Connect with us

Blog

Uğurcan Erdem: URL Nedir? URL Kısaltma Neden Önemlidir?

URL kısaltma

İnternet ortamında gezinti yaparken, en sık duyduğumuz kavramların başında “URL” gelir. İnternet dünyasını kendisine profesyonel iş alanı olarak belirlememiş kişiler için URL veya URL kısaltma pek bir anlam ifade etmeyebilir fakat URL internet sitelerinin en stratejik ögelerinden biridir.

URL’yi önemli kılan özelliklerden biri, sitenizin ziyaretçilerini ilk karşılayan eleman olmasıdır. Yani, URL sitenizin ilk kısmıdır. Açılımı “Uniform Resource Loader” olan URL, Türkçe’de “Tekdüzen Kaynak Bulucu” karşılığını alır. Yani URL, internet ortamındaki bir kaynağın yerini belirlemek ile görevlidir. Bunun yanında, HTTP, HTTPS, ve FTP gibi “protokol” olarak nitelendirdiğimiz kaynakların nasıl alınacağını da belirlemede rol oynar.

LinkedIn Profiliniz, Elinizdeki CV’den Daha Değerli

Uğurcan Erdem: URL Kısaltma Siteniz İçin Daha İyi Bir İzlenim Yaratacaktır

Ziyaretçilerinizin ilk muhatabı URL’ler için belli düzenlemeler gerekmektedir. Yapılacak bu düzenlemeler, siteniz için daha iyi bir izlenim yaratacaktır. Yalnızca bununla kalmayacak, aynı zamanda etkili SEO oluşturmada da fayda sağlayacaktır.

Bu yazımda sizlere URL’leri neden kısaltmamız gerektiğini, bunun ne işe yarayacağını ve kısaltma işlemlerini hangi araçlarla yapabileceğimizden bahsedeceğim. Amacım dijital ortamda daha etkili ve görünür olabilmeniz için, anlaşılır ve kısa bir rehber oluşturmak.

Girişimcilere Özel: En Çok Kullanılan Girişimcilik Jargonları

URL’leri Neden Kısaltmalıyız?

Madde madde sıralayalım:

1. URL yapısı sitenizin sıralamasında önemli rol oynar. URL’de yapılacak çeşitli düzenlemeler arama sıralamalarında üst sıralarda olmanızda yardımcı olur. Örneğin, URL’lerinizde ya alacak anahtar kelimeler, okuyucularınız ve Google için sıralamada etki yaratacak düzenlemelerin başında gelir. Bu da uzun, karmaşık ve anlaşılmaz bir URL yapısından ziyade; basit ve ana hatları belirleyen kelimelerden oluşan kısa bir URL yapısıyla mümkün olacaktır.

2. Kısa URL yapısı, kullanıcılarınızın içeriklerinizi daha rahat ve hızlı paylaşmasını sağlayacaktır. Uzun kelime ve karışık harf kombinasyonlarından oluşan URL’ler sosyal medya platformlarında paylaşımı düşürecektir. Unutmayın, kullanıcı internet ortamında basitlikten ve sadelikten yanadır.

Örnek vermek gerekirse:

http://sitesite.com/site-haber

http://sitesite.com/tum-siter/yeni-site/sayfayedi.jghfp=p6siz bu iki seçenekten hangisini tercih ederdiniz?

Girişimci Olmak İçin Ne Zaman Adım Atmalısınız?

3. Düzenlenmiş URL’lere sahip sitenizin içeriklerindeki paylaşım kolaylığı beraberinde sitenizin büyümesinde etkili olacaktır.

4. Basit, ilk seferde anlaşılır kısa URL’ler sitenize olan güveni sağlayacaktır. Bununla ne alakası var dediğinizi duyar gibiyim. Ama çok alakalı bir konu. Uzun, karmaşık ve birbirinden alakasız harflerin, sayıların yan yana gelmesiyle oluşmuş URL’ler çoğu zaman spam görüntüsü verir. Eğer içeriğiniz böyle bir URL yapısına sahipse kimse tıklamak istemeyecektir.

Bir düşünün,“https://www.sitesite.com.tr/search?q=site+url&source=lnmsd&tbam=isch&sa=X&ved=0ahUKEwim48Gg0Z3eAhUFCuwKHXwAA6kQ_AUIDigB&biw=1366&bih=636#imgrc=9UaWcVefI_UWXM:” Mailinize böyle bir bağlantı geldiğinde tıklamak ister miydiniz?

5. URL’lerinizi düzenlerken okunabilir olmasına dikkat edin. Gerektiği durumlarda sözlü olarak da anlaşılır şekilde karşı tarafa ifade edebilmelisiniz.

URL’lerin kısaltılmasının ne gibi faydalar sağlayacağını söyledik. Şimdi de bu kısaltmaları sizin yerinize yapabilecek ve daha farklı faydalar sağlayacak platformlardan bahsedeceğim.

Sermayesizlik, Girişiminize Engel Olmasın: Girişimcilere Üç İpucu

URL’leri Nasıl Kısaltabiliriz?

Bu başlıkta sizlere 3 platformdan ve sağlayacağı faydalardan bahsedeceğim. Bu platformlar yalnızca URL kısaltmakla kalmıyor, aynı zamanda bir takım kolaylıkları da beraberinde getiriyor.

  • Bit.Ly: Çok basit bir ara yüze sahip olan Bit.Ly’de, kısaltmak istediğiniz linki yapıştırıp Create butonuna tıklayarak anında kısaltabilirsiniz. Ayrıca, Bit.Ly sayesinde kısalttığınız URL’lere ait tıklanma verilerine de erişebilirsiniz.
  • TinyURL: En eski URL kısaltma platformlarından biri olan TinyURL, çalışma prensibi olarak Bit.Ly’e çok benziyor. Kısaltmak istediğiniz URL’yi yazdıktan sonra Make butonuna basmanız yeterli.
  • 3.Ly: Bir diğer URL kısaltma platformu olan 3.Ly diğerlerine nazaran biraz farklı. Çalışma prensibi olarak diğer platformlarla benzerlik sağlarken, onlardan farklı hizmetleri bizlere sunuyor. Bunların başında, kısaltılmış linkin süresiz olarak kullanılması geliyor. Yine 3.Ly tarafından bize sunulan bir diğer farklılık ise QR Code hizmeti.

Öğrenilmiş Dersler: Bu 10 Girişimcilik Hatasını Yapmayın

Dijital ortam her gün gelişen ve değişen bir yapıya sahip. Daha iyi bir internet deneyimi sağlamak için dikkat etmemiz gereken hususlardan biri olan URL kısaltma ile ilgili yazacaklarım şimdilik bu kadar.

Başka bir yazıda görüşmek üzere, sevgiler.

Uğurcan ERDEM

K2 Haber Teknoloji Editörü

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.