Connect with us

Politika

CHP’de 43 İl Başkanı’ndan Flaş Seçim Bildirgesi!

ali Gürsu ergene Chp Tekirdağ Demokrasi ve Adalet Hareketi

Cumhuriyet Halk Partisi’nin (CHP) 37. Olağan kongrelerinde seçilen 43 il başkanı, 14 Mayıs ve 28 Mayıs tarihlerinde yapılan seçimler hakkında değerlendirme yaparak bildirge yayımlandı. Demokrasi ve Adalet Hareketi altında yayımlanan bildirgede olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı yapıldı.

K2 HABER | 43 İl Başkanı’nın yer aldığı Demokrasi ve Adalet Hareketi, olağanüstü tüzük kurultayı çağrısı yaptı. Yayınlanan bildirgede demokrasi, liyakat ve olağanüstü tüzük kurultayı için çağrı yapıldı.

“37. olağan kongrede seçilen ve bir kısmı hala görevde olan il başkanlarından kurultay delegelerinden 14 Mayıs 2023 ve 28 Mayıs 2023 seçimlerinin değerlendirilmesi sonucunda CHP genel merkezine ve kamuoyuna Demokrasi ve Adalet Hareketi olarak çağrı bildirgemizdir.

“DEĞİŞİM KAÇINILMAZ BİR HALE GELMİŞTİR”

28 Mayıs 2023 seçimlerine büyük bir beklenti ile giren fakat seçim sonucunda büyük bir hayal kırıklığı ve umutsuzluğun yaşandığı partimizde bir çok noktada değişim kaçınılmaz bir hale gelmiştir. CHP’nin hiçbir döneminde CHP örgütleri bu kadar örselenmemiş bu kadar ikinci plana itilmemiştir. Seçilen 169 milletvekili içinde parlamentoya giren 37. dönem seçilmiş ve aday olan il ve ilçe başkanlarının oranı sadece %5’e tekabül etmektedir.

“SOSYAL DEMOKRAT BİR PARTİDE TÜZÜĞÜN DEMOKRATİKLEŞMESİ EN ÖNEMLİ OLGUDUR”

Bu bağlamda önceliğimiz tüzükte, demokratik tüzük olgusuyla değişiklik yapılmasıdır. Demokratik bir tüzük parti emekçilerinin, partide siyaset yapan gençlerin, kadınların ve herkesin emeklerinin güvence altına alınması demektir. Hiçbir örgüt emekçisinin kaderinin bir kişinin veya birkaç kişinin iki dudağı arasında olmamasıdır. Bu amaçla sosyal demokrat bir partide tüzüğün demokratikleşmesi en önemli olgudur.

Hangi İlin Kaç Kurultay Delegesi Var? Kimler Doğal Kurultay Delegesi?

PARTİ İÇİ ‘LİYAKAT’ GÖNDERMESİ

Ayrıca üst düzey CHP kadrolarının seçiminde liyakat, emek ve birikim ön planda olmalıdır. Bu kadroların görevlendirilmesi Genel Başkanın isteğiyle değil Parti Meclisinin Görevlendirmesi ile gerçekleştirilmelidir. Milletvekilleri, Belediye Başkanları, Belediye Meclis Üyeleri parti içi seçimlerle belirlenmelidir. Bu partide siyaset yapan herkesin emeğinin karşılığını alabilmesi ve geleceğe güvenle bakabilmesi için demokratik tüzük zorunluluktur.

“ÇAĞRIMIZA OLUMLU BİR CEVAP GELMEZSE İMZA SÜRECİNİ KURULTAY DELEGELERİ OLARAK BAŞLATACAĞIZ” 

Partimizin sosyal demokrasinin evrensel ilke ve değerlerine daha sıkı sarılarak, ekonomik ve sosyal adalet duygusunu ön plana çıkartarak, toplumla ve sivil toplum örgütleri ile işçi sınıfı ve emek cephesi ile daha sıkı bağlar kurması gerekmektedir. Bizler bu partide görev yapmış ve hala görev yapan il başkanları olarak partimizin sosyal demokrat ilkelere, emek cephesine daha duyarlı olmasını istiyoruz. Yapılacak olağan kurultayın demokratik bir tüzükle yapılması için acilen olağanüstü bir tüzük kurultayı çağrısı yapıyoruz. Bu çağrımıza olumlu bir cevap gelmezse mevcut tüzüğümüzün bize verdiği yetki ile imza sürecini kurultay delegeleri olarak başlatacağımızı tüm kamuoyu ile paylaşıyoruz.”

Politika

Kemal Kılıçdaroğlu: Yürüyüşümüz Sürüyor ve Buradayız

-

Kemal Kılıçdaroğlu

Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, seçimin ardından yaptığı ilk konuşmasında “Yürüyüşümüz sürüyor, buradayız” dedi.

K2 HABER | Seçim sonuçlarının netleşmesinden sonra Kemal Kılıçdaroğlu CHP Genel Merkezi’ndeki bir basın toplantısı düzenledi. Kılıçdaroğlu’nun açıklaması şu şekilde:

“Hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim, etmedim. Göz yumamazdım, yummadım. Eziyetlere, haksız, hukuksuz, adaletsiz bir düzene karşı susup dilsiz şeytan olamazdım, olmadım.

Milyonlarca göçmenin gelip de sizin 2. sınıf vatandaş olmanıza susamazdım, susmadım. Evlatlarımız işsiz güçsüz hayata tutunmaya çalışırken hakkınızın yenmesine müsaade edemezdim.

Her gün, her şeye zam gelirken, benim halkımın belinin bükülmesine gönlüm razı gelemezdi. Bu toprakların bir insanı olarak her zaman hakkınız, hukukunuz için kimse sizi ezmesin diye bolluk içinde yaşayın diye mücadele verdim, vermeye devam edeceğim.

YSK: Erdoğan Cumhurbaşkanı Seçildi

Millet İttifakı bileşenlerine teşekkür

Son yılların en adil olmayan seçim sürecini yaşadık. Devletin bütün imkanları bir siyasi partiye seferber edildi, bir adamın ayakları altına serildi. Bu ahlak ve hukuk dışı baskılara, yayılmak isteyen korku iklimine boyun eğmeden mücadele eden Millet İttifakı’nın genel başkanlarına, teşkilatlarına, seçmenlerimize, sandıklara sahip çıkan vatandaşlarıma teşekkür ederim.

Halkın otoriter bir yönetimi değiştirme iradesi tüm baskılara rağmen ortaya çıktı. CHP ve Millet İttifakı tüm unsurlarıyla her cephede mücadelesini vermektedir. Ülkemize gerçek anlamda demokrasi gelinceye kadar bu mücadelenin öncüsü olmayı sürdüreceğiz.

Bu vatan için ne yapsak azdır. Benim asıl üzüntü sebebim ülkeyi bekleyen çok daha büyük sıkıntılardır. O sıkıntıların karşısında ilk olarak bizler duracağız.

Öncelikle bana oy veren 25 milyonu aşan vatandaşımızı moralli bir şekilde dimdik ayakta görmek istiyorum. Yürüyüşümüz sürüyor ve buradayız.”

Okumak için tıklayın

Politika

YSK: Erdoğan Cumhurbaşkanı Seçildi

-

yüksek seçim kurulu

Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Ahmet Yener, 28 Mayıs Cumhurbaşkanı Seçimi’nde Recep Tayyip Erdoğan’ın kazandığını duyurdu.

K2 HABER | Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener, 28 Mayıs 2023 Cumhurbaşkanı Seçimi’nin ikinci turunda kullanılan oylara ilişkin açıklama yaptı. Yener, “Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.” ifadelerini kullanarak seçim sonucunu duyurdu.

Yüksek Seçim Kurulu (YSK) Başkanı Ahmet Yener’in yaptığı açıklama şu şekilde:

“Sandık açılma oranının yüzde 99,43 olduğu, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın yüzde 52,14, Sayın Kemal Kılıçdaroğlu‘nun yüzde 47,86 oy aldığı görülmüştür.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı olarak geçici sonuçlar sonucunda, Sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın Cumhurbaşkanı olarak seçildiği görülmüştür.”

Okumak için tıklayın

Politika

CHP’li Aytekin: 431 Bin Balıkesirliye Terörist Dediler, Şimdi Oy İstiyorlar

-

Ensar Aytekin

Cumhuriyet Halk Partisi Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, Kemal Kılıçdaroğlu’na oy verenlere  terörist denildiğini belirterek, ikinci tura ilişkin açıklamalarda bulundu.

K2 HABER | 14 Mayıs’ta yapılan ilk turda Balıkesir halkının değişimden yana oy kullandığını ve Kemal Kılıçdaroğlu’na 431 bin oyla büyük bir destek verdiğini ifade eden CHP Balıkesir Milletvekili Ensar Aytekin, “Utanmadan sıkılmadan, Genel Başkanımızdan yana irade koyan 431 bin kişiye, sırf Cumhurbaşkanı adayımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu destekliyor diye terörist dediler. Hiçbir dayanağı olmayan sadece ‘çamur atalım, izi kalsın’ diyen AKP’nin Balıkesir’deki düştüğü durum bir hezimettir. Bu şehirde 431 bin kişinin yüzüne nasıl bakacaklar merak ediyoruz” sözlerine yer verdi.

CHP’li Aytekin’in açıklaması şöyle:

“14 Mayıs’ta ilk tur oylaması yapılan Cumhurbaşkanlığı seçimi hiçbir adayın %50’yi bulamaması sebebiyle ikinci tura kaldı. Bu süreç içinde her türlü yalan ve iftirayı siyasetin bir parçası gören, kendisinden olmayanı teröristlikle itham eden AKP’yi yöneten akla Balıkesir halkı bileti kesti. İlk tur sonucunda Balıkesir’de Genel Başkanımız ve 13.Cumhurbaşkanı adayımız 431 bin oy, Erdoğan ise 399 bin oy aldı. AKP’liler Balıkesir’de Kılıçdaroğlu’na oy veren 431 bin yurttaşımıza en ağır hakaretleri dillendirip, terörist dediler. Kuvayı Milliye şehrinde, Cumhuriyeti kuran partiye terörist iması yapılmasına Balıkesirli hemşehrilerimiz tepkisini sandıkta gösterdi ve AKP’yi cezalandırdı. Seçim sonuçlarına baktığımızda da AKP’deki oy düşüşü net görülüyor. Bu nedenle Balıkesir halkının AKP’den yana koyduğu tavra teşekkür borçluyuz.

Balıkesir İçin 7.2’lik Deprem Uyarısı: Edremit Fayı Tehlike Arz Ediyor

Terörist Dedikleri 431 Bin Kişinin Oyunu Almaya Uğraşıyorlar

İlk turda her türlü hileyi yapanlar, korsan afişler asıp, yalan bilgiyi, iftiraları pervasızca söyleyenler şimdi o terörist dedikleri 431 bin kişinin oyunu almak için uğraşıyorlar. Balıkesirli hemşehrilerimiz yapılan yalan haberlerin, montaj kasetlerin mutfaktaki yangının önüne geçemediğini net bir şekilde ifade etti. Bu şehri 21 yılda nasıl perişan ettiklerini hemşehrilerimiz net bir şekilde gördü.

