Bizi Takip Edin

Politika

Erdoğan: ‘Türk Hava Kurumu’nun Elinde, Burada Rahatlıkla Kullanılabilecek Uçak Yok’

Türk Hava Kurumu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Büyük Çamlıca Camii’nde Cuma namazının ardından basına yaptığı açıklamada, “Türk Hava Kurumu’nun şu anda elinde burada rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Ama bunlar duymaz uydurur, kabilinden uyduruyorlar. 45 helikopterle ve bunlar fonksiyonel helikopterler, bunlarla çalışıyoruz. Bunların yanında şu anda biz bugün itibariyle uçak sayımızı 5, 6’ya çıkmış vaziyette” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kısıklı’daki konutundan ayrılarak Büyük Çamlıca Camii’nde Cuma namazını kıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan namaz sonrası gazetecilere açıklamalarda bulundu.

‘Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor’

Ülkede şu anda süren yangınlarla ilgili konuşan Erdoğan, “Yangınlarla ilgili soruşturma yoğun şekilde devam ediyor. Burada acaba herhangi bir suikast bu tür şeyler var mı, yok mu? Bunların üzerine giriliyor. İçişleri Bakanlığımızın şu anda yoğun çalışmaları var. İstihbarat örgütlerimizin yine aynı şekilde yoğun çalışmaları var. Bütün bu çalışmalardan sonra net ne olabilir, bunu o zaman açıklamak durumunda olacağız fakat, boş verilip de geçilecek bir iş değil. Değişik mekanlarda ama hemen hemen aynı anda Manavgat’tan başlayıp bildiğiniz gibi Muğla, Marmaris, Bodrum bütün bu bölgeleri kapsayacak şekilde süren bir yangın. Bu bir eğer milli bakış gerektiriyorsa eğer bu ülke olarak, millet olarak birlikte karar vereceğimiz veyahut da birlikte dayanışma içerisinde adım atacağımız bir konuysa, buna herkesin aynı istikamete bakışı gerekir. Fakat bakıyoruz ki burada bile siyaset, spekülasyonlar, maalesef siyasi partilerin yaklaşım tarzları gerçekten üzüntü verici. Yani bizim bir tarafta ciğerimiz yanıyor” dedi.

‘Türk Hava Kurumu’nun elinde, burada rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok’

Yangın söndürme uçağı tartışmaları ile ilgili konuşan Erdoğan, “Ben Cumhurbaşkanı olarak bütün bakan arkadaşlarımdan ilgili olanlarını bölgeye anında göndermiş durumdayım. Bakan Yardımcısı arkadaşları göndermiş durumdayım ve bütün imkanlarımızı seferber etmek suretiyle burada, dünyada sayılı itfaiye örgütlerinden bir tanesine biz sahibiz. Öyle bunların anlattığı gibi değil. Bilmem “Türk Hava Kurumu’nun uçakları varmış” da neye göre söylüyorsun bunu? Neyi biliyorsun da söylüyorsun? Türk Hava Kurumu’nun şu anda elinde burada rahatlıkla kullanılabilecek uçak falan yok. Ama bunlar duymaz uydurur kabilinden uyduruyorlar. Arkadaşlar 45 helikopterle ve bunlar fonksiyonel helikopterler, bunlarla çalışıyoruz. Bunların yanında şu anda biz bugün itibariyle uçak sayımızı beş, altıya çıkmış vaziyette. Bu uçaklarda Rusya’dan aldığımız uçaklar var, Ukrayna’dan aldığımız uçaklar, ve az önce yaptığımız görüşmeler neticesinde Azerbaycan’da bir amfibik uçağını o da gönderecek. Bunlarla beraber uçak sayısı altı, yediyi bulacak. Bizim için en verimli olanlar zaten yangın söndürmede bu uçaklar. Amfibik olmaları hasebiyle de çok daha tesirli çok daha suyu alıp çok seri bir süreç içerisinde yangın söndürmeye ulaşabilen bu uçaklarla en modern anlamda bir etkinlik ediyorlar. Bir de insansız hava araçlarımızla özellikle bölgelerin durumlarını sürekli inceliyoruz. İnsansız hava araçlarımız devam ediyor ve bunlarla beraber bin 80 arazöz şu anda yangın bölgesinde çalışmada. Şimdi bunlar, bunları bilerek konuşmuyor ki. Sanki hiçbir şey yok biz sadece seyrediyoruz. Bir diğeri 280 su tankeri şu anda aktif olarak çalışıyor. Bir diğeri 2 bin 270 ilk müdahale aracı yine burada şu anda aktif çalışıyor. İş makinelerinde 660 dozer ve iş makinesi, 1 yangın tankı aktif olarak devrede ve işçi noktasında ise 10 bin 550 itfaiye işçisi aktif olarak burada görevde ve 4 bin 110 teknik eleman yine bölgede çalışıyorlar. Bir diğeri ise 6 bin 440 orman muhafaza memuru çalışıyor. Bin 140 noktada ise orman yangınlarıyla şu anda mücadele devam ediyor” diye konuştu.

Manavgat’ta Yangın Çıkarma İddiası Mahalleyi Ayaklandırdı: Linçten Jandarma Kurtardı

’14 orman yangınının kontrol altına alınma çalışmaları şu anda devam ediyor’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Değerli arkadaşlar 28 – 30 Temmuz bu yangının süreci biliyorsunuz. 71 orman yangını ne yazık ki çıkmış vaziyette. 57’si kontrol altına alındı. 14 orman yangınının kontrol altına alınma çalışmaları ise şu anda devam ediyor. Yani olumlu istikamette bir gelişme söz konusu. Özellikle öğlen itibariyle uçakların gelişiyle olumlu istikamete dönüyoruz ve başkan vekilim Binali Yıldırım Bey o da şu anda Muğla’da. Öbür tarafta Bekir Pakdemirli orada, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu orada ve Süleyman Soylu Bey o da bugün bölgeye geçti. Bunun yanında yine Murat Kurum Bey orada. Şunu da çok açık ve net söylüyorum. Sel felaketinde nasıl kimseyi mağdur etmeyeceğimizi söyleyip oralarda adımlarımızı attıysak burada da evi yananlar, hayvanları telef olanlar, onlarla ilgili bütün hasar tespit çalışmaları yapılmak suretiyle biz hiçbir vatandaşımızı mağdur etmeyeceğiz. Bu hasar tespitlerinden sonra da telef olan hayvanların sahipleri, mağdur edilmeyecektir. Ve Çevre Bakanlığımız çalışmalarını yapıp TOKİ’yle beraber, bölgede evi yananların evlerinin süratle yeniden inşa edilmek suretiyle en kısa zamanda yapılıp sahiplerine teslim edilecek” dedi. (İHA)