Connect with us

Politika

CHP’li Turabi Kayan, Gaziler İçin Soru Önergesi Verdi

turabi kayan chp kırklareli

CHP Kırklareli Milletvekili Turabi Kayan, gazilerin emeklilik haklarına ilişkin yaşanan hak kayıplarına ilişkin, Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay’ın cevaplaması isteğiyle yazılı soru önergesi verdi.

Ekim ayında kabul edilen torba kanunla yapılan değişiklik ile bazı terör gazilerinin emeklilik maaşlarının kesildiğini ve gazilerin erken emeklilik haklarını kaybettiğini belirten Kayan, gaziler arasındaki eşitsizliğin ortadan kaldırılması amacıyla hükümetin bir çalışma içerisinde olup olmadığını sordu.

377 Terör Gazisinin Maaşları Kesilmişti

Resmi kurumlarda çalışıp emeklilik hakkı kazanan 1 Ocak 2014 tarihinden önce emekli olan 377 terör gazisinin maaşları 17 Aralık 2019 tarihi itibarıyla kesilmişti.

Yasada yapılan değişiklik ile 236 terör gazisinin erken emeklilik hakkı ellerinden alınmış, SGK’nın bağladığı emekli maaşları kesilmişti.

4 Bin 500’e Yakın Emeklilik Bekleyen Gazi Var

Konuya ilişkin gazi dernekleri de eylem düzenlemiş ve ilgili kurumlar önünde basın açıklaması gerçekleştirmişti. Türkiye Harp Malulleri, Gaziler, Şehit Dul ve yetimleri Derneği Niğde Şube Başkanı Ramazan Yıldız yaptığı açıklamada, “Gazileri emekli edip 6 yıl maaş ödedikten sonra şimdide ben yeni fark ettim diyerek maaşlarını kesmiştir. SGK yetkilileri 2013 den 2019 yılına kadar yüzde 40 üzeri raporlu olan ve engelli statüsünde emekli olabilirsiniz denilip tazminat ödenen ve maaş bağlanan gazilerimize nasıl maaş verdiğinizi, bundan sonra vermeme nedeninizi lütfen açıklayınız, bekliyoruz. Pardon deyip geçiştirecek misiniz? yoksa sadece 227 gazinin değil 4 bin 500’e yakın ve emeklilik bekleyen gazilerin sorununa bir çözüm mü bulacaksınız. Bu Sorumlu iki kurumu göreve davet ediyoruz. Anayasamızın 10 maddesinde “Çocuklar, yaşlılar, özürlüler, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleri ile malul ve gaziler için alınacak tedbirler eşitlik ilkesine aykırı sayılmaz.” ifadesi yer alır. 61. Maddesinde “Devlet, harp ve vazife şehitlerinin dul ve yetimleriyle, malül ve gazileri korur ve toplumda kendilerine yaraşır bir hayat seviyesi sağlar” hükmü bulunmaktadır. Bu kurumların yaptıkları işler anayasaya da aykırıdır. Bu konunun sonuna kadar takipçisiyiz. Biz siyasetin ve belli bir gurubun değil, Yüce Türk Milletinin gazileriyiz.” ifadelerini kullanmıştı.

Turabi Kayan Kimdir?

1955, Kırklareli/Lüleburgaz doğumludur. Gazi Üniversitesi Mimarlık ve Mühendislik Fakültesini bitirmiştir. Tarım Kredi Kooperatifleri Birliği, Trakya Birlik, Pankobirlik ve Ziraat Odası Üyesidir. Türkiye Mimarlık Vakfı kuruculuğu, Lüleburgaz Mimarlar Odası kuruculuğu ve Başkanlığı, Yeni Kuşak Köy Enstitüleri Derneği Lüleburgaz şubesi kuruculuğu, Türkiye Üretici Köylü Sendikası Genel Merkezi kuruculuğu görevlerinde bulunmuştur.

CHP Kırklareli İl Yönetim Kurulu Üyeliği ve CHP Lüleburgaz İlçe Başkanlığı yapmıştır.

25, 26 ve 27. dönemlerde Kırklareli Milletvekili seçilmiştir. Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi olarak görev almıştır.

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/

Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.