CHP’li Vekiller Hizmete Engel Oldu Demek Kendi Vekillerine Başarısızsınız Demektir

Devasa kaynaklar kullandılar. Balıkesir Büyükşehir Belediyesini seferber ettiler. Her yerde çamur ve iftira siyasetine sığınıp, Balıkesir’e yapamadıkları hizmetin hesabını vermek yerine muhalefeti suçladılar. Gittikleri her çalışmada, ‘biz hizmet yapacaktık CHP’li vekiller engel oldu’ yalanına sığındılar.

Eğer geçmiş dönemde CHP’li vekiller olarak biz hizmete engel olabiliyorsak, bu yalan ile geçen dönem görev yapan 6 vekilinize ‘hiçbir işe yaramıyorsunuz’ demek mi istediniz? Bu ifade aslında kendi vekillerine başarısızsınız demektir. Ama bunu bile anlamaktan aciz bir zekâ, Balıkesir’de başkanlık koltuğundan iftiraya sığınmaya devam etti. Bu anlayış Balıkesir’i bölen anlayıştır. Oturduğunuz koltuk Balıkesir’de yaşayan her bir vatandaşımıza eşit hizmet götürmek zorunda olduğunuz bir koltuktur. Ama gördük ki ilk turda Balıkesir’deki başarısızlık kendilerinin ayarını fena bozmuş. Siz Balıkesirli hemşehrilerimize terörist dedikçe ayarlarınız daha da çok bozulacak!

CHP’li Ensar Aytekin: ‘Balıkesir’i Parsel Parsel Satıyorlar’

28 Mayıs’ta Daha Güçlü Bir Fark Olacak

AKP iktidarı her türlü kaynağa, para gücüne, türlü tehdide ve yalana rağmen Balıkesir’de başarısız olmuştur. Balıkesirli hemşehrilerimiz AKP’ye dur demiştir. 2. turda terörist dedikleri 431 bin kişinin kapısını hangi yüzle çalıyorlar merak ediyoruz. İnanıyoruz ki Balıkesirli vatandaşlarımız, bu yalan siyasetine daha güçlü bir farkla cevap verecektir.”

Okumak için tıklayın

Gündem

Taksim’de 19 Mayıs Törenleri: Ekrem İmamoğlu’ndan Açıklamalar

-

19 mayıs

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yıl kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törenin ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

“Ülkemizde 2011-12’den itibaren, milli bayramların düzeni noktasında, ne yazık ki aşağıya çekme, sıradanlaştırma konusunda bir süreç işletiliyor” diyen İmamoğlu, “O dönemde bu işin FETÖ’cü anlayışla devlete dayatıldığı konusunda net tespitler var” şeklinde konuştu. “Şu anda devletin Spor İl Müdürlüğü’nün çelenk töreni sonrasında, bizim koyduğumuz çelenklerin korsan olduğunu biliyor musunuz” diyen İmamoğlu, “Korsan çelenk töreni yapıyoruz. Yani devletin hiçbir görev talimatında yok. Biz bu töreni yaparken 3-4 sene hırpalandık. Çelenklerimiz koyulmadı. Sonra baktılar ki bunlar direniyor, vazgeçmiyor, şimdi korsan yapmamıza dönük bir hamle yapılmıyor. Sadece izleniliyor. Devletimizin bazı kurum görevleri de gördüğünüz gibi törenden sonra çekilip gidiyorlar, biz kalıp devam ediyoruz. Ayıptır. Yazıktır. Lafa gelince başka türlü, uygulamaya gelince başka türlü davranışı bu millet teraziye koyar ve tartar. Ama biz tartsın da istemiyoruz. Bu düzelsin istiyoruz. Ben; doya doya, gençlerle, evlatlarımızla milli bayramların bu şehirde, bu ülkede yaşamaya devam edilmesini istiyorum. İstanbul’da bunu yapıyoruz. Ama bu iş bir anlayışın, bir siyasi kavramın işi olmamalı. Devletin işi olmalı” ifadelerini kullandı.

K2 HABER | İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, oğlu Semih İmamoğlu ile birlikte, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma, Gençlik ve Spor Bayramı’nın 104’üncü yıl kutlamaları kapsamında Taksim Cumhuriyet Anıtı’nda düzenlenen resmi törene katıldı. Resmi tören, Mustafa Kemal Atatürk, silah arkadaşları ve tüm şehitler için saygı duruşunda bulunulması ve ardından İstiklal Marşı’nın okumasıyla başladı. Tören, İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürü Burhanettin Hacıcaferoğlu’nun anıta çelenk koymasıyla sona erdi. Resmi törenin bitiminden sonra, İBB’nin organize ettiği etkinliğe geçildi. İBB Başkanı İmamoğlu, siyasi partilerin ve sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri, resmi törenin ardından Cumhuriyet Anıtı’na çelenk bıraktı.

“BU ANLARIN BİZİM İÇİN MANEVİYATI, KUTSALLIĞI ÇOK YÜKSEK”

İmamoğlu, çelenklerin bırakılmasının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu. Milli bayramları, “Bizi bir araya getiren, milli duygularımızı en üst seviyeye taşıyan en özel anlar” olarak tanımlayan İmamoğlu, “29 Ekim Cumhuriyet Bayramımız, 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramımız, 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramımız, 30 Ağustos Zafer Bayramımız… Bu anların bizim için maneviyatı, kutsallığı çok yüksek. Geçmişte bu ülkeye hizmet etmiş insanlarımızı anmak, şehitlerimizi, gazilerimizi anmak için büyük fırsat. Ama aynı zamanda ülkemizin kuruluş mücadelesinin, kurtuluş mücadelesinin nasıl verildiği noktasında bugünü aydınlatmak ve geleceğe de bu anlamda çağa yakışır bir şekilde ışık tutma günleri. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı veya Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı, aslında çocuklara, gençlere dünyada emanet edilmiş ve onlara hediye edilmiş bayram noktasında da olmayan iki örnek” dedi.

“HAZIR BURADA SİZLERİ BULMUŞKEN…”

Mustafa Kemal Atatürk’ün, kurtuluş mücadelesine giden sürecin ilk adımını, henüz 38 yaşındayken 19 Mayıs 1919’da Samsun’da attığını hatırlatan İmamoğlu, şunları söyledi:

“Hazır burada sizleri bulmuşken, şunu ifade etmek isterim: Ülkemizde 2011-12’den itibaren, milli bayramların düzeni noktasında, ne yazık ki hani aşağıya çekme, sıradanlaştırma konusunda bir süreç işletiliyor. Defalarca söyledim bu meydanda, yine söylemeye devam edeceğim. Bayramların niteliği, bayramların güzelliği, coşkusu paylaştıkça güzelleşir ve artar. Ve böylesi bayramlar hissedilir, hissedilmek zorunda. Geleceğe dair ümitlerimizi, umutlarımızı büyütme konusunda ve gençlerimizi motive etme konusunda bunlar önemli fırsatlar. Tabii ki birçok kurum, kuruluşumuz, belediyelerimiz bunu değerlendirerek, insanlarımızı daha coşkulu bir araya getirmek, anlamlı bir şekilde törenleri yapma konusunda gayret içindeler. Ama devletimizin resmi törenlerinin akışı konusunda… Ben hiçbir kurumu, hiçbir makamı küçümsemiyorum asla. Elinden geleni yapan kurum yöneticileri var. İşte İstanbul Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü, bu bayramın hamisi. Olmaz. Yani İstanbul’da, İstanbul Gençlik Spor İl Müdürlüğü bu işin hamisi. Ya da Ankara merkezde, Gençlik ve Spor Bakanlığı bu işin hamisi olmaz. Olamaz. Yani bir ülke tepeden tırnağa bu bayramı hissetmiyor ve bunun anlamını yaşamıyorsa, burada büyük bir eksiklik vardır.”

“BU İŞİN FETÖ’CÜ ANLAYIŞLA DEVLETE DAYATILDIĞI KONUSUNDA NET TESPİTLER VAR”

“Bakın, o dönemde bu işin FETÖ’cü anlayışla devlete dayatıldığı konusunda net tespitler var. Ama sonrasında bu işi düzeltmek yerine, bayramların anlamlı bir biçimde yaşatılması konusunda insanlarımızın daha üst seviyede, devletin en tepesinden, hepimiz de içinde kol kola, omuz omuza olma duygusunu yaratma adına, statükocu bir kafayla, statükocu bir anlayışla bayramları kısırlaştırmak, sadeleştirmek, hatta neredeyse ‘Öylesine işte bir çelenk töreni yapalım, Spor il müdürü çelenk koysun, gidelim sonra bir yerde girelim bir salona, 3-4 okul gösteri yapsın ve kalkalım.’ Bu değil. Milli bayramlar, Diyarbakır’da da gençleri bir araya getirecek, Trabzon’da da bir araya getirecek. Adana’da da bir araya getirecek. Eskişehir’de, Aydın’da, Edirne’de herkes bunu hissedecek. Ama hissederken geçmişi yaşayacak, hissedecek. Atatürk’ü, silah arkadaşlarını, hepimizin dedesini, ninesini, o kadınların mücadelesini hatırlayacak. Nasıl kurtuluş olduğunu hatırlayacak. 21. yüzyılda gereğini yapacak. Gençler ‘Bilimde, teknolojide, eğitimde, sanatta, sporda, en seviyede kabiliyetlerini nasıl ortaya koyarım’ diye moral motivasyon bulacak.”

“BİZİM KOYDUĞUMUZ ÇELENKLERİN KORSAN OLDUĞUNU BİLİYOR MUSUNUZ?”

“Ama biz, bayramları sıradanlaştırıyoruz. Sırası geldiğinde duyguları en üst seviyede taşıyan birtakım hamleleri yaparken, hamasi cümlelerle süreci tanımlarken, en büyük varlığımız…  Bakın bu milletin çok önemli iki dini bayramı vardır. Çok önemli dört milli bayramı vardır. Ve milletin neredeyse yüzde 90’ını, 99’unu kapsar. Böylesi kapsayıcı törenlerin, bu şekilde hala düzeltilmeden devam etmesini kasıtlı buluyorum, anlamsız buluyorum. Bu, pespaye bir düzendir. Bunun düzeltilmesi şarttır. O bakımdan ben yine burada bunu dile getireceğim. Defalarca dile getirdin mi? Yine dile getireceğim. Biz görevimizi yapıyoruz. Şu anda devletin Spor İl Müdürlüğü’nün çelenk töreni sonrasında, bizim koyduğumuz çelenklerin korsan olduğunu biliyor musunuz? Korsan çelenk töreni yapıyoruz. Yani devletin hiçbir görev talimatında yok. Sunucumuz, burada korsan duyuru yapıyor Büyükşehir Belediyesi olmamızdan dolayı. Daha önce bu da yoktu. Ondan sonra kurumlar, kendiliğinden getiriyor çelenklerini ama siyasi partiler ama sivil toplum kuruluşları; korsan tören yapıyoruz.”

