Bizi Takip Edin

Yazarlar

Sporun Özü Amatördür

deniz kılıç spor amatör

Ülke olarak futbolu oynuyoruz, futbolu seviyoruz, futbolu takip ediyoruz. Tuttuğumuz takımların başarısı bizi mutlu ederken, başarısızlığı da mutsuz etmeye yetiyor bazen… Peki, ülke olarak futbolda ne kadar başarılıyız?

DENİZ KILIÇ | Kulüplerimiz ne kadar başarılı? Genç yeteneklerimize ne kadar önem veriyoruz? Onların başarılı olması için doğru şartları oluşturabiliyor muyuz? Futbol takımlarının sürekli transfer yapması, yerli-yabancı transferlere para harcaması doğru bir tercih mi? Tüm bu sorulara verilecek birden fazla cevap var. Kaleme aldığım bu yazıda ülke futbolunun ne düzeyde olduğundan ziyade, futbolda alt yapı yapılanmasının önemine vurgu yapmak istiyorum.

İklim Krizi Etkisini Artırıyor: ‘Ekolojik Yok Oluşa Sürükleniyoruz’

Taşıma Suyla Değirmen Dönmüyor!

Transferlerin artık futbol kulüpleri açısından başarı için çözüm olmadığı artık çok net anlaşıldı. Özellikle de yabancı oyunculara yüksek bütçelerin aktarılması, kulüplerin zaman içerisinde ekonomik zorluk çekecek düzeye gelmesinin en önemli nedeni. ‘Taşıma suyla değirmen dönmez’ atasözü tam da burada devreye giriyor işte. Yani transferlerin futbolda başarıyı getirmediği apaçık ortaya çıkıyor.

Futbolda Başarının Sırrı Aslında Belli: “Öz Kaynak Düzeni”

Nedir öz kaynak düzeni? Aslında, bildiğimiz alt yapı sisteminin adı. İsim babası da Beşiktaş’ın ve Milli Takımımızın adını efsaneleştiren alt yapı kategorilerinin teknik adamı, futbolcu fabrikasının mimarı Serpil Hamdi Tüzün.

Serpil Hamdi Tüzün, bugün 82 yaşında futbolun gelişmesi, geliştirilmesi için hala fikir beyan eden, çalışmalar yapan değerli bir futbol adamı. Serpil hoca, futbolda altyapı kelimesinden hoşlanmadığını bulunduğu platformlarda sıklıkla dile getirmiştir. Bu konuyla ilgili “Altyapıda insan yoktur. Bizim işimiz insanla” diyerek cevabını vermiştir. Öz Kaynak Sistemini ise şu şekilde açıklamıştır: “Öz: Yuvada gözünü açan, oraya ait olan. Kaynak: Yenilenen su gibi devamlı olan. Düzen ise: Sistemli çalışma.” 

Serpil hocanın “Öz Kaynak Düzeni” olarak nitelenen sistemi sayesinde uzun yıllar onlarca profesyonel futbolcu yetişmiş, büyük takımlarda top koşturmuş, Avrupa’ya transferler yapmış, Milli Takımımızda yer alarak ay – yıldızlı formayı taşıma gururuna erişmiştir.

Deniz Kılıç Yazdı | CHP’nin İktidar Manifestosu: İkinci Yüzyıla Çağrı Beyannamesi

PAF Ligi, Tüzün’ün Eseri

Eskiden PAF Ligi vardı. Hatırlayanlar bilir. Kısa adı PAF olan ligin adı Profesyonelliğe Aday Futbolcu Ligi’dir. PAF maçları A takım maçlarından iki saat önce aynı statta oynanır, tuttuğu takımın maçlarına erken gelen taraftarlar, A takım maçlarının öncesinde PAF ligi maçlarını izleme şansını yakalardı. Göze çarpan birçok futbolcu, bu maçlarda taraftarlar tarafından da beğeniyle takip edilirdi. PAF Liginin mimarı da Serpi Hamdi Tüzün’dür. Türkiye Futbol Federasyonu’na yaptığı başvuru sonrasında, PAF Ligi’nin kurulmasını sağlamıştır. Tüzün, 1992 yılında 18 yaş altı Avrupa şampiyonası altın madalyası, 1993’te Avrupa ikinciliği, 1994 yılında 16 yaş altı Avrupa şampiyonası altın madalyası almıştır.

Futbolun Felsefesi Öz Kaynak Sistemi Olmalı

Yukarıda, Serpil Hamdi Tüzün’ün futbol için ortaya koyduğu felsefenin kısa bir özetini sundum. Tüzün’ün uyguladığı sistem, insan odaklı bakış açısının ne kadar önemli olduğunun bir örneğidir. Futbolda olduğu gibi sporun diğer bütün branşlarında da odak noktamız “insan” olursa, “başarı” da beraberinde gelecektir. Spora başlayan çocukların hayalleriyle, hedefleriyle ve onların yetenekleriyle yakından ilgilendiğimiz zaman dünya yıldızlarını bu topraklarda çok rahat yetiştirebiliriz.

Başkan Albayrak: ‘Ergene Zehir Akıtıyor, Tam Terimiyle Söylüyorum’

Sporun Özü Amatör

Sonuçta futbol da bir spordur. İnsanın insanla yaptığı, rekabete dayalı bir spor. Günümüzde profesyonelleşen bir spor dalı haline gelen, milyon dolarlı bütçelerin konuşulduğu futbolun özü aslında amatördür. Çünkü sporu yapan insandır. İnsanın olduğu yerde duygu ve düşünce vardır. Profesyonelleşen ve büyük bir sektöre haline gelen futbolun insan odaklı bir felsefeyle idare edilmesi günümüzde artık elzem hale gelmiştir.

Bu durum, amatör ligden süper lige kadar uzanan tüm ligler için geçerlidir. Para kaynağınızın tükendiği yerde, bir tek insan kaynağınız tükenmez ve insan kaynağını doğru kullanırsanız başarıya çok rahat ulaşabilirsiniz. Ulaşabilirsiniz diyorum çünkü bugüne kadar denenmiş ve başarılı olmuş birçok örneği olduğundan dolayı.

Unutmamak gerekir ki tarih amatör spor ruhuyla, profesyonel spor yapanların başarısını yazmaya devam edecektir.