Bizi Takip Edin

Ekoloji

Nusret Önünde Vegan Protesto: ‘Yaşam Hakkına Saygı Duy’

saltbea vegan bhh bağımsız hayvan hakları topluluğu

Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu, 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle Galata’da açılan et restoranı önünde eylem gerçekleştirdi.

Nusret tarafından Beyoğlu Galata’da yeni açılan et restoranının önünde toplanan hayvan özgürlüğünü savunan, vegan aktivist topluluk Bağımsız Hayvan Hakları Topluluğu (BHH), restoranın önünde ‘vegan ol’ çağrısı yaptı.

Topluluk eylemini, “2 Ekim Dünya Şiddetsizlik Günü ve 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü nedeniyle İstanbul Galata’da eylem gerçekleştirdik. Nusret’in yeni açılan restoranı Saltbae’nin karşısındaki protesto eylemimizde veganlık çağrısı yaptık.” ifadeleriyle duyurdu.

vegan Nusret protesto

Dünyada Vegan Yaşayan İnsan Sayısı Kaçtır?

Kalkandelen: ‘2 Ekim’de Susanlar, 4 Ekim’de ‘Hayvansever’ Olarak Kutlama Yapacak’

BHH kurucularından, vegan aktivist Zülal Kalkandelen sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, 2 Ekim Dünya Çiftlik Hayvanları Günü’nde susan çoğunluk, 4 Ekim’de Hayvanları Koruma Günü’nü kutlayacak” ifadelerini kullandı.

Kalkandelen’in açıklaması şu şekilde:

“Mezbahalarda canı alınan ve insan türünün “yemek malzemesi” olarak gördüğü hayvanların ne yaşamak için attıkları çığlıklar duyuluyor ne de çırpınışları görülüyor. Adeta görünmez kılınmışlar ama aslında her yerdeler: Kasap vitrinlerinde, tabaklarda, marketlerin paketlenmiş ürün raflarında…

Bu canları ürün haline getiren şiddet, yüzyıllardır süren hayvan soykırımının sonucudur. Yılda en az 100 milyar kara hayvanı (balıkların sayısı hesaplanamıyor), bu amaçla yapay dölleme yoluyla eşya gibi üretilip öldürülmeye devam ettiği sürece, bu gezegende şiddet hüküm sürecektir.

Her yıl 2 Ekim günü, Gandhi’nin doğum gününde, Dünya Şiddetsizlik Günü olarak kutlanıyor. Aynı gün Dünya Çiftlik Hayvanları Günü; yani insanların mal ve araç olarak yetiştirip kullandığı hayvanların günü. 2 Ekim’de susan çoğunluk, yarın evde besledikleri hayvanlarla fotoğraflar paylaşıp “hayvansever” olarak 4 Ekim Dünya Hayvanları Koruma Günü’nü kutlayacak.”

Veganizmin 2020 Yılındaki Yükselişi