“BU TÖRENİ YAPARKEN 3-4 SENE HIRPALANDIK”

“Biz bu töreni yaparken 3-4 sene hırpalandık. Çelenklerimiz koyulmadı. Sonra baktılar ki bunlar direniyor, vazgeçmiyor, şimdi korsan yapmamıza dönük bir hamle yapılmıyor. Sadece izleniliyor. Devletimizin bazı kurum görevleri de gördüğünüz gibi törenden sonra çekilip gidiyorlar, biz kalıp devam ediyoruz. Ayıptır. Yazıktır. Lafa gelince başka türlü, uygulamaya gelince başka türlü davranışı bu millet teraziye koyar ve tartar. Ama biz tartsın da istemiyoruz. Bu düzelsin istiyoruz. Ben doya doya gençlerle, evlatlarımızla, Çocuk Bayramı’nı, milli bayramların bu şehirde, bu ülkede yaşamaya devam edilmesini istiyorum. İstanbul’da bunu yapıyoruz. Ama bu iş bir anlayışın, bir siyasi kavramın işi olmamalı. Devletin işi olmalı. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’mız kutlu olsun.”

Okumak için tıklayın

Politika

Resmi Olmayan Sonuçlara Göre Seçim İkinci Tura Kaldı

-

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçimleri

Cumhurbaşkanlığı ve 28. Dönem Milletvekili Genel Seçimleri için oy verme işlemi, ülke genelinde saat 17.00 itibarıyla tamamlandı.

K2 HABER | Ülke 5 yıl boyunca görev yapacak cumhurbaşkanı ile yeni parlamento üyelerini belirlemek için sandık başına gitti. Ülke genelinde 973 ilçe, 1094 ilçe seçim kurulunda 191 binden fazla sandık kuruldu. Yurtdışı seçmen kütüğüne kayıtlı 3 milyon 416 bin 98 seçmen için, 73 ülke ve 156 yerdeki yurt dışı temsilciliğinde sandık kurulları oluşturuldu. Yurt dışı temsilciliklerindeki oy verme işlemi 9 Mayıs’ta tamamlanmıştı. Bulunduğu ülkede belirlenen sürede oy kullanamayanların gümrük kapılarında oy verme işlemleri de saat 17.00 itibarıyla bitti.

Seçimlere katılım yurtiçinde yaklaşık yüzde 93 oranında oldu. Seçimi ilk turda hiçbir aday kazanamadı. Resmi olmayan sonuçlara göre Cumhur İttifakı’nın adayı Erdoğan yüzde 49,5 oy oranıyla birinci olurken Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ise yüzde 44,7 oranında oy aldı. Yüzde 5,3 oranında oy alan Sinan Oğan üçüncü olurken Muharrem İnce ise seçimden çekilmesine rağmen yüzde 0,4 oy aldı.

Her seçimde olduğu gibi bu seçimde de AA sonuçları yanlış açıklayarak başladı. İlk anda Erdoğan’ı yaklaşık yüzde 60’la başlatan AA daha sonra sandıklar açıldıkça oy oranını düşürdü. Yüzde 35 ile başlatılan Kılıçdaroğlu ise oy oranını her sandık açılınca artırdı. Erdoğan yüzde 60’la başladı. Yüzde 49,5’e düştü. Kılıçdaroğlu ise yüzde 44’ü geçti.

Henüz sandıkların yüzde 30’u açıklandığında Millet İttifakı’nın cumhurbaşkanı yardımcısı adayları İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş kürsüye çıktı.

İmamoğlu şunları söyledi:

“AA, bitkisel hayata girdi ve bitkisel hayattan çıkmak içni bizim itkşdara gelmemşizi bekliyor. Vatandaşlarımızın asla itibar etmemesini istiyoruz. İstanbul’a veri akışını kesen AA yöneticileri bizim için yok hükmündedir.

AA’ya inancımız yoktur. 2015 Haziran seçimlerinde AA ne hikmetse Sayın Erdğan’ı yüzde 65 ile önde başlatıyor. O seçim yüzde 40 ile bitiyor. Kasım seçimlerinde yüzde 75 ile başlatıp yüzde 49 ile bitiriyor. 2018’de yüzde 67’lerle başlatıp 52 ile bitiriyor. 2019’da ise gücü yetmiyor yine yüksekten başlıyor ama 2 saat sonra ekranlarını kapatıyor.

Sayın Kılıçdaroğlu’nun yüksek çıktığı sandıklara sözde itiraz yapılarak sisteme yüklenmemektedir. Bu da manipülasyonu yükseltiyor. Biz buradayız. Birazdan Millet İttifakı liderleri de burada olacağız. Sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz. Yüzünüz gülümsemeyle baki olsun. Sandık başındaki demokrasi kahramanları işlerine baksın, biz onlara güveniyoruz.”

İmamoğlu ve Yavaş ardından 3 defa daha basın toplantısı gerçekleştirdi. İmamoğlu son toplantıda şunları söyledi: “50.01’de neredeyse yarım saat durduktan sonra düştü. Onu da talimat alarak 49’a indirdi diye düşünmeden edemiyorum. Anadolu Ajansı’nın canını bitirdiniz ama onu bile ayağa kaldıracağız.”

Mansur Yavaş ise şu açıklamalarda bulundu:

“Islak imzalar üzerinden konuşuyoruz. Biraz önce YSK yüzde 50’ler civarında giriş yaptığını söyledi. Çankaya ve Yenimahalle’de yoğun imzalar var. Ankarada 4 bin tane henüz ıslak imzalı belge elimize gelmedi. Size vereceğimiz beyanlar ıslak imzalı tutanaklar üzerinden olursa bir anlam ifade ediyor.”

BirGün Yazarı Timur Soykan ise AA’nın oyununu şöyle anlattı: “Anadolu Ajansı nasıl manipülasyon yapıyor Anadolu Ajansı AKP’nin kalelerindeki sandıkları yüksek oranda açıyor ve sonuçlarda manipülasyonu böyle yapıyor.”

Anadolu Ajansı ise suçlamalara yanıt veren bir açıklama yayımladı.

Yapılan açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Müşterilerimize sağladığımız veriler, her partinin ıslak imzası bulunan sandık sonuç tutanaklarına dayanıyor. Anadolu Ajansı, her türlü siyasi tartışmadan bağımsız bir şekilde görevine devam edecektir.”

YSK VERİLERİ PAYLAŞMADI

HDP Seçim Takip Koordinasyon Merkezi Sözcüsü Mehmet Rüştü Tiryaki yaptığı açıklamada, verilerin yüklenmesinde sorun yaşandığını söyledi. Tiryaki şöyle konuştu: “saat 2’den beri bekliyoruz yüzde 80’i yüklenmiş değil bu veriler yüklenmeden sağlıklı veri olması mümkün değil. Bu yüzden YSK’nin sisteme yüklemesini bekleyeceğiz. İlçe seçim kurulunun yüklemesini bekleyeceğiz. Bu veriler yüklendikten sonra kamuoyu ile paylaşacağız.”

 

Okumak için tıklayın

Politika

Millet İttifakı’ndan İstanbul’da Tarihi Miting

-

büyük Istanbul mitingi

Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu, Büyük İstanbul Mitingi’nde İstanbullularla buluştu. Kılıçdaroğlu’na mitingde 6 siyasi lider ve 2 belediye başkanı eşlik etti.

K2 HABER | Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı adayı ve CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, merakla beklenen İstanbul mitingini bugün 17.30’da Maltepe Orhangazi Şehir Parkı’nda başladı.

Mitinge, Kılıçdaroğlu ile birlikte ittifakın siyasi parti liderleri ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayı olan İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da katıldı.

Kemal Kılıçdaroğlu: Size Söz Veriyorum

Millet İttifakı cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu, alanı doldurup taşıran İstanbullularla buluştu.

Kılıçdaroğlu, “Değişime hazır mısınız? Şundan emin olmanızı istiyorum: 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. Hiç kimseyi ötekileştirmeden. 85 milyon insana hakkıyla hukukuyla ve adalet içinde hizmet etmeye ben de size söz veriyorum.

Bu ülkeyi huzura kavuşturmamız lazım. İnsanların inançlarını sorgular hale getirdiler. Türkiye’yi buradan çıkaracağız. Birlikte mücadele ettiğimiz zaman Türkiye’nin çözülemeyecek hiç bir sorunu yoktur. Birlikte yola çıktık, ortak akılla yola çıktık; Türkiye Cumhuriyeti Devleti’ni bir kişiye emanet etmeyeceğiz. Hiç bir ayrımcılık yapmayacağız, bu ülkeye baharı getireceğim baharı. Herkesi kucaklayacağız.

Adalet Yürüyüşü’nü yapmıştım. Adalet, devletin temelidir. Adalet sadece mahkeme salonlarında gerçekleşmez. Eğer bir çocuk yatağa aç giriyorsa, 85 milyonumuz yatağa aç giriyor demektir. En büyük gücümüz sizsiniz ve kendinize güvenin.

Saraya gitmeyeceğiz, sizin oylarınla seçilirsem Çankaya Köşkü’ne gideceğiz. En geç iki yıl içerisinde Suriyeli kardeşlerimizi, Afgan kardeşlerimizi ülkelerini göndereceğim.

Benim cumhurbaşkanı olmamı istemeyen iki kesim var. İlki beşli çeteler. Beşli çetelerin paraları nereye götürdüğünü biliyorum. 418 milyar doları kuruşu kuruşuna getireceğim. Kul hakkı yemem ve kul hakkı yedirmem.

Beni istemeyen ikinci bir grup daha var: Uyuşturucu baronları. Uyuşturucu baronlarının da kökünü kazıyacağım. Bütün sorunları çözmeye ahdettim. Ben bu ülkeye arkadaşlarımla birlikte huzuru getireceğim. Bu topraklarda yaşayan herkesin sorunları ile ilgileneceğiz. Benim de size sözüm: 85 milyonun cumhurbaşkanı olacağım” ifadelerini kullandı.

Kemal Kılıçdaroğlu’nun öncesinde tüm liderler ve cumhurbaşkanı yardımcısı adayları tek tek kürsüye çıkarak, İstanbullulara seslendi.

DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan:

“Bugün sizlere Türkiye’nin dört bir köşesinin, Anadolu’nun, Trakya’nın sevgisini getirdik.  Ülkemizin her yerinden yükselen demokrasi çığlını bugün buraya İstanbul’a getirdik. İstanbul, bu demokrasi çığlını duyuyor musun? Tüm dünya duyuyor, herkes Türkiye’yi izliyor. Türkiye’de demokrasi kazanacak, bütün dünyadaki demokratlar umutlanacak. Sağcı solcu demeden, Sünni Alevi demeden Kürt Türk Arap Laz Çerkez demeden her beraber daha fazla demokrasi diyecek miyiz? Hep beraber Sayın Kılıçdaroğlu’nu 13’üncü Cumhurbaşkanımız yapacak mıyız? Hep beraber Millet İttifakı olarak TBMM’de çoğunluğu sağlayacak mıyız?

Sevgili İstanbullular, siz bu ülkenin ekonomisini en iyi bilenlersiniz. Bu pahalılığı da yoksulluğu da en iyi hissedenlerdensiniz, bilenlerdensiniz. 2010’da İstanbul Avrupa Kültür Başkenti olmuş muydu? Tek haneli enflasyonla ve Avrupa Birliği standartlarına ulaşmak için yaptığımız reformlarla başarmıştık bunu. Şimdi, ülkeyi getirdikleri şu hale bakın. Bakın, size bu 200 liralık banknotun, bir hikayesini anlatmak istiyorum; bu banknot 2009 yılında tedavüle çıktı. Yıl 2009… Kaç dolar ediyordu biliyor musunuz? 134 dolar ediyordu. Bugün ne kadar ediyor? 10 dolar bile etmiyor. Döviz bürosuna gidin bakın, kur 20,5 oldu mu? 9 lira küsur ediyor. Ben şimdi soruyorum, herkesin cebindeki bu 200 liradan 134 dolar ederken; 9 dolara düşüren yani tam 124 doları kim çaldı ya? Bu enflasyon, tam baş belasıdır. Ekonomiyi kötü yönetirseniz yüksek enflasyona mahkûm edersiniz bu ülkeyi.

