Bizi Takip Edin

Kültür

19. Yılında Latife: Dilek Türker Yeni Tiyatro Sezonunu Açtı

dilek türker latife

Tiyatro Duayeni Dilek Türker, 2018 – 2019 tiyatro sezonunu “Latife – Mustafa Kemal’le Bin Gün” isimli tiyatro oyunu ile açtı. 19 yıldır sergilediği Latife karakteri ile büyük beğeni toplayan Türker, oyun sonunda “Soytariçe” isimli kendi biyografisinin anlatıldığı kitapları sevenleri için imzaladı.

Beşiktaş Belediyesi Kültür Müdürü Asuman Akgün’ün destek ve katkıları ile Akatlar Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen oyuna, tiyatroseverler yoğun katılım gösterdi.

Dilek Türker: Türkiye’nin En Zengin ve En Fakir Patroniçesiyim

Aşk Kalıcıdır’ın Galası Gerçekleştirildi: İş ve Sanat Dünyası Bir Araya Geldi

Latife – Mustafa Kemal’le Bin Gün

“1975 yılında öldüğü güne kadar Mustafa Kemal’le olan evliliklerini bir sır olarak saklayan Latife Uşakizade Hanımefendi’nin ağzından bir Mustafa Kemal öyküsüdür. Bir milletin ayağa kalkış öyküsüdür. Latife, bu öykünün içinde Paşa’ya âşık bir genç kadındır. Köklü bir ailenin asi kızı gibi dursa da, birkaç yabancı dili ana dili gibi konuşan, piyano çalan, kendinden emin, etkileyici bir genç kadındır, Latife.

Mustafa Kemal de onu sevmiştir ama ona duyduğu sevginin yanı sıra; Gazi, milletine âşıktır. Millete duyulan bu aşk, ülkeye duyulan bu aşk, kolay kolay başka aşklara izin vermez.

Bir ulus için zorluklarla dolu yıllar ve bu döneme adını altın harflerle yazdıran, bir büyük önderin aşk hikâyesi oyuna konu olursa ve bu konuyu sahnelemek tek bir oyuncunun görevi ise ne düşünürsünüz?

Tuna Kiremitçi’nin Romanı Tiyatroya Uyarlandı: Aşk Kalıcıdır

dilek türker

3.Üstün Akmen Tiyatro Ödülleri Sahiplerini Buldu

Latife, Gazi Mustafa Kemal Paşa ile değil, bir ulus ile evlendiğini çok sonra anlayacaktır. Bir ulusun adıyla özdeşleşmiş bir kahraman ile evli olmak, taşınması zor bir şeydir. Nitekim taşımak imkânsızlaştığında, evlilik de bitecektir. Fakat Latife’nin aşkı hiç bitmeyecektir.

Oyunda gözlerini kapayacağı zamanı bekleyen yaşlı Latife anılarını anlatırken, bir anda onu heyecan ile titreyen bir genç olarak göreceksiniz. Nezihe Araz’ın güçlü kalemi, Dilek Türker’in incelikli oyunculuğuyla birleşince, gözyaşlarınıza hâkim olamayacağınız bu tiyatro oyunu ile büyüleniyorsunuz.”

Rutkay Aziz’in ‘Büyük Gözaltı’ Oyunu Tiyatroseverlerle Buluşuyor

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.