Bizi Takip Edin

Yazarlar

CHP’nin İktidar Manifestosu: İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi

ikinci yüzyıla çağrı beyannamesi

CHP’nin iktidar manifestosu olan ve parti kurultayında oy birliği ile kabul edilen İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi nedir? Partililer neden bu beyannamenin üzerinde çok duruyor?

DENİZ KILIÇ | Cumhuriyet Halk Partisi 37. Olağan Kurultayı’nda Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu tarafından okunduktan sonra kurultay delegelerinin onayına sunulan “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” oy birliği ile kabul edilmişti. O günden sonra neredeyse her platformda, bu beyannameye bir vurgu yapıldı. Peki, bu beyannamenin içeriği nedir? Ne ifade etmektedir? Gelin birlikte bakalım.

Yürüyüş: Kılıçdaroğlu Ne Söyledi, Ne Yaptı ve Şimdi Ne Yapmak İstiyor?

İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi: ‘5 Soruna, 13 Maddelik Çözüm’

CHP’nin 2. Yüzyıla Çağrı Beyannamesi herkesin kolaylıkla okuyabileceği ve anlayabileceği yalınlıkta hazırlanmış. Türkiye’deki sorunlar genel bir yapı içerisinde temellendirilerek beş maddeye ayrılırken, sorunlara ilişkin çözüm önerileri de sunulmuş.

Şimdi Türkiye’nin Tan Vakti: “Güneş Doğuyor, Umut Yeşeriyor”

Sadelik içerisinde verilen mesajların, kurulan cümlelerin içerikleri de özenle seçilmiş. Özellikle güneşin doğuş anını, gün ağarmasını ifade eden “Tan vakti”, CHP’nin güneş gibi doğmasının, güzel günlerin yakın olduğunu ifade ederken, umudun simgesi olarak da kurak toprakta filizlenmiş, toprağa tutunmuş fide görseli ön plana çıkarılmış.

Sorunlar ve Çözüm Önerileriyle CHP

“CHP sadece eleştirir” algısını yıkmak için CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu büyük gayret gösteriyor. Bu algıyı yıktığını da görüyoruz. Bu algıyı yıkmak, gerçekten öyle hiç kolay bir şey değil. Özellikle son dönemde parti grup toplantılarını toplumun belirli kesimlerine ayırması (öğretmenler, sağlık çalışanları, esnaflar, engelliler, memurlar vb.) halkta ciddi karşılık buldu. Uzun yıllardır yürütülen bu çalışmaların başarıya ulaştığının en somut göstergesi, partinin yerel seçimlerde seçmenin güvenini alabilmesi oldu. Pandemi döneminde de bu başarıların perçinlendiği görülüyor. Seçmen artık CHP’nin sadece eleştirmediğini, aynı zamanda çözüm önerileri de sunabildiğini görmeye başladı. İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nde de Türkiye’yi nasıl yönetebileceğini 13 maddede açıklayan CHP yönetimi, aynı zamanda Cumhuriyet’imizin ikinci yüzyılına adım atmaya hazırlandığı bu dönemde partinin manifestosunu da belirledi.

Son Dakika: CHP Gençlik Kolları Başkanı’na 11 Ay Hapis Cezası

“Milli Egemenlik” Vurgusu İle Başlangıç

İkinci  Yüzyıla Çağrı Beyannamesi’nin başlangıç cümlesinde Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin açılışında milli egemenliğin üstün kılındığı, hiçbir şekilde ekonomik ve siyasal bağımsızlıktan taviz verilmediği, bunun dünyaya bu şekilde ilan edilerek Cumhuriyetin kurulduğu, bugün de CHP’nin aynı çizgisinden sapmadan, bu ilkelere bağlı olduğu şu cümlelerle yer alıyor: “Yüzyıl önce TBMM açılırken “Egemenlik Kayıtsız Şartsız Milletindir” dedik. Ekonomik ve siyasal bağımsızlığımızı tüm dünyaya ilan ederek, Cumhuriyetimizi kurduk… 37. Kurultayımızda bir kez daha ilan ediyoruz ki, Partimiz bu temel ilkeye ödünsüz bir şekilde bağlıdır

Köklere Bağlılık

Beyannamenin giriş cümlesinde ifade edildiği gibi Cumhuriyet Halk Partisi, kuruluş değerlerine bağlı, aradan geçen yüz yıla yakın bir süredir aynı temel üzerinden siyaset yapan ve kurucu değerlerin bugünkü devamı niteliğinde olan parti olma özelliğini taşımaya devam ettiğini vurguluyor. Bununla birlikte çağı yakalayan, yenilikçi politikalarıyla günümüz sorunlarına çözüm önerileri sunabilen bir parti olma iddiası taşıyor.