Şu an, Türkiye’de kurum murum kalmadı. Şu anda ülkede devlet kurumu neredeyse kalmadı. Her şey tek bir kişinin keyfine bağlı, şu anda bu ülkenin bir ekonomi politikası yok. Ne var? Zır cahillik var. Merkez Bankası’ymış, BDDK’ymış, bu kurumlar neredeyse yok hükmüne geldi. Devlet kadroları tek bir kişinin oyuncağı oldu. Ama arkadaşlar, endişeye mahal yok. Ne yapacağız, Türkiye’yi bu güzel ve güçlü ülkeyi hızla düzlüğe kavuşturacağız. 2002’de ülke çok kötü bir durumdayken, başarmıştık. Şimdi çok daha iyisini yapacağız. İlk bir ayda, kurumları ayağa kaldıracağız. Altı ayda mevcut kriz iklimini sona erdireceğiz. En geç 2 yılda da enflasyonu tek haneye indireceğiz. Bunu hep beraber başaracağız. Millet olarak bunu başaracağız.”

Saadet Partisi Lideri Temel Karamollaoğlu:

“Sizin şu ortaya koyduğunuz tablodan da inşallah 14 Mayıs’ta mührü Millet İttifakı’na vereceğinizin işaretini görüyorum. İnşallah 15 Mayıs yeni bir dönemin başlangıcı, sayın Kılıçdaroğlu’nun da Cumhurbaşkanlığı’nın tescili olacak.

Muhterem kardeşlerim, hava biraz serin. İlk konuşmayı da bana verdiler Canan hanımdan sonra sizi çok uzun zaman burada tutmayı arzu etmiyorum. Sadece birkaç kelimeyle düşüncelerimi, fikirlerimi, hissiyatımı size arz etmek istiyorum. Biz altı siyasi parti olarak bir araya geldik. Ülkemizin son 21 yıldır içine sürüklenmiş olduğu sıkıntılardan kurtulabilmek için. Sizin sıkıntılarınızı biliyoruz. Onlara derman olacak projeleri, ilkeleri de son 1,5 yıldır hazırladık ve inşallah 15 Mayıs’tan sonra da bunları tatbikata başlayacağız. Bizim derdimiz belli bir makama, mevkiye gelmek değil. Bizim derdimiz, sizin derdinizle dertlenebilmek, sizin içine sürüklenmiş olduğunuz problemlerden bir an önce kurtulmanızı sağlayabilmek.

Bir deprem yaşadık. 11 ilimiz yerle bir oldu. Sırf bugünkü başkanlık sisteminden dolayı müdahaleye bu iktidar iki gün geç teşebbüs edebildi. Düşünebiliyor musunuz, bir depreme bile bugünkü sistemden dolayı iki gün geç müdahale eden bu iktidar, mutlaka değişmesi icap eden bir yapı hâline geldi. Mecburuz. Sizin dertlerinizle dertlenebilmek için bu değişiklikleri yapmaya mecburuz. Şunu bilin, bütün dertler sıralandı. Adalet başta olmak üzere, her konuya el atacağız. Mutlaka sanayide bir devrim yapacağız. Neye ihtiyacınız varsa, ihtiyacımız varsa, mutlaka onu gidereceğiz. Ülkemizin her bölgesinde her ilinde yatırımlar gerçekleştireceğiz. Herkes iş bulmak, karnını doyurmak için İstanbul’a gelmek mecburiyetini hissetmeyecek. Biz herkes iline dönsün demiyoruz. Ama her ilinde yaşayan insan, kendi karnını kendi ilinde mutlaka doyursun istiyoruz. Onun için planlı çalışmaya ihtiyacımız var. Gündelik taleplere uyarak problemler çözülemez.

Hasbelkader, ben hayata devlet dairelerinde başlarken, Devlet Planlama Teşkilatı’nda başladım. Şunu gördüm, plansız ne yaparsanız yapın, boşa gider, emeğinizin büyük bir kısmı. Planı doğru yaparsanız o da. Doğru yapmazsanız zaten bu memleketin kurtulmasını sağlamak mümkün değildir.”

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Mansur Yavaş:

“Bu kalabalıklar bir şey söylüyor, 14 Mayıs’ta değişimin müjdesini veriyor. Seçime gidiyoruz fakat nasıl bir seçim anlamadık. 21 yıllık iktidar yaptıklarını anlatıp yeni vaatler ileri sürmesi gerekirken tankları tüfekleri, gemileri gösteriyor. Seçim mi yapıyoruz, savaşa mı hazırlanıyoruz belli değil. Bu eserlerin hepsi bizim eserlerimiz gurur kaynağımız ama 14’ünden sonra insanlarımız şununla karşı karşıya kalacak; kiracı-ev sahibi, kredi kartları, pahalılık, enflasyon, uyuşturucu, mülteci. Bu sorunlarla karşı karşıya kalacak ama bunların konuşulmasını istemiyor. Seçim zamanı mevsimlik birazcık milliyetçilik sosu birazcık muhafazakarlık sosu. İnsanlar bununla tartışsın başka bir şey konuşulmasın istiyorlar.

stanbul düştü ama her şey çok güzel oldu. Gerçeklerin yine bu seçimde konuşulmasını istemiyorlar bir sürü iftira atıyorlar. Kulak asmıyoruz. Korkuyorlar mı? Neden korkuyorlar, hesap vermekten değil mi? Biz 15 Mayıs’ı bekliyoruz. 14 Mayıs’tan sonra hukukun üstünlüğü de mutlaka yerini bulacak ve hukuk herkese adil işleyecek. Millet İttifakı’ndaki 6 parti hakikaten uzlaşmış bir araya gelmiş. Öbür taraftakiler bir acayip, HÜDA PAR var. Bir kısmı ittifakta bir kısmı değil diyor, ee berabersiniz. Seçime giderken milli, gayri milli laflarının hepsini reddediyoruz. Mevsimlik milliyetçiliklerinizi, muhafazakarlıklarınızın hepsini reddediyoruz. Bizim yaklaşımımız şu; 31 Mart’ta 25 yıldır hiçbir yönetim görmeyen, eskilerin de belediyecilik yaptığını sana halk 11 Millet İttifakı büyükşehir belediye başkanını göreve getirdi ve aradaki farkı anladı. Ülkemizin de buna ihtiyacı var. 21 yıldır o gün 10 yaşında olan gençler 30 yaşına geldi bir başkasını görmedi. İnşallah Türkiye’de de bu fırsat verilirse Türkiye nasıl yönetilir, şeffaf olunur hepsini göstereceğiz.

Cumhurbaşkanı başından beri Millet İttifakı’nın bütün mensuplarını fertlerine kadar sürekli suçluyor. Ağza alınmaması gereken laflarla suçluyor. Dün akşam birdenbire bir tweet, biz 31 Mart’ta bekledik o tweeti. Bin 400 belediye başkanını bugün seçtin, 2019’da. Yarından itibaren bize düşen hep beraber ülkemiz için çalışmak sözünü cumhurbaşkanından beklerken topal ördek ithamları ile karşı karşıya kalmıştık. Bugün seçime giderken ilk defa hepimizi kucaklayan bir mesajı attı. Çok şaşırdık, uzun zamandır cumhurbaşkanının ağzından böyle güzel şefkatli bir cümle duymamıştık. Uçağa gelirken gördük ki hepimizi sandıkta mezara gömecekmiş, ne diyeyim ben. Artık biz tatlı dilli, azarlamayan, herkesi kucaklayan, herkesin cumhurbaşkanı olacak bir cumhurbaşkanına ihtiyacımız var, o da geldi. Az kaldı, gençlerine iyi telefonu layık gören, gençlerini azarlamayan, onları dinleyen, gençlerden akıl alan ve onların en iyisini talep etmelerini onlarda bir hak gören bir anlayışla 14 Mayıs’ta sandığa gidiyoruz ve birleşe birleşe kazanıyoruz.”

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı Adayı Ekrem İmamoğlu:

“Gelmeyenler ‘keşke ben de orda olsaydım’ diyecek. Tarihi bir buluşma yaşıyoruz. Türkiye değişiyor dostlar. Aramızda kalsın, kazanıyoruz. Güle güle kardeşim güle güle, evinize yollayacağız sizi. Siyasi rakiplerimizin eşlerini, çocuklarını hedef haline getirmedik; getirmeyiz. Bizim aile terbiyemiz buna izin vermez. Mertlik var bizde mertlik.

Memleketin bütün evlatlarını eşitleyeceğiz. Maalesef iş bulma ümidini kaybetmiş gençlerimiz var. Bu bireylere yeni beceriler ve yetenekler sağlayacağız. Bizden önce İstanbul’u yönetenlerin çalışmak gibi bir derdi olmadı. Biz ilk defa üst yönetime kadın yönetici atadık. Kadın otobüs şoförü, kadın zabıta yok. Bugün 90 bin çalışanlarımız arasında yüksek oranda kadın çalışanımız var. Milletin iktidarında böyle olacak.

Ben dönemi bitecek, biz dönemi başlayacak. 15 Mayıs sabahı kalktığınızda içinize böyle derin bir nefes aldığınızda diyeceksiniz ki: Mis gibi demokrasi kokuyor. Mis gibi cumhuriyet kokuyor.”

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu:

“İstanbullular siz ona iki kere ders verdiniz. Bir yetmedi iki kere… Girdiği her seçimi kaybeden başbakanlık makamını da gasp eden adam çıkmış bizi yabancı işgalcilerle bir tutuyor. Haddini bil haddini.

Bunlarda vicdan yok. Bunlar ejder meyvesi ile beslenip halka soğanı çok görenler.

Bunlar köprüden geçiş garantisi verdiler, biz çiftçilere alım garantisi vereceğiz. Çiftçilerimiz bilecek ne ekersem onu alırım.

15 Mayıs sabahı yasaklar gidecek, özgürlükler gelecek. 15 Mayıs sabahı kutuplaşma gidecek, kucaklaşma gelecek. 6 partinin oluşturduğu Millet İttifakı ile herkes birbiri ile kucaklaşacak. 15 Mayıs sabahı yargıya talimat veren anlayış gidecek, hak hukuk adalet gelecek.

Dün akşam Antalya Havalimanı’nda ne döndüğü ile ilgili videolar yayınlanan o yolsuzluk sistemi gidecek, siyasi ahlak gelecek.”

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener:

“Başbakan Meral diyorsunuz ya oylarınızla başbakan olmak istiyorum. Bizim Anadolu’da yaptığımız bütün mitinglerde İYİ Parti yöneticilerinden tek bir şey istiyorum: Bir oy Kemal’e bir oy Meral’a.

Türk milletine işgalci, darbeci diyen bir dil. Allah’ım bütün psikiyatrileri bunları tedavi için davet ediyorum.

İki de bir kasetten bahsediliyor. Recep Bey, var mıdır yok mudur belli olmayan kasetten bahsediyorsun da, sizin en yakın aile dostunuz, Yeşildağ ailesinin bir ferdi bir kaset yayınladı. O kasette nasıl hırsızlık yapıldığını anlatıyor.

