Bizi Takip Edin

Yazarlar

Yürüyüş: Kılıçdaroğlu Ne Söyledi, Ne Yaptı ve Şimdi Ne Yapmak İstiyor?

Yürüyüş Kemal Kılıçdaroğlu

CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun ‘Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş’ kitabı, Türkiye’nin son 10 yıllık siyasetine ışık tutan bir perspektif sunuyor.

DENİZ KILIÇ – Nazım Hikmet’in yürümek şiirinde dediği gibi; yürümek yolunda pusuya yattıklarını, arkadan çelme attıklarını bilerek yürümek… Yürümek; yürekten, gülerekten yürümek…

Geçtiğimiz günlerde Tekin Yayın Evi tarafından yayımlanan CHP Lideri Kemal Kılıçdaroğlu’nun “Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş” kitabı raflardaki yerini aldı. Kitap, 22 Mayıs 2010 tarihinden başlıyor. Yani Kılıçdaroğlu’nun CHP 33. Olağan Kurultayı’ında genel başkan adayı olarak ilk kez partililerin karşısına çıktığı adaylık konuşmasıyla… ve kitap Kılıçdaroğlu’nun 22 Nisan 2020 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi için kaleme aldığı ‘Düşünmek: Alçakgönüllü Bir Uygarlığın İnşasına Çağrı’ başlıklı yazısıyla bitiyor. Yani geçen 10 yıllık sürede kurultaylarda, toplantılarda ve önemli süreçlerde yapmış olduğu konuşmaların bir özeti ile karşılaşıyoruz.

Babacan, İnce, Davutoğlu, Sarıgül: ‘Yüzde 1’i Aşamamanızın Sebebi Bu…’

Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş: ‘Anı Kitabı Değil, Siyasi Bir Perspektif’

Elinize aldığınızda acaba bu kitap ne anlatmak istiyor diye sorgulayabilirsiniz. Ancak kitabı biraz karıştırıp, içeriğine göz attığınızda, Türkiye’nin içinden geçmiş olduğu 10 yıllık siyasal, toplumsal, ekonomik süreçlerin kronolojik  bir şekilde sıraladığını da görmüş oluyorsunuz. Bu yönden bu kitabın bir anı değil, siyasi gelişmelere ışık tutan bir perspektif sunduğunu anlıyoruz.

Türkiye’nin birçok önemli aşamadan geçtiği 2010-2020 yıllarındaki 10 yıllık süreçte; CHP’nin tutumunu, değişimini, söylemlerini ve politik çizgisini somut bir şekilde “Yürüyüş” kitabında okuyabilirsiniz. Kitabı okurken geride bıraktığımız 10 yıl içerisinde, çoktan unuttuğumuz birçok gelişmeyi de hatırlayacaksınız. Malum Türkiye’de en kötü olaylar bile 1 hafta içerisinde ne yazık ki unutuluyor.

Siyaset Kulisi: CHP’de 25 İl Başkanı Görevden Mi Alınıyor?

Halkçı Politikalar Hep Ön Planda

Cumhuriyet Halk Partisi’nin özellikle “halkçı politikalarını” anlatmakta, bu kitap bir belgeler niteliği taşıyor. Nitekim, son 10 yılda yapılan tüm kurultaylarda Kemal Bey’in halkçı söylemleri ve partinin halkçı politikaları nasıl önemsediğinin göstergesi şu sözlerle apaçık ortaya çıkıyor:

“Uzun Yürüyüşümüzü Başlatıyoruz
Bunlar “Mustafa Kemal ve arkadaşları bu ülkeyi kurarken önce “Halk” dediler. Önce halk, ilk sözümüz halk, son sözümüz halk de halk olacaktır. Halkla beraber yürüyeceğiz!” 

22 Mayıs 2010 CHP 33. Olağan Kurultayı

“Değerli arkadaşlarım, sosyal demokrasinin üç temel özelliği vardır.
Bir, sosyal demokrasi insan merkezlidir.
İki, sosyal demokrasi evrenseldir.
Üç, sosyal demokrasi katılımcılığı öngörür.
İnsan merkezlidir. Çünkü insana onurlu bir gelecek vermek için yola çıkmıştır. Onurlu bir gelecek yanında özgürlüğü ve güvenceyi veren bir partidir sosyal  demokrat bir parti olarak Cumhuriyet Halk Partisi”

17 Temmuz 2012 CHP 34. Olağan Kurultayı

“Değerli arkadaşlarım deniyor ki CHP halka inmiyor, halkın dertlerinle ilgilenmiyor. Şimdi ben yine bu vatandaşlarımızın vicdanına sesleniyorum. Taşeron işçiliği il dile getiren parti kim? Asgari ücreti ilk dile getiren parti kim? Mevsimlik işçileri ilk dile getiren parti kim? Merdiven altı atölyelerde sigortasız çalışan binlerce işçinin güvenliğini dile getiren kim? Özgürlükçü bir demokrasiyi dile getiren kim? Herkes düşüncesin özgürce ifade etsin diyen kim? Sadece sorunu dile getirmiyoruz çözümünü de beraber dile getiren kim? Cumhuriyet Halk Partisi. Haksızlık yapmıyor musunuz Cumhuriyet Halk Partisi’ne”

