Bizi Takip Edin

Ekoloji

‘Amasra Bartın Halkını, 1 Milyon Liralık Tazminat Talebiyle Sindiremezsiniz’

Recai Çakır bartın Amasra hattat holding tazminat

Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır ve beraberindeki yaşam savunucuları, Hattat Holding’in açtığı tazminat davasına sert tepki gösterdi.

Amasra’da kurulması planlanan termik santrale karşı uzun zamandır mücadele eden Amasra Belediyesi ve bileşen çevre örgütleri, bugün bir basın açıklaması gerçekleştirdi. Hattat Holding ve bağlı şirketler tarafından Amasra Belediyesi’ne ve Belediye Başkanı Recai Çakır’a açtığı 1 milyonluk manevi tazminat davası protesto edildi.

Davanın Amasra Belediye Başkanlığı nezdinde Bartın-Amasra halkına açıldığı belirtilen Çakır, ‘onurlu termiksiz yaşam mücadelesinden bir adım dahi geri atmayacağız’ ifadelerini kullandı.

Bartın Platformu’ndan 23 Nisan Müjdesi: ‘Kül Depolama İzni İptal’

Recai Çakır: ‘Dava Bartın-Amasra Halkına Karşı Açılmıştır’

Belediye Başkanı Recai Çakır tarafından okunan basın açıklaması şu şekilde:

“Amasra halkının yaklaşık 16 yıldır ilçemizde Hattat Holding ve bağlı Hema Ticaret A.Ş. tarafından yapılması planlanan Termik Santral projesine karşı olan onurlu mücadelesi herkesin malumudur. Bu mücadele kapsamında Bartın Platformu’nun öncülüğünde Amasra ve Bartın halkı tarafından Termik Santral projesine ilişkin açılan davalar halkımız lehine sonuçlanmış ve Amasra İlçemizde Termik Santral için verilen izinler bir bir mahkemelerce iptal edilmiştir. Böylece bu projenin gerçekleştirilebilmesi yönündeki idari işlemlerin hukuka aykırılığı Yüce Türk Yargısınca tescillenmiştir.

Gelinen süreçte Hattat Holding’e bağlı şirketlerce işletilen Türkiye Taşkömürü İşletmelerine ait olan kömür sahalarından olan Amasra-B sahasının kullanımı ile ilgili adı geçen şirket tarafından, 2020 kasım ayında bazı Çinli şirketlerle muhtemel bir ortaklık içerisine gireceği yerel medya kanalıyla duyurulmuş, buna ilişkin haber ve görseller medyaya servis edilmiştir.

‘Artık Amasra’ya Termik Santral Yapılamaz’

‘Tarihi Sorumluluğun Gereği Olarak Mektubun İmzacısı Olmuştur’

Hattat Holding’in daha önce de bu tarz girişimleri ve olumsuz neticeleri tecrübe ile sabit olduğundan, Bartın Platformu ile yapılan istişare neticesinde Bartın Platformu’nun, Bartın Belediye Başkanı ile birlikte eş sözcüsü olan Amasra Belediye Başkanımız Recai Çakır, Bartın Platformu adına söz konusu Çinli muhtemel ortaklara Termik Santral sürecine ilişkin bir mektup göndermiştir. Bu mektubun gönderilme amacı Amasra-B sahasının yerli ve milli olarak işletilmesini, istihdamın Amasra ve Bartın’da yaşayan işsiz gençlerin işe alınması suretiyle gerçekleştirilmesini, ülkemiz ve bölgemizin değeri olan taşkömürünün yabancılara teslim edilmemesini sağlamaktır. Amasra Belediye Başkanımız Sn. Recai Çakır, Amasra ilçemizin en büyük sivil toplum örgütü olan Amasra Belediye Başkanı olarak Amasra’ya ve Amasra Halkına olan tarihi sorumluluğunun gereği olarak söz konusu mektubun imzacısı olmuştur.

‘Hattat Amasra’dan Gitsin, Taşkömürünü TTK İşletsin’

‘Onurlu Termiksiz Yaşam Mücadelesinden Geri Adım Atılmayacaktır’

Buna karşılık Hattat Holding ve bağlı şirketleri bu mektubu bahane ederek hem Belediye Başkanımız Sn. Recai Çakır’ın şahsına hem de Amasra Belediye Başkanlığımıza, şirketlerinin bahsi geçen mektup nedeniyle ticari itibarlarının zedelendiğinden 1.000.000,00 TL’lik manevi tazminat davası açmıştır.

Belirtmek gerekir ki Hattat Holding ve bağlı şirketleri, davacı sıfatıyla bu manevi tazminat davasını Amasra Belediye Başkanlığı nezdinde aslında Bartın-Amasra halkına açmışlardır. Açılan davanın bir baskı ve sindirme amacı taşıdığından şüphe yoktur. Ancak bilinmelidir ki ne Amasra Belediye Başkanı Recai Çakır, ne Amasra Belediye Başkanlığı ne de Bartın-Amasra halkı dün olduğu gibi bugün de Anayasal bir hak olan “Sağlıklı Çevrede Yaşama Hakkı (md.56)” kapsamındaki onurlu “Termiksiz Yaşam” mücadelesinden bir adım dahi geri atmayacaklarıdır.

Kömürün bölge insanı ile çıkarılmasına evet, Termik Santrale hayır diyerek sürecin tarafı ve takipçisi olmaya devam edeceğiz.”