Connect with us

Politika

Kılıçdaroğlu Vatandaşlara Seslendi: Bu Salgını Aşacağız, Milletimizin Yanındayız

kemal kılıçdaroğlu koronavirüs

Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, koronavirüs salgını sebebiyle vatandaşlara seslendi. Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun önerilerine dikkat edilmesi gerektiğini belirten Kılıçdaroğlu, “Bilimin ve aklın ışığında bu sorunu aşabiliriz” ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

“Ekonomik ve Sosyal Konseyin acilen toplanması gerekir. Sorunu yaşayan muhataplar yani sanayici, esnaf, çiftçi, serbest meslek erbabı, Türk Tabipler Birliği, doktorlar, sağlık çalışanları bütün bunlar bir araya gelmeli, yürütme organıyla bir araya gelmeli. Yaşanan sorunlar bir şekliyle aktarılmalı ve ona uygun da çözümler yürütme organı tarafından oluşturulmalı. Sicil affının süratle parlamentodan çıkarılması gerekir.”

“Bugün sağlık sorunu yaşıyoruz, dünya bu sorunu yaşıyor; ama sonuçta küçük işletmeler, orta boy işletmeler, sanayiciler bir şekliyle yaşadığı sorunu aşmak için bankalardan kredi çekeceklerdir. Ama sicil affı çıkarılmadığı taktirde pek çok kobinin, esnafın bankadan kredi çekme şansı yok. O nedenle bir an önce gerekirse 3 günde, gerekirse 5 günde, gerekirse 1 haftada sicil affının çıkması lazım”

İşsizlik Sigortası Kara Gün İçin Var

“İşverenler bazen sağlık nedeniyle işçileri zorunlu olarak izine çıkarabiliyorlar. Bazen bu ücretsiz izin de olabiliyor. Ama bunların sağlık sigortaları, sosyal güvenlik sigortaları bir şekilde yatması lazım. İşsizlik sigortası kara gün için var. Dolayısıyla işsizlik sigortası fonunun bu çerçevede kullanılması lazım. Bu hem işçiler için hem işverenler için önemli bir avantaj sağlayacaktır.”

“Bugün parlamentoda işsizlik sigortası fonunun önemli bir bölümünün kredi garanti fonuna aktarılmasıyla ilgili bir düzenleme var. Bu düzenleme de yanlıştır. Ve bu düzenleme henüz yasalaşmadı. Bizim en büyük arzumuz bu düzenlemeden süratle vazgeçilmesi ve kanun teklifinin parlamentodan çekilmesidir”

Memurun, İşçinin, Emeklinin, İşsizin Fedekarlık Yapacak Hali Kalmadı

“Paranın olduğu yerde sorun daha rahat çözülür. Peki parayı kimden alacağız, parayı nasıl alacağız, tasarrufu nereden yapacağız? Malum Merkez Bankası’nın yedek akçeleri vardı ve aslında bugün için kullanılması gerekirken o yedek akçeler daha önce başka yerler için kullanıldı. Bugün yapılması gereken şudur; kamu-özel işbirliğiyle yapılan ve garanti verilen ödemeler 1 yıl için ödenmesin, ertelensin. 1 yıl için ertelenirse kamu ciddi bir gelir kaynağına kavuşmuş olacaktır. Bu da bizim önerilerimizden birisidir. Fedakarlığı, devletten en büyük geliri elde eden kesimlerin yapması lazım. Memurun, işçinin, emeklinin, işsizin fedakarlık yapacak hali kalmadı. Bu süreçte merkezi hükümete görev düşüyor.”

Kimsenin Elektriğini, Suyunu Kesmeyeceksiniz

“Belediyelerin önemli gelir kaynaklarından birisi de İller Bankası’ndan elde ettikleri gelirlerdir. İller Bankası bu parayı gönderirken zaman zaman kesintiler yapar. Bu süreçte İller Bankası’nın belediyelere para gönderirken hiçbir kesinti yapmaması lazım. Böylece belediye de kaynak sıkıntısı çekmeden sorunu çözmek için elinden gelen bütün çabayı göstersin. Biz kendi belediyelerimize talimat verdik, ‘Kimsenin elektriğini, suyunu ve kesmeyeceksiniz’ dedik”