16 Ocak 2016 CHP 35. Olağan Kurultayı

“Yoksulluğu tarihe gömeceğiz. Bugün kaygılar var. Hiç kimse kaygılanmasın, adaleti ve cesareti savunacağız. Ankara’yı alacağız, Bursa’yı alacağız, İstanbul’u alacağız, Manisa’yı alacağız, Mersin’i alacağız, Adana’yı alacağız, göreceksiniz Türkiye’yi çağdaş uygarlığa ulaştıracağız” yine aynı kurultayda şu sözlere de yer veren Kemal bey, yerel yönetimlerdeki halkçı politikaların önemini bir kez daha vurguladığını görüyoruz: “…Biz Türkiye genelinde iktidar değiliz ama belediyelerimiz bazı yerlerde iktidar. Bizim belediyelerimizin verdiği hizmet bütün Türkiye’ye örnektir. Aydın’da iseniz eti daha ucuza alıyorsunuz, Burdur’da iseniz peyniri daha ucuza alabiliyorsunuz, İzmir’de iseniz çocuğunuza süt kapınıza bırakılıyor. Tekirdağ’da iseniz bütün meralar çiftçiler için ıslah ediliyor. Biz yerelde bütün halkımıza dostça hizmet ediyoruz, Eskişehir’e mi gideceksiniz, Bursa’ya mı gideceksiniz? Eskişehir yeşil şehir, Bursa beton şehir oldu” 

3 Şubat 2018 CHP 36. Olağan Kurultayı

CHP İstanbul’da Büyük Tartışma: ‘Onun Adına Utandım…’

Kemal Bey’in 10 yıldaki tüm kurultaylarda “Halk” vurgusu yapması tabi ki bir rastlantı değil. Bunu Kılıçdaroğlu’nun halkçılık ilkesine verdiği önem olarak görmeliyiz. CHP’nin halkçı politikalardan hiç kopmadığı, söylem ve uygulamalarında da halkçı politikaları öne çıkardığına şahit oluyoruz.

Ayrıca, 3 Şubat 2018’de yapılan 36. Olağan Kurultay’da söylediği gibi büyükşehirlerdeki başarının bir tesadüf olmadığı da ortaya çıkıyor. Evet CHP Bursa’yı, Manisa’yı alamadı ama 1989 yerel seçimlerden beri alamadığı İstanbul ve Ankara başta olmak üzere İzmir, Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirleri kazanarak Kemal Bey’in de tabiriyle yerel seçimlerde tarih yazdı.

Kılıçdaroğlu, Muhtarların Tanrıkulu Eleştirilerine Yanıt Verdi

Kitap Nasıl Başlıyor, Nasıl Bitiyor?

Kitap 22 Mayıs 2010 tarihinde henüz genel başkan seçilmesine sadece birkaç saat kalan Kemal Bey’in CHP 33. Olağan Kurultayı’nda kürsüye çıkıp partililere seslendiği şu sözlerle başlıyor: “Geliyoruz, iktidara geliyoruz. Yoksulların ezilenlerin, işçilerin haklarını korumak için geliyoruz. Böylesine görkemli bir toplantıda, kurultayımızda Mustafa Kemal’den İnönü’ye, Ecevit’ten Deniz Baykal’a kadar bize bırakılan görkemli tarihin sahibi olacağız ve o görkemli tarihi çağdaş uygarlığa taşıyacağız” cümleleriyle başladı.

Kemal Bey’in 22 Nisan 2020 tarihinde Cumhuriyet Gazetesi için kaleme aldığı Koronavirüs sonrasında ‘Düşünmek: Alçakgönüllü Bir Uygarlığın İnşasına Çağrı’ yazısındaki şu paragrafla son buluyor: “Unutmayalım ki Cumhuriyetimiz, bilhassa kimsesizlerin kimsesi olarak ulu önder Mustafa Kemal Atatürk tarafından kuruldu. İkinci yüzyılında yeniden kimsesizlerin kimsesi olabilir. Bu idealimizi gerçekleştirirsek sadece vatandaşlarımıza değil, tüm dünyaya umut olacağız. Bunu başarabiliriz. 100 yıl önce Mustafa Kemal Atatürk’ün liderliğinde başardığımız gibi”

Ekrem İmamoğlu Merakla Beklenen Müjdesini Açıkladı: ‘Başardık’

Tutarlı Bir Halkçılık Siyaseti

“Özgür ve Adil Bir Türkiye İçin Yürüyüş” kitabı CHP’nin yerel seçimlerdeki başarısının tesadüf olmadığını gösterdiği gibi Kemal Bey’in Genel Başkan seçildiği tarihten bugüne kadar tutarlı bir halkçılık siyaseti ile yürüdüğünün göstergesi olmuştur.

Son Anket: ‘Erdoğan’a Karşı Hangi Siyasi İsim Seçim Kazanabilir?’