Seçime gideceğiz, sandığı koruyacağız ve bu harami düzenini ortadan kaldıracağız.”

Okumak için tıklayın

Politika

Karanfilköy’de 60 Yıllık Kördüğüm Çözüldü

-

karanfilköy

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Türkiye’nin en önemli kentsel dönüşüm projelerinden KİPTAŞ Karanfilköy Kentsel Dönüşüm Projesinin temel atma törenine katıldı. Uzlaşıyla, kördüğüm olmuş  dönüşüm sorununu çözdüklerine belirten İmamoğlu, “Bugün atılacak temel öyle fıkralardaki temel değil. O yukarıdan beton dökülünce sallanan demirler de değil. Biz gerçekten temelimizi atıyoruz ve başlıyoruz. Temeli atıyorum deyip ortada proje, ihale yok denilen projelerden de değil. İşimizi düzgün yaparız” dedi.

K2 HABER | İstanbul Büyükşehir Belediyesi iştiraki KİPTAŞ; Beşiktaş’ın Karanfilköy bölgesinde 60 yıllık mülkiyet problemini uzlaşı ile çözdü.   Bölge insanının yıllardır beklediği kentsel dönüşüm sorununu mutlu sona ulaştırdı. İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı Yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, riskli yapıların yerine inşa edilecek olan depreme karşı güvenli evler için temel atma törenine katıldı. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, Beylikdüzü Belediye Başkanı Murat Çalık, Kartal Belediye Başkanı Gökhan Yüksel ile siyasi parti temsilcileri de programda yer aldı. ‘300 Günde 300 Proje’ hizmet maratonunda bir projeyi daha İstanbul’a kazandıran İmamoğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle oldu:

ŞEFFAF OLDUK

“Kentsel dönüşümün nasıl gerçekleştiğini ya da nasıl gerçekleştirmek gerektiğini açıkçası biz dört yıldır ortaya koyduğumuz özenli çalışmalarla başka bir döneme çevirdik. Biz mahalle aralarına kadar girdik. Tek yapı dönüştürme düzeyine kadar insanlarımızın evlerini sağlamlaştırma konusunda çok özenli bir çalışma yürütüyoruz. Karanfilköy, uzun yıllardır dönüşüm bekliyordu. İştiraklerimiz KİPTAŞ ve İMAR AŞ’nin gündemindeydi. Arkadaşlarımla ilk göreve geldiğimizde bir brifing aldık ve süreci hızlıca başlattık. 695 konut, 79 dükkandan oluşan bölgede saha tespit çalışmaları yapıldı. Görüşmelerimizi hep şeffaf yaptık. Hiçbir konuyu perde arkası bir mesele haline getirmedik. Tahliyeleri yaptık, insanlarla uzlaştık. Hemen yıkımına başladık. Şu anda bildiğim kadarıyla uzlaşı oranı yüzde 96’ya erişti.”

BU ÜLKEYİ BAŞARIDAN BAŞARIYA KOŞTURACAĞIZ

Başarılı olmamızın en önemli  sebebi, sisteme dair adalet ve liyakat üzerine kurulu bir süreç yönettik. İstanbul’da özellikle bugüne kadar yaptığımız her işin altında yatan başarı tam da bu. Gururla 150 Günde 150 Projeyi 2022 sonuna kadar tamamlayacakken biz bir anda bunu 300 Günde 300  Projeye çıkarttık. Mayıs sonuna kadar bunu bitiren bir yönetim olacağız. Bu hız kesmeden yoluna devam etme kararlılığı, tamamen insanına hizmete dayalı bir süreç yönetimidir. İstanbul’da, Ankara’da hakim kıldığımız bu anlayışı belediyelerimiz üzerinden inşallah bütün Türkiye hep birlikte yaşatacağız. Rantı, karı değil, milletin sesi ve vicdanı olmayı tercih eden, hukuk, adalet mücadelesinin öncüsü ve simgesi haline gelen inşallah Sayın Genel Başkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’nu, 14 Mayıs’ta cumhurbaşkanı seçeceğiz. Bu bakışla ortak akılla toplumsal barışla, demokrasiyle hukuka inanan bir yönetimle göreceksiniz bu ülkeyi başarıdan başarıya koşturacağız.”

TÜRKİYE’Yİ BU MİLLETİN LİYAKATLİ EVLATLARIYLA YÖNETECEĞİZ

“Sizleri inşallah sadece bugün mutlu etmeyeceğiz. 15 Mayıs’tan sonra bütün Türkiye’de, her gün mutlu edeceğiz. Biz göreve hazır bir ekibiz. Göreve hazır bir ekibiz. Millet ittifakı güçlü bir dayanışma ekibi, 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu liderliğinde liyakatli yönetim anlayışıyla İstanbul’u ve Türkiye’yi bu milletin liyakatli evlatlarıyla yöneteceğiz, bir avuç insanın değil. Bu milletin evlatlarıyla yönlendireceğiz.  Göreceksiniz özellikle yaşanan bu deprem sonrası kentlerimizin bir daha ele alınması meselesini güçlü bir şekilde masaya yatırıp önümüzdeki 100 yılın kentlerini, memleketin her köşesinde birlikte hızlıca temelini atıyor olacağız.”

“SİNEKTEN YAĞ ÇIKARACAĞIZ”

“Burada insanlar yıllardır bekledikleri dönüşümü yaşayacaklar. Mutlu, huzurlu evlerine kavuşacaklar. Ama bu proje İstanbul’a da farklı faydalar da üretti. Büyüklere Fidanlığı bu projenin kaynaklarıyla hayata geçecek. Ve yıllardır ihmal edilmiş 300 bin metrekarelik muazzam bir parkı da hemen yanı başımızda Büyükdere’de, İstanbullulara kazandırmış oluyoruz. Yine   bir orman parkımızı, içinde oteliyle hizmet verecek güçlü bir orman parkımızı açacağız. İnsanlarımız, çok ucuza Adalar kıyılarında denize girme fırsatı veren yaklaşık 30 bin metrekarelik alanı da yine buradan oluşturduğumuz bir kaynakla Büyükada’da vatandaşlarımızın hizmetine sunacağız. Biz rantı şunu bunu unuttuk, milletin rantını düşünüyoruz, millete kazandırmayı düşünüyoruz. Sinekten yağ çıkaracağız.”

“GERÇEKTEN TEMELİMİZİ ATIYORUZ VE BAŞLIYORUZ”

“Memleketin nimeti ne var ise bu memleketin İstanbul’un nimeti ne var ise göreceksiniz bu memleketin 86 milyon insanına bu güzel canım ülkenin çocuklarına o küçücük evlatlarımıza bebeklerimize, kızlarımıza, oğullarımıza pırıl pırıl gelecek bekleyen gençlerimize gururla dağıtacağız. Hepinizin huzurunda söz veriyorum; Bunu Allah şahit, sizler de şahit olun. Bugün atılacak temel öyle fıkralardaki temel değil. O yukarıdan beton dökülünce sallanan demirler de değil. Biz gerçekten temelimizi atıyoruz ve başlıyoruz. Temeli atıyorum deyip ortada proje, ihale yok denilen projelerden de değil. İşimizi düzgün yaparız. Kimin kim olduğuna bakmayız. İşini nasıl yapıyor? İşinin ehli mi? İşinin takip ediyor mu ona bakarız. İnsan da ayırt etmeyeceğiz. ‘O partiye oy verdi, bu partiye oy verdi…’ Buna da bakmayacağız. Size söz, bu ittifakın ve 13.  Cumhurbaşkanımızın en büyük projesi ne biliyor musunuz? 86 milyon insanı buluşturmak, barıştırmak, uzlaştırmak, kucaklaştırmak aynı masaya oturtabilmek. Bunu başaracağız.”

ÇOK KIYMETLİ PROJELERİ HEP BERABER İZLİYORUZ

Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat konuşmasında ilçesinin çok şanslı günlerini yaşadığını belirterek, “İBB’nin Beşiktaş’ta yaptığı çok kıymetli projeleri hep beraber izliyoruz.  Beşiktaş Meydanımızın düzenlenmesi başladı. Vapur kafemiz hizmete açıldı. Ortaköy Yaşam Vadisi projemiz temeli atıldı… Beşiktaş halkı olarak yanında olduğumuzu ve bugünden sonra da yanında olacağımızı ifade etmek istiyorum” dedi.

ASBEST YOĞUNLUĞUNDA TÜRKİYE’NİN EN RİSKLİ BÖLGELERİNDEN BİRİYDİ

KİPTAŞ Genel Müdürü Ali Kurt da projeyle ilgili şu bilgileri paylaştı:

“Yaklaşık 3.000 insanımızın yaşadığı bir gecekondu bölgesinde büyük bir uzlaşıyla, sıfır olayla yıkım yapan ve bugün ilk temeli atan yönetim olduğumuz için gururluyuz. Bulunduğumuz bölge yıllardır çözüm bekleyen bir gecekondu alanıydı. Asbest yoğunluğu bakımından. Türkiye’nin en riskli bölgelerinden biriydi.  Dakikalar içerisinde yıkılacak bir yapı stoğuna sahipti. 40 yıldır burada yıkım yapmak için burayı çözmek için uğraşanlar oldu. Ancak kimse bizim kadar başarılı olamadı.”

Okumak için tıklayın

Politika

İşte Kesinleşmiş CHP Milletvekili Aday Listesi

-

tekin bingöl melih bulu CHP'de gelecek için sol kanat chp milletvekili aday listesi

CHP Parti Meclisi’nde (PM) 14 Mayıs’ta düzenlenecek seçimde milletvekili adayı olarak gösterilecek isimlerle ilgili görüşmeler tamamlandı; listeler, Yüksek Seçim Kurulu’na (YSK) teslim edildi.

K2 HABER | Ana muhalefet partisi CHP’de son çalışmalar, gece saatlerinde yaşanan hareketliliğin ardından bu sabah saat 07.00’de başladı ve öğle saatlerine dek sürdü. Kamuoyunda temsil ettikleri değerler itibariyle ‘sembol’ olarak anılan isimlerin seçilebilecek sıralardan aday gösterilmeleri dikkati çekti.

2015’te Sur ilçesinde öldürülen eski Diyarbakır Baro Başkanı Tahir Elçi’nin eşi Türkan Elçi ile Gezi eylemleri sırasında Dolmabahçe Bezmiâlem Valide Sultan Camisi’nde görev yapan ve Gezi direnişi sırasında “camide bira içtiler” iddiasını “Din adamıyım, yalan söyleyemem” diyerek reddeden müezzin Fuat Yıldırım, İstanbul’dan aday gösterildi.

DEVA Partili Mustafa Yeneroğlu, İstanbul 3. bölgede 6. sıradan aday gösterildi. Yeneroğlu’nun seçilmesine kesin gözüyle bakılıyor. CHP Yoksulluk Dayanışma Ofisi Koordinatörü ve Derin Yoksulluk Ağı kurucusu Hacer Foggo ise İzmir 2. bölgeden 8. sırada aday gösterildi. 8. sıra İzmir için kritik görülüyor.

CHP’nin listelerinde DEVA, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti’ye de belli kontenjanlarda yer açıldı. Bunlara ek olarak İstanbul’da yarışa dahil olanlar arasında İYİ Parti kurucuları Ahmet Ersagun, Berna Sukas ve Onur Aydın‘ın da yer alması dikkati çekti.

