Connect with us

Kültür

Büyük Rus Şairi Puşkin’in Erzurum’da Kaldığı Ev Müze Oluyor

yerhov puskin

Rusya’nın Ankara Büyükelçisi Aleksey Yerhov, Aleksandr Puşkin’in 1829 yılında Erzurum’da kaldığı evin, yetkililer tarafından müzeye dönüştürüleceğini açıkladı.

Rusya Diplomasi Çalışanları günü kapsamında basın toplantısı düzenleyen Yerhov, diplomatik çalışmalarında geçen yıl karşılaştığı ilginç bir olayı anlatması ricasına karşılık olarak şu ifadeleri kullandı: “Geçen yıl Türkiye’nin doğu illeri Kars ve Erzurum’u ziyaretim benim için çok, ama çok ilginçti. Çünkü bu iller, Rusya tarihiyle, Rus-Türk ilişkilerinin tarihiyle çok yakından ilişkili. Erzurum’da, Aleksandr Sergeyeviç Puşkin’in bir gece geçirdiği ve ‘Erzurum Yolculuğu’ adlı eserini yazdığı evde bir Puşkin Müzesi açılacak.” şeklinde konuştu.

Rus Büyükelçi müzenin, Belediye Başkanı Mehmet Sekmen ve Erzurum Atatürk Üniversitesi Rus Dili ve Edebiyatı Bölümü’nün çabalarıyla açılacağını ve elçiliğin de yardımda bulunacağını söyledi. Müzenin sadece Erzurumlular için değil bu bölgeyi ziyaret edecek turistler için de çok ilginç olacağını düşündüğünü söyleyen Yerhov, ziyaretçilerin gelmesinin, ‘kayak sporları açısından olduğu gibi tarihi ve doğal güzellikleri tanımak açısından da turistik perspektifi genişleteceğini” ifade etti.

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Borusan Contemporary Yeni Sezonu İki Sergiyle Açıyor
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kültür

Organize İşler: Sazan Sarmalı Vizyondan Kalkmadan Netflix’te Yayınlandı

organize işler sazan sarmalı

Netflix, Türkiye pazarındaki girişimlerini artırarak sürdürüyor. 1 Şubat’ta gösterime giren ve Yılmaz Erdoğan’ın başrol oynadığı “Organize İşler 2: Sazan Sarmalı”, Netflix’te yayınlanmaya başladı. Film, sinema salonları ve yapımcı tartışmalarının odağındaydı. Film vizyona girdikten tam iki hafta sonra Netflix’te yayınlanmaya başlayarak yeni bir tartışmayı daha başlattı.

Netflix’in konu ile ilgili olarak yaptığı film açıklaması  ise şu şekilde: “Türkiye dahil, ABD’den İngiltere’ye, Kanada’dan Danimarka’ya, 190’dan fazla ülkedeki izleyiciler, İstanbul’un altını üstüne getiren üçkağıtçı Asım Noyan ve çetesinin maceralarına tanıklık edecek.” ifadeleri kullanıldı.

Organize İşler filminin ilki, 2005 yılında yayınlanmıştı. Devamı niteliğindeki Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nın kadrosunda ise başrolü yine Yılmaz Erdoğan üstlenirken, Kıvanç Tatlıtuğ, Ezgi Mola ve Ahmet Mümtaz Taylan gibi başarılı isimleri kadrosunda barındırıyor.

Organize İşler: Sazan Sarmalı Filminin Fragmanı

Kültür kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/kultur/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  3. Kadıköy Tiyatro Şenliği 1 Ekim'de Kapılarını Açıyor
Okumaya devam et

En Çok Okunanlar