Connect with us

Politika

Ahmet Davutoğlu: Devlet İşleriyle Aile Yapısı Kesinlikle Ayrılmalıdır

ahmet davutoğlu elazığ

Yeni bir siyasi parti kuracağı söylenilen, Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu Elazığ Gönül Dostları Buluşması’na katıldı. Buluşmada bir konuşma gerçekleştiren Davutoğlu, “Devlet mimarisi kişilere, siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi.” ifadelerini kullandı.

Davutoğlu’nun konuşmasından satır başları şu şekilde:

“İstanbul seçimlerinde 800 bin oyla tekrar kaybetmişse, bunun sorumlusu eylemde, söylemde, ahlakta, siyasi ayakta ciddi savrulmalara sebep olanlardır.”

“Bakınız partiler ve siyasi hareketler tavanda bölünmez. Tavanda bölünmüşse ciddi bir sıkıntı değildir. Bizim hareketimizde de 2 kez bölünme oldu ama eğer tabanda bir kayma varsa işte tehlikeli olan odur. Yüzde 15’lik kitle bir başka yere doğru gitmişse kimse bunu engelleyemez. 1 Kasım 2015’te biz Türkiye’de yüzde 49,5 oy aldık. Şimdi cumhur ittifakı olarak yüzde 44 oy aldılar. Yüzde 8 ile 10 oy oranında MHP’nin ise AK Parti’nin oy oranı yüzde 34’lere çekilmiştir. Sorulması gereken soru ne yanlışlar yaptık ki parti bu banda geriledi ve bir kopuş yaşandı?”

İmralı’ya Başvurmak Milletin Vicdanından Kopuştur

“Vicdan açığı varsa bunu kapatmak mümkün değildir. Eğer 13 bin oyla kaybedilmiş bir seçimden sonra ülkede büyük ölçüde siyasi ve ekonomik tablo değişmemişse bunun sebebi milletin vicdanından kopuştur. Bizi eleştirenler düşünmek zorunda. Bir seçimde beka kaygısından bahsedip bu şekilde düşünmeyen herkesi terörist olarak itham ettikten sonra diğer seçimde İmralı’ya başvurmak milletin vicdanından kopuştur.”

“Ülkemiz çok yoğun bir ekonomik krizin içinde ciddi bir mücadele veriyor. Ekonomik sıkıntılarla karşılaşıyoruz 2008’de olduğu gibi. Ekonominin başında ekonomiden anlayan insanlar vardı; vizyon vardı.  Fark şu; bugün koyduğunuz kuralın yarın değişmeyeceğini göstereceksiniz; israfa yol açmayacaksınız, şeffaf olacaksınız; ekonomiyi üstlenen kişilerin herkesle konuşan, açık bir anlayışla davranması lazım. Yukarıdan bakan bir ekonomi anlayışıyla bu ekonominin içinden çıkamayız.”

Devlet İşleriyle Aile Yapısı Kesinlikle Ayrılmalıdır

“Devlet mimarisi kişilere siyasi parti görüşlerine göre inşa edilmez. Çarpık parlamenter sistemden çarpık bir sisteme Cumhurbaşkanlığı sistemi adı altında geçildi. Kardeşi kardeşe düşüren, en yakın dava arkadaşlarını birbirine düşüren 12 Eylül Anayasası ile; Ecevit’le Erbakan’ı karşı karşıya getiren; Bazı çıkar çevreleri üzerinden bizleri karşı karşıya getiren bir anayasa yanlış.”

“Cumhurbaşkanına düşüncelerimi 5 kez ilettim; bizim hesabımız doğru olanı söylemek. Neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim. Bizim hesabımız bir şekilde kendimizi ortaya koymak değil, doğru olanı söylemek. Sade bir vatandaş olarak size söz veriyorum neyi yanlış görüyorsam söyleyeceğim.”

“Cumhurbaşkanı makamıyla genel başkanlık makamının birleştirilmesi hem cumhurbaşkanlığına hem de AK Parti’nin kurumsallaşmasına zarar vermiştir. Devlet işleriyle aile yapısı kesinlikle ayrılmalıdır. Birinci dereceden akraba olmamalıdır.”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

CHP’de Gözler İstanbul Kongresi’nde: Cemal Canpolat’tan Açıklama

cemal canpolat chp istanbul

CHP İstanbul’da ilçe kongrelerinin tamamlanmasıyla birlikte, gözler 9 Şubat 2020 tarihinde gerçekleştirilecek olan il kongresine çevrildi. CHP İstanbul İl Başkanlığı için henüz resmi bir adaylık açıklaması olmazken, önceki dönem İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat attığı bir tweet ile gözleri üzerine çevirdi.

Cemal Canpolat Ne Yapacak?

En son gerçekleşen İstanbul İl Kongresinde mevcut İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu’na çok az bir farkla seçim kaybeden geçen dönem İstanbul İl Başkanı Cemal Canpolat’ın ne yapacağı parti tabanı tarafından merakla beklenirken, Canpolat’ın Twitter hesabından yapmış olduğu açıklama aday mı olacak sorusunu tekrar gündeme getirdi.

Canpolat: “Aslolan Cumhuriyet Halk Partisi’dir”

Canpolat,“Kadınlarımızla, gençlerimizle, ilçe başkanlarımızla, partisini ve değerlerini emeği, samimiyeti ile her zaman hayatlarının, ailelerinin önüne koyan İstanbul örgütümüzle dün, bugün ve yarın hep beraber olacağız, omuz omuza mücadele edeceğiz.” ifadelerini kullandı.

Cemal Canpolat Kimdir?

1962, Malatya doğumludur. İlköğrenimini ve Lise öğrenimini Malatya’da tamamladı. 3 dönem SHP Küçükçekmece İlçe Başkanlığı görevinde bulundu. CHP’nin yeniden siyasal yaşama dönmesi ile birlikte; İl Eğitim sekreterliği, İl Başkanı Yardımcılığı ve kısa bir süre İl Başkanlığı ve Parti Meclisi Üyeliği görevlerini yürüttü. 35. Olağan İstanbul Kongresi’nde İstanbul İl Başkanı seçilmiştir.

Sinop, Artvin ve birçok Rumeli Derneği ve vakfında kurucu üyelik görevinde bulunan Canpolat, Alevi- Bektaşi dernek ve vakıflarında kurucu üyelik, yöneticilik ve başkanlık görevlerinde de bulunmuştur. Canpolat’ın altı kitabı bulunmuştur. Osmanlı Belgelerinde Aleviler Hakkında İdam ve Sürgün Fermanları, Yüzleşme, Osmanlının Manevi Temelini Oluşturan Gerçek, Şeyh Bedreddin İriş Dede Sultan ve Sarı Saltuk adlı eserlerinin yazarıdır. Canpolat, evli ve bir çocuk babasıdır.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Okumaya devam et