Connect with us

Ekonomi

‘Trakya’nın Tarım Alanının 3 Katı Tarım Alanı Kaybedildi’

chp tarım raporu Orhan sarıbal

CHP Bursa Milletvekili ve Parti Meclisi üyesi Orhan Sarıbal’ın hazırladığı, “Türkiye’de Tarımın Durumu” adlı tarım raporu yayınlandı.

Raporun sunuşunu yazan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Türkiye’de tarım sektörünün, her geçen gün “kan kaybettiğini” ancak gelişmiş ülkelerde stratejik bir sektör olma özelliğini sürdürdüğünü anlattı. Kılıçdaroğlu, Türkiye’de yeterli ve dengeli gıdaya ulaşmanın her geçen gün zorlaştığını belirterek, “Saray rejiminin izlediği neoliberal, uluslararası tekelci politikalar sonucu, tarımda ülkemizi net ithalatçı bir konuma getirmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Duygu’nun Şüpheli Ölümü: Sosyal Medyada ‘Duygu İçin Adalet’ Çağrısı

Tarımın Raporu: ‘Yabancıyı Zengin Ettik’

Sadece 2020 yılında 130 milyon insanın salgından dolayı açlıkla karşı karşıya kalacağının ifade edildiğini anımsatan Kılıçdaroğlu, “Ülkemizde insanların yeterli ve dengeli gıdaya ulaşması her geçen gün zorlaşmaktadır” dedi.

CHP iktidarında hiç kimsenin “yatağa aç girmeyeceğini” söyleyen Kılıçdaroğlu, “Türkiye’nin gerçek efendisi üretici olan çiftçilerimizdir” ifadelerini kullandı.

CHP’li Milletvekili Koronavirüse Yakalandığını Açıkladı

Trakya’nın Tarım Alanının Üç Katından Fazla Tarım Alanı Kaybedildi

Raporda da 2002 yılında 41 milyon 196 bin hektar tarım arazisi bulunduğunu ancak bu arazilerin 3 milyon 484 bin hektar azalarak 37 milyon 712 bin hektara düştüğü belirtildi.

Raporda, “AKP döneminde Trakya’nın tarım alanın üç katından fazla tarım alanı kaybedildi. 2003, 2019 döneminde tarım ihracatımız 77,6 milyar dolar olup, ithalata 104,6 milyar dolar ödeme yapıldı. İthalata 27 milyar dolar fazla ödeyerek yabancı ülkelerin çiftçisini zengin ettik” denildi.

Muharrem İnce Konuşuyor: Seçim Gecesi Ne Yaşandı?