Bizi Takip Edin

Ekoloji

Kozahan’daki Yenileme Çalışmalarına Sosyal Medyadan Tepki

Kozahan yenileme tepki

Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin UNESCO Dünya Mirası listesinde yer alan Koza Han zemininde yaptığı yenileme çalışmalarına sosyal medyadan büyük tepki geldi.

Paylaşılan fotoğraflarda arnavut kaldırımlarının söküldüğü ve yerine parke taşlarının döşendiği görülüyor.

DOĞADER’den Koza Han Tepkisi: ‘Bursa’nın Yüzlerce Yıllık Tarihine İndirilmiş Bir Hançerdir’

Kayışoğlu: ‘Taşları Sökün, Betona Gömün’

CHP Bursa Milletvekili Nurhayat Altaca Kayışoğlu da yenileme çalışmalarına tepki gösterdi. Kayışoğlu, “Taşları sökün betona gömün, yağmur yeraltına sızmasın.. Çocuklarımıza tarih kalmasın..” ifadelerini kullandı.

Bursa’da Skandal: ’22 Köyün Kanalizasyonu, Kentin İçme Suyuna Karışıyor’

Koza Han Tarihi

Bursa’da Ulu Cami ile Orhan Cami arasında bulunan Koza Han 1491’de II. Bayezid tarafından dönemin mimarlarından Abdül ula bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır.

Koza Han eskiden ipek böceği kozalarının satışının yapıldığı bir yerdi.Kozalardan elde edilen ipek kumaşlar Bursa’nın tekstil merkezi olmasında ilk rolü oynamıştır. Bursa ve çevresinde yaşayan kendilerini Manavlar olarak ifade eden yaklaşık 1000 yıldır bu topraklarda yaşayan Türkler İpek Böceği üreticiliğini yüzyıllardır yapmaktadırlar. Ortaasya’dan gelen bu gelenek burada da sürdürülmüştür.

Koza Hanın içinde geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan han 95 odalıdır, tam ortasında küçük bir mescidin altında bir şadırvan vardır. Odalar artık mağaza halini almıştır. Hanın doğusunda eskiden konaklamaya gelenlerin atlarını bağladıkları ahır ve depoların bulunduğu Dış Kozahan denilen ikinci bir avlulu bölüm vardır.Uzunçarşı’ya mavi çinilerle süslü bir taç kapı ile açılır. Bu süslü kapı açık çarşı ve kapalı çarşı’ya açılır. Eski zamanlarda değişen adları; Ceddid-i Evvel, Şimşek Hanı, Beylik Kervansarayı, Beylik Hanı, Cedid-i Amire ve Yeni Kervansaray’dır.

Koza Han halen Bursa ekonomisine ipekçilik alanında katkılarını sürdürmektedir. Üst katında ipek mamüllerini satan kaliteli dükkanların yanısıra alt katta da kafeteryalar mevcuttur. Hem ziyaret,hem ticaret hem de dinlenmek için Bursa’nın vazgeçilmezidir.

Yaşam Savunucuları: ‘İznik Gölü Bir Cinayete Kurban Gitmektedir’