Connect with us

Politika

Barış Pınarı Harekatı Başladı

barış pınarı harekatı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Barış Pınarı Harekatı’nın başladığını duyurdu. Twitter hesabından açıklama yapan Erdoğan, “Türk Silahlı Kuvvetleri’miz Suriye Milli Ordusu’yla birlikte Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı‘nı başlatmıştır.” ifadelerini kullandı.

Erdoğan açıklamalarını şöyle sürdürdü:

“Suriye’nin kuzeyinde PKK/YPG ve Deaş terör örgütlerine karşı #BarışPınarıHarekatı‘nı başlatmıştır. Amacımız güney sınırımızda oluşturulmaya çalışılan terör koridorunu yok etmek ve bölgeye barış ve huzuru getirmektir.”

“Barış Pınarı Harekatı ile, Ülkemize yönelik terör tehdidini bertaraf edeceğiz. Oluşturacağımız GÜVENLİ BÖLGE sayesinde Suriyeli sığınmacıların ülkelerine dönmelerini sağlayacağız. Suriye’nin toprak bütünlüğünü koruyacak, tüm bölge halkını terörün pençesinden kurtaracağız.”

“#BarışPınarıHarekatı‘nda görev alan kahraman Mehmetçiklerimizin her birini alınlarından öpüyor, kendilerine ve bu harekatta Türkiye’yle birlikte olan tüm yerel destek unsurlarına muvaffakiyetler diliyorum. Allah yar ve yardımcımız olsun.”

Koordinasyon Toplantısı Gerçekleştiriliyor

Barış Pınarı Harekatı Koordinasyon Toplantısı, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın başkanlığında toplandı.

barış pınarı harekatı 

Milli Savunma Bakanlığı: TSK Kara Harekatına Başladı

Kahraman Türk Silahlı Kuvvetlerimiz ve Suriye Millî Ordusu, Barış Pınarı Harekâtı kapsamında Fırat’ın doğusuna kara harekâtına başladı.

Kılıçdaroğlu: Allah Evlatlarımızı Muzaffer Eylesin

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin, “Dualarımız, kahraman askerlerimizin burnu dahi kanamadan Barış Pınarı Harekatı’nın bir an önce başarılı bir şekilde tamamlanması için.” ifadelerini kullandı.

Bahçeli: Türk Milleti Terörle Yaşamaya Alışmayacak

MHP Lideri Devlet Bahçeli, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bir açıklama yayınladı. Hem güvenli bölgenin tesis edileceğini hem de bölgeye huzur ve sükunetin geleceğini belirten Bahçeli, “Türk milleti terörle yaşamaya alışmayacak” ifadelerini kullandı.

Bahçeli’nin açıklamaları şu şekilde:

“Türk milleti haklı, meşru ve tarihi nitelikli yüksek mücadele sürecini sağlam bir inançla, tavizsiz bir iradeyle başlatmış, Suriye’nin kuzeyine beklenen ilk hamleyi yapmıştır. Güney sınırlarımız boyunca açılmak istenen terör koridorunun, kurulmak istenen terör devletinin imha edilmesi maksadıyla kararlı siyaset ve kahramanca ruh devreye girmiştir. Türk Silahlı Kuvvetleri ile Suriye Milli Ordusu eşgüdüm ve işbirliği halinde PKK/YPG ve DEAŞ terör örgütlerinin kökünü kazımak hedefiyle muazzam bir harekatın içindedir. Türkiye Cumhuriyeti, saat 16.00 itibariyle başlayan Barış Pınarı Harekatıyla bekasını ve milli varlığını çok ciddi şekilde tehdit eden hain ve bölücü örgütleri yuvalandığı ve saklandığı coğrafi alanlarda etkisiz hale getirmek için kutlu bir sefere çıkmıştır. Milliyetçi Hareket Partisi Barış Pınarı Harekatı’nın yürekten ve tam bir destekle arkasında ve yanındadır. Terör örgütlerinin belinin kırılması, Türkiye’yi kuşatma ve kundaklama niyetine haiz mihrakların oyunlarının bozulması artık kaçınılmaz bir mecburiyettir. Türk milleti ihmal ve inkarı mümkün olmayan büyük bir varoluş mücadelesinin tam ortasındadır. Uluslararası hukuk ve meşruiyet ölçülerine harfiyen uygun olan Barış Pınar Harekatı’yla Suriye’nin kuzeyinde ülkemizin kara sınırlarına paralel olacak şekilde hem güvenli bölge tesis edilecek hem de bölgeye huzur, sükûnet ve istikrar yerleşmiş olacaktır. Türk milleti terörle yaşamaya alışmayacak, bu zillete asla tahammül etmeyecektir. ABD Başkanı’nın gelgitleri, tehdit dolu ifadeleri, aba altından sopa gösteren açıklamaları hiçbir şart altında itibar ve değeri olmayan zorba yaklaşımlar olarak anılacaktır. Barış Pınar Harekatı’na katılan kahraman Türk Silahlı Kuvvetleri’nin her bir ferdini gönülden kutluyor, hepsinin gözlerinden öpüyor, üstün başarılar diliyorum. Sayın Cumhurbaşkanımızı ve hükümetini samimiyetle tebrik ediyor, sonuna kadar desteklediğimizi çok güçlü şekilde paylaşıyorum. Türkiye’nin ve Türk milletinin Cenab-ı Allah yardımcısı olsun. Gazamız mübarek, geleceğimiz müstesna, zaferimiz muhkem ve mutlak olsun.”

İYİ Parti’den Açıklama: Tek Siyasi Partimiz ‘Al Bayrağın Partisi’dir

İYİ Parti’den Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin bir açıklama yayınlandı. Açıklamada, “Bütün farklılıklarımız ve iç siyasette yaşadığımız tüm tartışmaları rafa kaldıracağımız gündür. Türk Ordusu cephede yerini aldığı anda, tek siyasi partimiz ‘Al Bayrağın Partisi’dir.” ifadeleri kullanıldı.

İyi Parti’den Bayraklı Destek

Barış Pınarı Harekatı’na İYİ Parti’den bayraklı destek geldi. İYİ Parti Genel Merkezi ve bütün il, ilçe binalarına Türk bayrakları asıldı.

iti parti genel merkez

KKTC Başbakanı Tatar: “Kıbrıs Türk Halkı Daima Türkiye’mizin Yanındadır”

KKTC Başbakanı Ersin Tatar, Barış Pınarı Harekatı’na ilişkin yaptığı açıklamada, “Anavatan Türkiye’nin kendisine ve dünya barışına yönelik terör tehdidini ortadan kaldırmak, Suriye’de güvenli bölge oluşturmak için düzenlediği ‘Barış Pınarı’ askeri harekatı başlamıştır. Kıbrıs Türk halkı daima olduğu gibi Türkiye’mizin yanındadır. Dualarımız Mehmetçiğimiz, ordumuz içindir. Biz başarılı olunacağından Suriye’nin toprak bütünlüğü sağlanarak bölgeye barışın getirileceğinden eminiz. Allah, Türkiye’mizin yardımcısı olsun” ifadelerini kullandı.

Macaristan: Her Ülke Kendi Sınırlarını Savunabilir

Avrupa Birliği ülkelerinin Türkiye’yi #BarışPınarıHarekatı için kınamayı öngören bildiri, Macaristan tarafından veto edildi.
 
* Macaristan, Türk Konseyi’nde gözlemci üyelik sürecindedir.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/ 

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.