Listelerde göze çarpan bir diğer isim de, çoğunda CHP mensubu olarak 15 yıl Şişli Belediye Başkanı olarak görev yapan, ancak daha sonra partiden ayrılarak TDP’yi kuran Mustafa Sarıgül oldu. Sarıgül, Erzincan’dan aday gösterildi.

Kesinleşen listeler şu şekilde:

Chp milletvekili aday listesi

Okumak için tıklayın

Politika

Trabzon, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu Bağrına Bastı

-

trabzon miting

Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Millet Buluşması için Trabzon’daydı.

K2 HABER | Millet İttifakı’nın 13. Cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile İBB Başkanı ve Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Trabzon Atatürk Meydanı’nda düzenlenen “Millet Buluşmaları”na katıldı. Meydanı hınca hınç dolduran coşkulu kalabalık, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’na sevgi gösterilerinde bulundu. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, kendilerine sevgi gösterilerinde bulunan vatandaşlara, elleriyle kalp işareti yaparak karşılık verdi. Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nun konuşmaları öncesinde, mikrofondan deprem felaketinden etkilenen iller sayıldı. Vatandaşlar, her il anonsunda “Burada” diyerek karşılık verdi. Kılıçdaroğlu’nu konuşma yapacağı mikrofona İmamoğlu anons etti. İmamoğlu, “ev sahibi” sıfatıyla Kılıçdaroğlu’na 13 numaralı Trabzonspor forması, atkısı ve kasket sundu.

KILIÇDAROĞLU: “ÇADIRA ENGEL ÇIKARDILAR, BÖYLE FIRTINANIN DOĞMASINA SEBEP OLDULAR”

“Cumhurbaşkanı Kılıçdaroğlu” tezahüratlarıyla platforma çıkan Kılıçdaroğlu, konuşmasına, “Millet Buluşmaları” için Trabzon’da kurmak istedikleri çadıra engel olunması ve vatandaşlara AFAD tarafından yollanan “fırtına uyarısı” mesajlarına gönderme yaparak başladı. Kılıçdaroğlu, “AFAD’ın dediği kadar var. Bir fırtına var. Öyle görünüyor. Biz, salı toplantılarını halkla beraber yapalım dedik. ‘Çadır olsun, orada yapalım’ dedik. Fakat çadıra engel çıkardılar. Sağ olsunlar, böyle fırtınanın doğmasına sebep oldular. Onlara da teşekkür ederim. Rahmetli babam derdi ki ‘Oğlum sen doğru dur, eğri belasını bulur’. Vallahi, billahi de öyle. Doğru dur, eğri belasını buluyor. Ekrem Başkan, İstanbul’u gerçekten de hem Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün hem Fatih Sultan Mehmet’in öngördüğü İstanbul yapacak aynı zamanda Cumhurbaşkanı yardımcısı olarak görevini yapacak. Önündeki tüm bürokratik engelleri kaldıracak. Bu ülkede kavgadan bıkmadık mı? 85 milyonu kucaklaştıracağım. Bir arada olacağız ve güzel Türkiye’yi yeniden inşa edeceğiz” şeklinde konuştu.

“BAY KEMAL, O PARANIN TAMAMINI BULACAK”

İktidar olmaları durumunda emeklilere güzel haberleri olacağını aktaran Kılıçdaroğlu, “Emeklilere Ramazan Bayramı ve Kurban Bayramı’nda verilecek ikramiye, asgari ücret kadar olsun dedik. 8 bin 500 TL. Eksik verdiler. Cumhurbaşkanı seçildiğimde, önümüzdeki bayram, emeklilerin hesabında 15 bin TL yatacak. Göreceksiniz. Diyecekler ki; ‘Parayı nereden bulacaksın.’ Söz. Bay Kemal, o paranın tamamını bulacak. 5’li çeteye, uyuşturucu baronuna para var, milyon dolarlar dönüyor, 5 yerden 6 yerden maaş alana para var; emekliye gelince para yok. Para var; alacağım, vereceğim. 418 milyar dolarlık bir hortum var. O paranın tamamını alacağım ve bu milletin cebine koyacağım. Kim ne götürdüyse kuruşu kuruşuna biliyorum. İktidara gelirsek, 1 ay içinde esnafın pandemi döneminde çektiği kredilerin faizini sileceğiz. Esnaf rahat nefes alacak. Stopaj vergisini sıfırlayacağız. Zincir mağazalardan en çok esnaf şikayet ediyor. Sana söz, o beladan kurtaracağım esnafı” dedi.

Sinop’ta Ekrem İmamoğlu İzdihamı

“SARAY’A DEĞİL, HALKA ÇALIŞACAĞIZ”

Atatürk Meydanı’nı dolduran Trabzonlulara seslenen Kılıçdaroğlu, şöyle konuştu:

“Biz, beraberiz. Altı lider, beraberiz. Altı lideri bir araya getiren; demokrasidir, yolsuzlukla mücadeledir. Altı Masa’yı bir araya getiren; bu ülkede adaletin artık olmamasıdır. Biz, bir araya geldik. Bu ülkeye adaleti getireceğiz. Kadın haklarını getireceğiz. Gençlerin isteklerini yapacağız. Saray’a değil, halka çalışacağız. Trabzon’da güçlü milliyetçi damarın olduğunu biliyorum. Kimse unutmasın; gerçek milliyetçi arıyorsanız, o da biziz. Allah nasip eder Cumhurbaşkanlığına geldiğimizde, Süleyman Şah Türbesi’ni alacağım, vatan toprağına getireceğim. Yandaşlara euro veya dolarla ihale yapıyorlar. Ne yapıyorlarsa yabancı parayla. Hani Türk Lirası vardı. Hani milliyetçiydik? Bunların milliyetçiliğini gördünüz mü? Bay Kemal’in sözü var. O dolarlı ihalelerin tamamını Türk Lirası’na çevireceğim. Bizim milliyetçiliğimizi saraydakiler değil, tüm dünya bilecek. Ne diyordu rahmetli Ecevit, ‘Bizim milliyetçiliğimiz Akdeniz sularındadır’ diyordu. ‘Ne ezen ne ezilen, insanca, hakça bir düzen’ diyordu Ecevit. Bu düzeni getireceğiz.

“SANIYORLAR Kİ EKREM İMAMOĞLU’NU YERİZ”

Mustafa Kemal Atatürk’ün Trabzon’daki demiryolu hayalini hatırlatan Kılıçdaroğlu, şu ifadeleri kullandı:

“Mustafa Kemal Atatürk, 100 yıl önce söyledi: ‘Demiryolunu Gürcistan’dan geçirerek bunu hayata geçireceğiz.’ Her seçim döneminde, ‘2023’te bitireceğiz’ dediler. Şimdi, ‘2053’ diyorlar. Türkiye’ye söz, Trabzon’a söz; bunu bitireceğiz. Hafif raylı sistem konusunda sorun var. 10 Trabzonlu var, 4’ü bakan. 10 Trabzonlu, hafif raylı sistemi yapamıyor. Ama bir Trabzonlu, dünyada olmayan 10 büyük metro inşaatını yapıyor. Öyle değil mi başkan? Ben demiyorum. Hayat öyle, gerçek öyle. Çalışıyor, yapıyor. Üstelik bütün engellemelere rağmen yapıyor. Sanıyorlar ki Ekrem İmamoğlu’nu yeriz. Dedim, ‘Sakın böyle bir şeye tevessül etmeyin. Ekrem İmamoğlu, büyük lokmadır, size yedirmeyiz.’ Ekrem Başkanımız, Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak. Göreceksiniz. Mansur Yavaş, Cumhurbaşkanı yardımcısı olacak.”

“ELİNİZİ VİCDANINIZA KOYUN VE OYUNUZU ÖYLE KULLANIN”

“Altılı Masa liderleriyle birlik içinde çalışıyoruz” diyen Kılıçdaroğlu, “Biz iktidara geldiğimizde; neyi, ne zaman, nasıl yapacağımızı biliyoruz. Karşı taraf neyi nasıl yapacağını biliyor mu? Biz hazırız. Elinizi vicdanınıza koyun ve oyunuzu öyle kullanın. Haktan, hukuktan, evlatlarınızdan, ormanlarınızdan yana oyunuzu kullanın. Kul hakkı yiyenlerden yana değil, malı götürenlerden yana değil, beşli çetelerden yana değil, uyuşturucu baronlarından yana değil; halktan yana, vatandaştan yana, esnaftan yana, çiftçiden yana olanlara oy verin. Gelin, gerçekten güzel bir Türkiye’yi beraber inşa edelim. Geçmişte hangi partiye oy verdiyseniz, başımın üstü. Siyaset geçicidir, devlet bakidir. Devletin yeniden ayağa kalkması lazım. Devletin dini adalettir. Adaletin olmadığı yerde haksızlık olur, kargaşa olur. Devleti yeniden inşa edeceğiz. Sandık başına giderken, elinizi vicdanınıza koyun. Kul hakkı yiyene asla prim vermeyin. Geleceğiz, bütün dünya görecek. Türkiye nasıl şahlanır tüm dünya görecek” şeklinde konuştu.

İMAMOĞLU: “TRABZON’UN MEYDANINDA COŞMAYA GELDİM”

Konuşmasına, “Ben bugün her karış toprağına, bu taşların her birisine basan bir hemşehrimiz olarak, Trabzon’un meydanında coşmaya geldim” sözleriyle başlayan İmamoğlu, “Bu coşkuyla, memleketimizin her köşesine güzel, yiğit Trabzonlunun selamını alıp götürmeye geldim. Benim için bu güzel meydanın anıları var. Ben, ilk Cumhuriyet Bayramı’nı ilkokul öğrencisi olarak tam burada, okulun önünde yürüyerek kutlamıştım. Sonra lise öğrencisi, ortaokul öğrencisi olarak yine burada nice bayramları kutladım. Allah nasip etti; Trabzon’un simgesi, ışığı, enerjisi 35. yıl dönümünde Trabzonspor’un yöneticisi olarak, anıta çelenk koyan bir genç oldum. Ve yine bu meydanda, hukuksuz bir şekilde seçimleri iptal eden, 2019 yılında demokrasiye hançer saplamak için uğraşan iktidara karşı, tarihinin en kalabalık mitingini yine Mayıs ayında burada, bu meydanda sizlerle yaptık. Onun için Trabzon’un bu canım meydanında nice tarihler yazılmış. Bugün de bir tarih yazacağız” şeklinde konuştu.