Aile Sigortası ile Devlet Fakirin Fukaranın Yanında Olur

“190 bin kişi okullar tatil olduğu için Milli Eğitim Bakanlığı’nın kararıyla derslere giremiyorlar, derslere giremedikleri için de ücret alamıyorlar. Bizim süratle parlamentoda 190 bin öğretmenimizin sorununu çözmemiz lazım. İvedilikle kanun teklifi gelmeli, parlamentodan geçmeli, 190 bin kişi derslere giremediği için ücret alamayacak ve bunların hakkı bir şekilde teslim edilmeli. ‘Sosyal devlet’ diyoruz. Yani ‘fakirin fukarının yanında olan devlet’ diyoruz. Okullar tatil oldu. Yoksul ailelerin çocukları öğle yemeklerini okulda yiyorlardı. Yani devletin desteği ile yapılıyordu bu. Okullar tatil edildi ve bu çocuklar şuan evlerindeler. Biz hiç kimsenin yoksulluğunu teşhir etmeden yoksulluk sorununu çözmeliyiz. Defalarca söyledik. Aile sigortası ile bu sorun çözülür. Aile sigortası ile devlet fakirin fukarının yanında olur. Aile sigortası ile kişinin yoksulluğu teşhir edilmez. Aile sigortası ile sağ elinin verdiğini sol el görmez. O nedenle biz özellikle istirham ediyoruz ki bu sorunu aşmak için aile sigortasını hiç beklemeden parlamentoya getirsinler. Yürütme organı getirsin. AK Parti getirsin. Koşulsuz destek vereceğiz” dedi.

”Uluslararası finans kuruluşları bu konuda kaynak ayırdılar. Bu kaynağı değişik ülkelere tahsis edecekler. Türkiye’nin de bu kaynaktan yararlanması için ivedilikle girişimlerde bulunması önemlidir. Sorun hepimizin ortak sorunu. Sorun bir insanlık sorunudur. Sorun Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlarının geleceği sorunudur. Hep beraber bu sorunu aşmak için ne gerekiyorsa biz her türlü özveride bulunmaya hazırız. Çünkü biz ülkemizi ve insanımızı seviyoruz. Çocuklarımızın sağlıklı bir ortamda yetişmelerini ve büyümelerini istiyoruz. O nedenle yeniden çağrıda bulunuyorum ki Sağlık Bakanlığı Bilim Kurulu’nun aldığı kararlara hepimiz koşulsuz uyalım. Hep birlikte bu sorunu aklın ve bilimin ışığında aşacağız. Biz sizin yanınızdayız”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

reklâm
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Politika

‘İstanbul’un Kurtuluşu Sadece Sokağa Çıkma Yasağındadır’

TARIK BALYALI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyi Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirlerin yeterli olamayacağını ifade eden İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) CHP Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, “İstanbul’un kurtuluşu sadece sokağa çıkma yasağındadır” ifadelerini kullandı.

K2 Haber’e konuşarak İstanbul’da salgın çok hızlı bir şekilde yayıldığını belirten Balyalı, İBB yönetimi olarak bu konudaki görüşlerinin net olduğunun altını çizerek,  “Bunu engellemenin tek bir yöntemi var, o da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi” şeklinde konuştu.

Tarık Balyalı : İstanbul’da Salgın Çok Hızlı Bir Şekilde Yayılıyor

Balyalı, “İstanbul’da salgın çok hızlı bir şekilde yayılıyor ve bunu engellemenin tek bir yöntemi var. O da sokağa çıkma yasağı ilan edilmesi. bunun dışındaki bütün önlemler süreci uzatmaya ve daha fazla insanın hastalanıp ölmesine sebep olacaktır.” açıklamasında bulundu.

İstanbul’un Kurtuluşu Sadece Sokağa Çıkma Yasağındadır

İBB CHP Meclis Grubu Yönetim Kurulu Üyesi ve Grup Sözcüsü Tarık Balyalı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın açıkladığı yeni tedbirlerin ardından kişisel Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “İstanbul 16 milyonluk bir kent. Açıklanan yeni kurallar İstanbul’da salgının yayılmasına engel olamaz. SB’nının açıklamalarına göre son iki günde İstanbul’da salgının artış hızı %40’dır ve bir kişi 16 kişiye bulaştırmaktadır. İstanbul’un kurtuluşu sadece sokağa çıkma yasağındadır.” dedi.

İLGİLİ HABER –İmamoğlu’ndan Sert Tepki: İBB Devletin Ta Kendisidir

Cumhurbaşkanı Erdoğan, koronavirüs salgınına ilişkin yeni tedbirleri açıklamıştı. İlk tedbir olarak 30 büyükşehire giriş çıkış kapatılmış, 20 yaş altına da sokağa çıkma yasağı getirilmişti.

Erdoğan’ın açıklamasından satırbaşları şöyleydi:

20 Yaş Altına Da Sokağa Çıkma Yasağı

Bu gece itibarıyla ülkemizin 30 büyükşehire ve akciğer hastalığı fazla görünen Zonguldak şehrimize araç girişini kapatıyoruz. Lojistik araçlar dışında giriş çıkış yapılamayacaktır.

Sokağa çıkma kısıtlamasını da 20 yaş altına çektik. 1 Ocak 2000 doğumlulardan sonrası da bu geceden itibaren sokağa çıkamayacaktır.

Dışarıya çıkmak zorunda kalan vatandaşlarımız için de yarından itibaren pazar yerleri ve marketler gibi insanların toplu şekilde bulunduğu tüm alanlarda herkesin maske takması zorunlu olacaktır. İnsanların toplu olarak çalışmaya devam ettiği iş yerlerinde benzer tedbirler alınacaktır.

 

Okumaya devam et