Bizi Takip Edin

Ekoloji

Cihan Erdönmez: ‘Ormansızlaşma, İklim Değişikliğini Doğrudan Etkiliyor’

Cihan Erdönmez orman

Orman Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Cihan Erdönmez, K2 TV’nin konuğu oldu. Büyük orman yangınlarının Türkiye’yi beklediğini fakat önlem alınmadığını belirten Erdönmez, ormansızlaşma tehlikesine de dikkat çekti.

COP26’da hükümetlerin taraf olduğu ‘Ormansızlaşmayı Durdurma Taahhüdü’ her ne kadar bir kazanım olarak sunulsa da, geçmiş COP’larda buna benzer kararlar alınmıştı fakat verilen taahhütlere uyulmamış ve 2020 hedefi 2030 olarak sunulmuştu.

Cihan Erdönmez: ‘Topyekün Bir Zihniyet Değişikliğine İhtiyaç Var’

Ormansızlaşmanın iklim değişikliğini doğrudan etkilediğini söyleyen Orman Yüksek Mühendisi Doç. Dr. Cihan Erdönmez, mevcut piyasa ekonomisi içerisinde ormansızlaşmanın durdurulabileceğine inanmadığını belirterek; “Küresel karbon salımının neredeyse yüzde 10’undan fazlası, orman alanlarının başka tür arazi kullanım tiplerine dönüşmesinden meydana geliyor. COP26’da 2030’da ormansızlaşmanın durdurulması için taahhütte bulunuldu. Fakat hemen hatırlatmak isterim 2014’te New York’ta yapılan toplantıda da benzer bir taahhütte bulunulmuştu. O zaman da ormansızlaşmanın durdurulması için 2020 hedeflenmişti. Dünya ülkeleri bunda başarılı olamadı, bu sefer 2030’a atıf yapan bu taahhüt çıktı. Bu taahhütleri görmek güzel fakat bu taahhütlerin hayata geçirildiğini görmek istiyoruz. Ormansızlaşmanın durdurulması için finansal mekanizmalar çok önemli. Ormansızlaşmanın yaşandığı ülkeler için finansmanın oluşturulması çok önemli. Ekonomik mekanizmalar nedeniyle kaynaklanan sorunların, ekonomik mekanizmalarla çözmek bir yaklaşım olabilir tabi ki. Aynı ekonomik mantık ile çözmek çok mümkün değil. Dolayısıyla topyekün bir zihniyet değişikliğine ihtiyaç var. 2030’da da yeni bir taahhüt görebiliriz, yine hedef tutturulamadığı için…” ifadelerini kullandı.

Yazar Buket Uzuner: ‘Tabiatın Efendisi Değiliz’

Skandal: Yangın Söndürme Uçağı Alımına Bütçe Yok!

Söndürmekten Önemli Olan Orman Yangınlarının Çıkmasını Engellemek

Türkiye’de büyük orman yangınlarının beklendiğini fakat önlem alınmadığını da belirten Erdönmez; “Böyle olacağı belliydi. Siz hız yaparak araba kullanırsanız, 10 sene boyunca kaza yapmayabilirsiniz. Bu rastlantıdır ama bir gün kaza yaparsınız, tam yaparsınız. Orman yangınları konusunda da adeta Türkiye hız yaparak araba kullanan bir kişi gibiydi. Büyük orman yangınlarının Türkiye’yi beklediği çok açıktı, önlem alınmadı daha öncesinde böyle büyük yangınlar çıhttps://youtu.be/kbJIcjpgvQ4kmadığı için. Söndürmeye ilişkin teknik olarak her ne gerekiyorsa yapılacak ama bence söndürmekten çok daha önemli olan, orman yangınlarının çıkmasını engellemek. Her 10 orman yangından 9’u insan nedeniyle çıkıyorsa, teorik olarak biz her 10 orman yangının 9’unun çıkmasını engelleyebiliriz. Pratikte 9’unu engelleyemeyiz, 4’ünü, 5’ini engelleriz. Benim gönlüm ister ki bütün yıl boyunca, ama hiç değilse yangın sezonunda, ormanlara insan giriş çıkışını zorunlu olanlar ve kontrol altında olabilecekler dışında engellemektir.”