“TEVAZU SAHİBİ BİR İKTİDARIN İNŞASI İÇİN BURADAYIZ”

“Bugün, aynı zamanda Türkiye Cumhuriyeti’nin 13. Cumhurbaşkanı Kemal Kılıçdaroğlu’yla geldim” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“Kıymetli hemşehrilerim, sevgili Trabzonlular, Karadenizliler, hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler, güzel çocuklar… Burada Ekrem abiniz var. Burada Ekrem kardeşiniz var. Burada oğlunuz Ekrem var. Trabzonlu siyasetçi olmak öyle kolay değil. Trabzonlu siyasetçi, Trabzonluya layık olacak. Trabzonluya ahlakıyla, davranışıyla, tutumuyla, dik duruşuyla layık olacak. ‘Trabzonlu siyasetçi’ deyince aklıma Adnan Kahveci geliyor. Aklıma Recep Yazıcıoğlu geliyor. Devlet insanıdır bunlar. Aklıma, nikah şahidim Necmettin Karaduman geliyor. Aklıma İsmet Paşa’nın yanında Lozan kahramanı Hasan Saka geliyor. Memleketimin çok kıymetli siyasileri var edebiyle, ahlakıyla, devletin her kuruşunu namusu görerek işini yapan. İşte ben de Trabzon’a layık olmak için çalışıyorum. Tevazu sahibi bir iktidarın inşası için buradayız. Çok değerli Genel Başkanım, işte bu tevazuu hayat boyu taşıyan, hukuktan, adaletten milim sapmadan, memleketi için her şeyini canını ortaya koyan ve her zaman doğrudan yana olan 13. Cumhurbaşkanımız olacak. Onlara layık olmak için bugün buradayız.”

“VEREN ELİ ALAN EL GÖRMEYECEK”

Çocukluğunun ve ilk gençlik yıllarının Trabzon’da geçtiğini hatırlatan İmamoğlu, şöyle konuştu:

“Hem okudum hem ailemin Maraş Caddesi üzerindeki iş yerinde çalıştım. Hemen babamın dükkanının hemen yanında, rahmetli dedemin keresteci dükkanı vardı. Sabahın erken saatinde dükkan açmaya, rahmetli dedemizle gelirdik. Dedemiz bir sağa bir sola selam verirdi. Esnaf ahlakı, komşuluk ahlakı, insanı insan olduğu için sevme ahlakı, hiç kimseyi birbirinden ayırt etmeme ahlakı… İşte ben o ahlakı, çocuklukta Pazarkapı Mahallesi’nde, Ortahisar’da, Trabzon’da aldım. İşte o ahlakın içerisinde ben büyüten, sadece ailem değildi. Beni büyüten, Trabzon’da yaşayan herkes idi. Bakın bu meydanda şurada sıralı dizili ayakkabı boyayan esnaflar vardı. Onlar, size gerçekten iyi ahlakı öğretir. Hemen arkada, sıra mağazalar vardır. Her esnafa girin, esnaf terbiyesini size öğretir. Ben size bir şey söyleyeyim. Mesela; aleni, eline bir tomar para alıp çocuğa para dağıtılmaz. Mesela; ben çocuklara diyorum ki, ‘Bu şekilde para dağıtandan harçlık alınmaz.’ Biz böyle biliyoruz. Milletçe böyle biliyoruz. Sevgili hemşerilerim; öbür türlüsü insanı rencide eder. Olmaz. Veren eli alan el görmeyecek. Rahmetli dedem bile gizliden parayı cebime koyardı. Parayı göstermek ayıptır. Öyle değil mi? Hoş milletin cebinde gösterecek para da bırakmadılar, o ayrı.”

KILIÇDAROĞLU’NA “ADAYLIK” TEŞEKKÜRÜ

Mevcut iktidarın, 31 Mart 2019 seçimlerini ellerinden almak için çeşitli yollar denediğini hatırlatan İmamoğlu, “Milletimiz biz demokrasi tokadı attı, 13 bin 500 oy, 806 bin oy farka dönüştü. Ondan sonra 4 yıldır bu iktidar, sabah kalkıyor İmamoğlu, akşam yatıyor İmamoğlu. Ben buradan Sayın Genel Başkanım, 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu’na teşekkür ediyorum. Niye biliyor musunuz? Beni sağlıklı düşünerek, sağlıklı tartışarak, rasyonalitesine bakarak, bir süreci yöneterek İstanbul’a aday yaptığı için teşekkür ediyorum kendisine. Belki bilmiyorsunuz; İstanbul tarihinde ilk kez bir Trabzonlu Belediye Başkanı var. Başka bir güzel tarafı daha var. Ben, Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği Trabzon’da doğdum. Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği İstanbul’da Belediye Başkanı oldum. Beni Genel Başkanımız layık gördü. Partimiz layık gördü. Ben, aynı zamanda sonsuz desteğini ortaya koyan İYİ Parti’ye ve Sayın Meral Akşener’e de teşekkür ediyorum. Peki ne oldu? Soruşturmalar, davalar… Sayın Genel Başkanım, 13. Cumhurbaşkanım Sayın Kemal Kılıçdaroğlu bizi layık gördü. 16 milyon İstanbullu oy verdi. Trabzonlu Ekrem İmamoğlu, İstanbul’a Belediye Başkanı oldu. Ama bunlar, uydurma davayla Trabzonlu Ekrem İmamoğlu’nu oradan indirmeye kalktılar. Ama bilmiyorlar ki, burada horonu dik oynayan Ekrem İmamoğlu var. Halkıyla bütünleşen, insanı birbirinden ayırmayan, sizin kardeşiniz, hemşehriniz, oğlunuz var. Arkasında kocaman Trabzon var, Karadeniz var, Türkiye var. Onun için alamazlar. Hukuksuzluğa karşı en büyük desteği veren milletin arkasında olduğu bir makamı alaşağı edemez. Kim edemez? Bir avuç insan” ifadelerini kullandı.

“ARTIK 86 MİLYON MİLLETİN KAZANMA DÖNEMİ BAŞLIYOR”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın, “İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder” sözlerine atıfta bulunan İmamoğlu, “Vallahi biz demedik. Ben, Sinoplu hemşehrilerimle beraberken dedim ki, ‘Seni gidi seni, o günden anladın seçimi kaybedeceğini.’ Kaybedecekler. Çünkü artık bir avuç insanın kazanma dönemi bitti. Artık 86 milyon milletin kazanma dönemi başlıyor. Millet kazanacak. Milletin ittifakı kazanacak. Birleşerek kazanacağız sevgili hemşehrilerim. Ayrışmak yok. Birliğin gücüyle kazanacağız. Birleşe birleşe kazanacağız. Sevgili gençler, sizden tam destek istiyoruz. Sizlerle beraber, her şeyin çok güzel olacağı bir dönemi başlatmak istiyoruz. Tabii ki çok güçlü bir Altılı Masa var. Lideri ve kurucusu, Sayın 13.  Cumhurbaşkanımız bu süreci yönetti ve bugüne geldik. Dedi ki, ‘Bize siz de ekleneceksiniz ve çok çalışacaksınız.’ Ne yaptı? Beni davet etti, İstanbul Belediye Başkanı olarak. Size selamlarını getirdim, Ankara Belediye Başkanımız Sayın Mansur Yavaş’ı da davet etti. Ve hep birlikte yola çıktık. Sizlere söz veriyoruz: Çok çalışacağız. Milletimize layık olacağız. Önce seçimi kazanacağız. Sonra hep birlikte memleketimizi çok güzel günlere kavuşturacağız” diye konuştu.

“ŞİMDİ BİRAZ GÜLÜMSEYELİM…”

Vatandaşlarla, AFAD’ın Trabzon özelinde yolladığı bir mesajı paylaşan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle noktaladı:

“Güzel AFAD, kıymetli AFAD; kurban olayım. Memleketimin acı yaşamış bölgesindeyiz. Orada gel bizimle iş birliği yap. İstanbul’a Trabzon’a güzel hizmetler sun. Ama bari milleti orada aldattın, Trabzon’da aldatma. Şimdi biraz gülümseyelim. Size bir mesaj okuyacağım. ‘Meteorolojiye göre, yarın Trabzon’da kuvvetli fırtına bekleniyor.’ Ama burası doğru. Diyor ki; ‘Ağaç, direk ve çatı devrilmesi, çatı uçması, hatta baca gazı zehirlenmesi olabilir.’ Biz Temel fıkrası anlatırız, ama ya bizim fıkralarımız akıllıca olur, zekice olur. Böyle aptalca olmaz. Böyle olmaz. Ama bir konuda bir konuda tutturdular. Bugün Trabzon’da, Karadeniz’de fırtına var. Trabzon’da biz ‘Karadeniz Fırtınası’nı biliriz. Onun adı; Trabzonspor’dur. Ama bugün 13. Cumhurbaşkanımız Sayın Kemal Kılıçdaroğlu fırtınası var. Sizlerle, sizlerle hep birlikte, omuz omuza yanında duracağımız, Sayın Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu’nu davet ediyorum. Buluşturuyorum.”

ÖNCE ŞEHİTLİK, SONRA KADIN KOOPERATİF PAZARI ZİYARETİ

Kılıçdaroğlu, İmamoğlu ve beraberindeki heyet, halk buluşmasının ardından, 1 Nolu Asri Mezarlığı’ndaki şehitliğe geçti. Şehitlerin aziz ruhu için dualar eden heyetin mezarlıktan sonraki durağı, Yomra ilçesine geçen heyet, Kaşüstü Ulu Cami altında kurulan “Kadın Kooperatifi Pazarı”nı ziyaret etti. Esnaf ve vatandaşla sohbet edip, fotoğraf çektiren ikili ile yurttaşlar arasında samimi diyaloglar yaşandı.

KADIN ESNAF: “BAŞKANIM, BOŞ ÇIKMAK YOK”

Bir vatandaş çocuğuna, Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu’nu, “Bu Kemal Amca, bu da Ekrem Amca” sözleriyle tanıştırdı. İmamoğlu, yakalarındaki Türk bayrağı rozetine talip olan miniğe, yardımcılarından aldığı rozeti hediye etti. Bu sırada bazı vatandaşların Kılıçdaroğlu’na, “Sayın Cumhurbaşkanım…” şeklinde hitap etmesi dikkat çekti. Bir esnafın, “Başkanım, boş çıkmak yok. Bizi ziyarete geldiniz” sözleri gülüşmelere neden oldu. İmamoğlu’nun esnafa yanıtı, “Tamam. Genel Başkanımın gelini Akçaabatlı. Gelinine… Ondan sonra ikiz torunları var. Bir kız, bir oğlan. Onlara bir şey siz tavsiye edin de alalım” oldu. Kılıçdaroğlu da esnafa, eşi Selvi Kılıçdaroğlu’nu hatırlattı. Bu sırada esnaf araya girerek, “E Dilek Hanım’a…” deyince, Kılıçdaroğlu, “Bu daha başlangıç”; İmamoğlu ise, “Devam edeceğiz. Ben ev sahibiyim” yanıtını verdi. Kılıçdaroğlu, esnafın, “Bu da mütevazi mutfağınıza çok yakışacak” sözlerini, “Bir dahaki kamerada koyacağız bunu” şeklinde yanıtladı. Bir kadın üreticinin, “Bizim kadınlara ne kadar destek verirseniz, o kadar üretirler” sözlerine ise Kılıçdaroğlu ve İmamoğlu, “Kırsalda kadının ve gençlerin sosyal güvenlik primini devlet ödeyecek” yanıtını verdi.

Okumak için tıklayın

Politika

Sinop’ta Ekrem İmamoğlu İzdihamı

-

Sinop

İBB Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Sinop’ta coşkuyla karşılandı. İmamoğlu, Sakarya Caddesi’nde yapmak istedikleri esnaf ziyaretlerini, vatandaşların izdihama varan ilgisi nedeniyle gerçekleştiremedi. 