Sorunlar ve Çözüm Önerileri

CHP kurmayları çağrı beyannamesinde belirtilen beş temel soruna karşı on üç maddeden oluşan çözüm önerilerini sıralıyor. Böylelikle CHP’nin “İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi” beş temel soruna karşı, on üç çözüm önerisiyle oluşturulmuş.

Bu CHP’li Belediyede Asgari Ücret Tam 4 bin 500 TL

Çağrı Beyannamesindeki Türkiye’nin Temel Sorunlarına İlişkin CHP’nin 13 Maddelik Çözüm Önerileri

1. Yeni bir Anayasa ile Güçlendirilmiş Demokratik Parlamenter Sisteme geçilecektir.
2. Türkiye’nin toplumsal barışı ve huzuru sağlanacaktır.
3. Devlet yönetiminde ve toplumsal düzende liyakat sistemi hâkim kılınacaktır.
4. “Seçim Yasası” değişecek, milletin vekilini millet seçecektir.
5. “Siyasi Ahlak Yasası” çıkarılacaktır.
6. Kamu İhale Kanunu, rekabet ve şeffaflığı sağlayacak şekilde yeniden düzenlenecektir.
7. “Sayıştay” gerçek işlevine kavuşturulacak, “Ulusal Vergi Konseyi” ve TBMM’de “Kesin Hesap Komisyonu” kurulacaktır.
8. Güçlü bir “Stratejik Planlama Teşkilatı” kurulacaktır.
9. Eğitim sistemi, tüm bileşenlerin ortak çabasıyla yeniden yapılandırılacaktır.
10. Gelecek nesiller için “Ekosistem Hakkı” korunacaktır.
11. Güçlü sosyal devletin ilk adımı olarak “Aile Destekleri Sigortası Kurumu” kurulacaktır.
12. Yeni bir merkez-yerel dengesi kurulacaktır.
13. “Ortadoğu Barış ve İşbirliği Teşkilatı” kurulacaktır.

Küresel Isınma ve Çevre Sorunlarına Karşı CHP’nin Radikal Ekosistem Çözümü

CHP lideri Kılıçdaroğlu bir konuşmasında şunları söylemişti: Canlı ve cansız varlıklar olarak bir ekosistemin parçasıyız. Sağlıklı işleyen bir ekosisteme sahip dünyaya doğma hakkı, henüz doğmamış olan nesillerin de hakkıdır. Sürdürülebilir yaşam anlayışı ışığında bu hak, anayasal güvence altına alınacaktır.” CHP, Türkiye’de ilk defa “ekosistem” vurgusu yaparak, partinin gelecek politikaları arasında yer verdi. Beyannamede yer verilen “ekosistem”, siyasetin sürdürülebilir çevre hedeflerine bakışını somut bir şekilde ortaya koyuyor. İklim krizini derinden hissettiğimiz bu günlerde, CHP’nin bu politikaları sürdürülebilir kılması oldukça önemli.

SONAR En Başarılı 10 Büyükşehir Belediye Başkanını Açıkladı

Baharı Yaza Çevirme Vakti

31 Mart Yerel Seçimlerinde partinin özellikle İstanbul, Ankara, Adana, Mersin, Antalya gibi büyükşehirlerde elde etmiş olduğu başarının sonrasında, 40 milyondan fazla vatandaşa CHP ve Millet İttifakı’nın belediye başkanlarının hizmet ettiğinin vurgulandığı beyannamede, “Şimdi sıra baharımızı yaza çevirmekte” vurgusuyla da ilk genel seçimlerde partinin iktidar olabileceği mesajı veriliyor. CHP uzun yıllardır bir değişim gerçekleştiriyor, yerel seçimlerde bu değişimi başarıya taşıdı. Yerel yönetimler, iktidara götüren bir yoldur. Halkla bütünleşmiş yerel yönetimler ve insan odaklı politikalar, CHP’ye iktidarın kapısını açacaktır.