Connect with us

Politika

Kuzey Makedonya’da Yeni Siyasi Parti Kuruldu: AlternAtivA

afrim gashi

Kuzey Makedonya’daki Arnavutlar yeni bir siyasi parti kurdu. “AlternAtivA” adlı yeni siyasi partinin genel başkanlığına Afrim Gashi seçildi.

Afrim Gashi gerçekleştirdiği konuşmada, “AlternAtivA”nın herkese açık olduğunu ifade ederek, ülkenin Avrupa-Atlantik yolunu açmak adına ülke içinde ve dışındaki tüm siyasi faktörlerle iletişim halinde olmaya devam edeceklerini” vurguladı.

Gashi, “Bundan böyle hem devlet hem de millet olarak, Amerika Birleşik Devletleri (ABD) ile başlayıp, Avrupa Birliği (AB) üyelerini içeren, büyük dostumuz Türkiye Cumhuriyeti ile devam eden, anavatanımız ve komşumuz Arnavutluk Cumhuriyeti ile tamamlanan güvenlik ittifakında bulunuyoruz.” şeklinde konuştu.

AlternAtivA Kuzey Makedonya’nın koalisyon hükümetinin bir parçası olup, mecliste 3 milletvekili ile temsil ediliyor.

Kaynak: AA

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Erdoğan'dan İş Bankası Açıklaması: Hazinenin Malı Olacaktır
Okumaya devam et
reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

Arnavutluk’ta Hükümet Karşıtı Protestolar Artarak Devam Ediyor

arnavutluk

Arnavutluk’un başkenti Tiran’da düzenlenen hükümet karşıtı gösteriler artarak devam ediyor. Göstericilerin parlamento binasına girmeye çalışması üzerine, polis ve göstericiler arasında çatışmalar yaşandı. Polis göstericileri biber gazı ve tazyikli su ile dağıttı. Arnavutluk Daily News’e göre çatışmalarda bir gösterici ve bir polis memuru yaralandı.

Muhalefette bulunan Demokrat Parti’nin Eski Milletvekili Klevis Balliu, Arnavutluk Daily News portalına yaptığı açıklamada, “Parlamentoya girmenin ve Arnavut halkından çalan herkesi sürüklemenin zamanı geldi. ABD’nin yaptığı gibi çetelerle diyalog kurmayı beklemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

16 Mart’ta yine başkent Tiran’da benzer bir gösteri düzenlenmişti. Polis, binlerce protestocunun parlamentoya girmeye çalışmasını zor engellemişti. Olaylarda saldırgan eylemleri nedeniyle 33 kişiye ise ceza davası açılmıştı.

Muhalefet Erken Seçim İstiyor

Demokrat Parti, Arnavutluk Başbakanı Edi Rama’yı yolsuzluk, suç eylemleri ve 2017 Milletvekili seçimlerini manipüle etmekle suçluyor. Protestocular Rama’nın istifa etmesini ve erken seçim kararı almasını talep ediyorlar.

Demokrat Parti milletvekilleri Şubat ayı sonlarında parlamentoyu terk etmiş ve yasama çalışmalarından çekilmişti.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Bu İçerik İlginizi Çekebilir  Erdoğan'dan İş Bankası Açıklaması: Hazinenin Malı Olacaktır
Okumaya devam et