olduğu ifade edilmişti.

‘Atikhisar Barajı Tehdit Altında’

Çanakkale halkı susuzluk riskiyle karşı karşıyayken, maden firmaları tarafından ÇED başvuruları da yapılmaya devam ediyor. Son olarak Koza Altın İşletmeleri tarafından Çanakkale’ye 17 kilometre, Atikhisar Barajı’na ise sadece 3.8 kilometre uzaklıkta bulunan Terziler ve Serçiler Köyü civarında bulunan bölgeye altın ve gümüş madeni projesi için kapasite artırımı başvurusu yapıldı.

Koza Altın işletmelerinin aynı bölgeye önceden yapmış olduğu ÇED başvurusu olumlu sonuçlanmıştı ancak açılan ÇED iptal davası sonrasında şirket faaliyetlerini gerçekleştirememişti. Bir önceki raporda 300 bin ton altın çıkarılmak istendiği belirtilmişti. Ancak bu yeni başvuruda çıkarılacağı belirtilen miktar ise 3 milyon ton oldu. Atikhisar çevresini tehdit eden bu proje için de ÇED iptali istemiyle yakında dava açılacağı öğrenildi.

Ayvacık’ta Planlanan İki JES İçin ‘Yürütmeyi Durdurma’ Kararı Verildi

‘Proje Yerleşim Planında Revizyonlar Yapılmıştır’

Koza Altın İşletmeleri tarafından Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na yapılan ÇED başvurusunda ise şu ifadeler yer aldı: “Kapasite Artırımı Projesi olarak sunulan bu proje kapsamında ÇED alanı 94,8 hektar olarak belirlenmiş proje yerleşim planında revizyonlar yapılmıştır. Proje kapsamında oluşturulacak üniteler, Açık Ocak, Ekonomik Olmayan Kayaç (EOK), Geçici Cevher Stok Alanı, Nebati Toprak Depolama Alanları ve İdari ve diğer yardımcı binalardır. Kapasite Artışı Projesi kapsamında açık ocak madencilik işletmeciliği yöntemi ile yaklaşık 3 milyon ton altın cevheri çıkarılması planlanmaktadır. Açık ocak faaliyetleri sonucu çıkarılacak olan cevher, geçici cevher stok alanında depolanacaktır. Geçici olarak depo edilen cevher, zenginleştirme için proje sahibine ait farklı illerde bulunan cevher zenginleştirme tesislerine taşınacaktır. Kapasite Artırımı Projesi kapsamında proje alanı içerisinde cevherin işlenmesi amacıyla kırma, eleme, öğütme ve siyanür ya da herhangi başka bir kimyasal kullanımı ile cevher zenginleştirilmesi işlemleri gerçekleştirilmeyecektir. Üretilen cevherin Koza Altın İşletmeleri A.Ş.`nin zenginleştirme tesislerine nakledilmesi sırasında Terziler köyüne girilmeden Terziler Köy yolu üzerinden, Çanakkale-Çan yoluna çıkan güzergâhın kullanılması planlanmaktadır.”

Kazdağları’nda 14 Köyün Su Kaynağına Maden Şirketi Tehdidi