K2 HABER | CHP TBMM Grup Başkanvekili Engin Altay ile stanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Başkanı ve Millet İttifakı’nın Cumhurbaşkanı yardımcısı adayı Ekrem İmamoğlu, Gerze ve Erfelek’te başlayan Sinop ziyaretinin ikinci bölümüne il merkezinde devam etti. Eşleri Fatoş Altay ve Dilek İmamoğlu’nun da destek verdiği Altay ile İmamoğlu, yalnızca kadın üreticilerin hizmet verdiği Gelincik Pazaryeri’nde vatandaşların yoğun ilgisiyle karşılaştı. Esnaftan ve vatandaşlardan gelen sorunları dinleyen ikili, gelen bütün fotoğraf çektirme isteklerini yerine getirdi. İmamoğlu, üretici kadınlara, iktidara gelmeleri durumunda tarıma verecekleri destekler konusunda bilgilendirmelerde bulundu. İmamoğlu vatandaşlarla sohbet ederken, eşi Dilek İmamoğlu da pazar alışverişini yaptı. Altay ve İmamoğlu’nun Sakarya Caddesi üzerindeki esnafa yapmak istediği ziyaretler, vatandaşların izdihama varan ilgisi nedeniyle yapılamadı. Vatandaşlar, Sakarya Caddesi’nden Uğur Mumcu Meydanı’na kadar olan yaklaşık 2 kilometrelik mesafeyi, kalabalıktan dolayı yavaş ilerlemek zorunda kalan İmamoğlu’nun aracıyla birlikte kat etti. Altay, İmamoğlu ve Sinop Belediye Başkanı Barış Ayhan, Uğur Mumcu Meydanı’nı hınca hınç dolduran coşkulu kalabalığa hitap etti.

“MİLLETÇE AYAĞA KALKACAĞIZ”

Tüm Türkiye’ye ve Karadenizli hemşehrilerine mahcup olmayacağını kaydeden İmamoğlu, “Sizlere, hep gurur duyacağınız işleri gösterecek. Her zaman adaletten yana, doğruluktan yana, hesap veren, devletinin vicdanını, o güzel yüreğini insanıyla paylaşan, devletin vatandaşa olan şefkatini güzel şekilde, en mütevazı şekilde her zaman hissettirmeye devam edecek” dedi. Millet İttifakı olarak büyük bir yolculuğa çıktıklarını belirten İmamoğlu, “Biz, diler ve isterdik ki, Cumhuriyet’imizi, milletimizin 100’ncü yılı çok güzel başlasın. Ancak ne yazık ki, büyük bir acı yaşadık. 11 ilimizin etkilendiği depremlerde, ne yazık ki canlarımızı yitirdik. Çok üzgünüz. Canımız yanıyor. Ama milletçe ayağa kalkacağız. Milletçe oradaki 14 milyon vatandaşımızın tekrar bizlerle eşitlenip, memleketimde mutlu olmaları için, hep birlikte çalışacağız” diye konuştu.

“BUGÜNÜN İKTİDARI, HATTA BİR KİŞİ, ‘HER ŞEYİ BEN BİLİRİM’ DİYOR”

14 Mayıs’ın çok önemli bir tarih olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, şunları söyledi:

“Cumhuriyet’in 100’ncü yılında biz isterdik ki, dünyanın en öndeki teknolojisini konuşalım. Dünyanın en önde yaratıcı fikirlerinin olduğu bir memleketi konuşalım. Çocuklarımızın ve gençlerimizin en nitelikli eğitimle eğitim aldığı ve geleceğe umutla baktığı bir memlekette umutla konuşalım. Biz isterdik ki, Cumhuriyet’imizin 100’ncü yılında adaleti, hak ve hukuku en üstün şekliyle, gururla anlatalım. Ama ne yazık ki, bütün bu dediklerimin tam tersini yaşıyoruz. Ne yazık ki, bir akıl tutulması var. Ne yazık ki, bugünün iktidarı ‘Her şeyi ben bilirim’ diyor. ‘Her şeyin sahibi de benim’ diyor. Hatta iktidar da değil, sadece -farkında mısınız- bir kişi diyor. Ben size desem ki; bir futbol takımı düşünün. Teknik direktörü ben. Başkanı da ben. Yetmedi; yöneticisi de hatta kalecisi de santraforu da ben. Orta sahası da ben. Daha da yetmedi, taraftarı da ben. Ben oğlu ben. Gülmez misiniz? Gülersiniz. Ama biz, size, ortak aklın takımını kurarak geliyoruz.”

KILIÇDAROĞLU, AKŞENER VE ALTILI MASA’NIN SELAMLARINI PAYLAŞTI

Millet İttifakı içerisinde toplumun bütün katmanlarının bulunduğunun altını çizen İmamoğlu, “2017’den beri, bir ittifak arayışı var. Bu ittifak, milletin ittifakı. Bu ittifakın içinde hepimiz var. Hep biriz orada. Birliğin gücüyüz. O ittifakta her görüş var. Çünkü, siyaset üstü bir zamanı yaşıyoruz. Biz temel ihtiyaçlarımızı çözmeliyiz. Az önce sıraladım. Onun yanına ekonomideki sorunları konuşabiliriz. Onun yanında tarımla ilgili sorunlarımızı konuşabiliriz. İşte bütün bunların yapılabilmesi için, bu karma yapının, düzeninin kurulması için, 2017’de o bir kişi yola çıktı. Ve bir ittifak kurulması adına bu yolculuğu başlattı. Ben sizlere, o yolculuğu başlatan ve 15 Mayıs sabahı Türkiye’nin 13’ncü Cumhurbaşkanı yapacağımız Kemal Kılıçdaroğlu’nun selamlarını getirdim” ifadelerini kullandı. İstanbul’da bu ittifak ruhuyla seçimi kazandıklarını hatırlatan İmamoğlu, “İstanbul’da kazanırken ne dedik biz? ‘İstanbul’da 16 milyon insan için kazanıyoruz’ dedik. İşte o birlik, beraberliği, o ittifakı sağlayan Sayın Meral Akşener hanımefendinin de de selamını getirdim sizlere. İttifakın içinde olan bütün liderlerin selamlarını getirdik” şeklinde konuştu.

“14 MAYIS’TAN SONRA BİR TÜRKİYE HAYAL EDİYORUM…”

“14 Mayıs’tan sonra bir Türkiye hayal ediyorum” diyen İmamoğlu, şunları söyledi:

“81 ilin her birisinde, bütün mahkemeler adalet ve hukuk için çalışıyor. 81 ilinde hiçbirinde; bir vali, hiçbir bürokrat, tek bir ağzın ne dediğine bakmıyor. Devletin valisi, devletin bürokratı oluyor. Ve işini yapıyor. Biz, bu memleketin evlatlarına güveniyoruz. Bizim en büyük kaynağımız, bu memleketin evlatları. İşte bu güzel kızlar, bu yakışıklı gençler, bu değerli hanımefendiler, beyefendiler. Memleketimizin 15-30 yaş arası 21 milyon genci var. Diyorlar ki; hep umutlu konuşuyorsun, hep yüzün gülüyor, hep pozitifsin, hep ‘Her şey çok güzel olacak’ diyorsun. Niye? Çünkü ben sırtımı, o 15-30 yaş arası 21 milyon gence yasladım. Benim arkam sağlam. Aynı zamanda milletimizin de geleceği sağlam. İşte onun için gençlerimiz, 81 ilde eşit eğitim alacak. Bu ülkenin bir şehrinde gelir 10 lirayken, Sinop’ta 5 lira olmayacak. Devletin gücünü, milletin ittifakıyla, vatandaşını azarlayan değil, vatandaşına şefkat eli gösteren, devletin gücünü, vatandaşını ötekileştiren değil, vatandaşını birleştiren bir dönemi başlatacağız. Ayrıcalıklı kesimlerin hükümeti asla olmayacak. Ayrıcalıklı kesimlerin değil, bir avuç insanın değil, 86 milyon insanımızın hükümeti olacak. Bu ülkede yozlaşmış, ne yazık ki darbeye uğramış, ne yazık ki yok sayılmış demokrasiyi yeniden inşa edeceğiz. Bu ülkenin olmazsa olmazı, özgürlükler olacak. Üniversitedeki gençler konuşacak, anlatacak, fikrini paylaşacak. Bu ülkenin gençleri, Twitter’da twet atarken korkmayacak. Yazacak be kardeşim. Bu kadar basit.”

“PARTİZANLIĞI BU MEMLEKETTEN SÖKÜP ATACAĞIZ”

“Partizanlığı bu memleketten söküp atacağız” diyen İmamoğlu, “Bu dediklerim aslında hiçbirinize yabancı gelmeyecek. Eminim ki, hepinizin aynı şekilde aileleri vardır. Bakın benim ailemde Cumhuriyet Halk Partili de vardı. Geçmişte Demokrat Partili, Adalet Partili de vardı. Sonra benim çocukluğumda ANAP’lı, Doğru Yol’lu, MHP’li de vardı. Diyeceksiniz ki; ‘Nasıl bir aile?’ Vallahi de öyleydi, billahi de öyleydi. Benim ailem öyleydi. Sinop’ta da sizlerin aileleri öyleydi. Ama hiçbir dönem, bu kadar ayrışmamıştık. Herkes birbirine saygıyla bakardı. Şimdi ne yapacağız? İşte bu partizanlık denen illeti, memleketin bütün kurumlarından, devletin bütün kurumlarından, aynen İstanbul’da olduğu gibi, söküp atacağız” şeklinde konuştu. Cumhuriyet’in ikinci yüzyılının en önemli unsurunun her ili kalkındırmak olacağına vurgu yapan İmamoğlu, “Sadece İstanbul’dan ibaret değil Türkiye. Memleketimizin her köşesini İstanbul yapacağız. Memleketimizin her köşesini İstanbul’un bir semti gibi yapacağız. Yapmalıyız. Bunu da hak ediyor. Sinop’un değerli filozofunun dediği gibi; vatandaşlarının güneşine yeter ki yöneticiler gölge etmesin. Ankara’ya sesleniyorum: En fazla 43 gün daha gölge edersin. Ondan sonra, güle güle” ifadelerini kullandı.

“ARTIK YENİ ‘KAZANANLAR KULÜBÜ’ BİR AVUÇ İNSAN DEĞİL”

“31 Mart’ın ertesi günü, 1 Nisan’da ‘kazananlar kulübü’ devreye girdi” diyen İmamoğlu, konuşmasını, “Artık yeni ‘kazananlar kulübü’, bir avuç insan değil. Artık milletimiz kazanmaya başladı. Ne demişti? ‘İstanbul’u kaybeden, Türkiye’yi kaybeder’ demişti. Seni gidi seni. O günden anladı, o günden anladı. ‘İstanbul’u kazanan, Türkiye’yi kazanır’ demişti. Seni gidi seni. Bizim aklımıza hiç gelmemişti. Ama biz, İstanbul’u da millet için kazandık, bu seçimi de millet için kazanacağız. İstanbul’un o güzel sesini. İstanbul’un o güzel sloganını cennet vatanının her köşesine yayacağız. Bu memlekete adalet, güzellik, pırıl pırıl bir bahar gelecek. Benim güzel hemşehrilerim, sevgili Karadenizliler, sevgili Sinoplular, ‘Her şey her şey çok güzel olacak.’  Sizlerle olacak, çocuklarla, gençlerle Sinoplularla olacak. Hepinizi çok seviyorum. Kalın sağlıcakla” sözleriyle tamamladı.

Okumak için tıklayın

Öne Çıkan Haberler