Bizi Takip Edin

Politika

CHP’den Demokrasi Raporu: Millet İttifakı’nın Sürdürülmesi Bir Zorunluluk

millet ittifakı yunus emre herkes için demokrasi raporu

CHP İstanbul Milletvekili Yunus Emre’nin hazırlamış olduğu “Herkes İçin Demokrasi” başlıklı raporda, Millet İttifakı’nın sürdürülmesinin bir zorunluluk olduğu belirtildi.

Rapordac“Millet İttifakı varoluş itibarıyla demokrasi fikrini temsil etmektedir” ifadelerinin yanı sıra, şu ana kadar yürütülen siyasi stratejinin, önümüzdeki dönemeçte de sürdürülmesi gerektiği belirtildi.

Herkes İçin Demokrasi Raporu: ‘Muhalif sesler darbecilik ya da terörizmle özdeşleştiriliyor’

CHP’li Emre tarafından hazırlanan raporun ilk bölümünde, dünyadaki demokrasi ve otoriterleşme eğilimleri ele alınırken; ikinci bölümde AK Parti döneminde Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştıran uygulama ve gelişmeler sıraladı.

Cumhuriyet’ten Mahmut Lıcalı’nın haberine göre, Emre’nin raporunda, özetle şu tespitler yer aldı:

“AK Parti yönetiminde Türkiye, demokrasi standartları açısından her yıl daha da kötüye gitmiştir. Bugün, ülkemizde demokratik bir rejim inşa etmenin önündeki en önemli engel, iktidarın temel hak ve özgürlükleri hiçe sayan baskıcı yönetim anlayışıdır.

İktidar, demokratik siyasetin sınırlarını kendi tanımlamakta, muhalif sesleri darbecilik ya da terörizmle özdeşleştirerek demokrasinin kalan son kırıntılarını da ortadan kaldırmaktadır.

Kılıçdaroğlu’nu Hiç Böyle Görmediniz: Kandıra’da Kısa Tatil

‘Gittikçe kötüleşen bir demokrasi karnesiyle karşı karşıyayız’

2007 yılından bugüne doğru yaşadıklarımıza şöyle bir baktığımızda, gittikçe kötüleşen bir demokrasi karnesiyle karşı karşıya kalıyoruz: Yasadışı telefon dinlemeleri, muhaliflere yönelik soruşturmalar, üniversite, basın ve sivil toplum üzerindeki baskılar ve tutuklamalar, özellikle basın ve üniversitelerde artan otosansür, medya kuruluşları ve büyük firmalara yönelik mali baskı ve operasyonlar, Ergenekon, Balyoz gibi kumpas davaları.

Bugüne geldiğimizde seçilmiş belediye başkanlarının görevden uzaklaştırılması ve kayyım atamaları, FETÖ darbe girişimi sonrası KHK’lerle yapılan işlemler, barışçıl gösteri ve protestoları engelleme, polis şiddeti, iktidarın medyayı kontrol etmesi, yargı bağımsızlığının ortadan kaldırılması gibi pek çok örnek, AK Parti yönetiminin Türkiye’yi demokrasiden uzaklaştıran eylemleri arasında sayılabilir.

CHP’li Özgür Özel’den A Haber’e Sert Tepki: Bunun Hesabı Sorulur

‘Yeni bir anayasaya ihtiyacımız var’

Demokrasi vizyonunuz sadece AK Parti döneminde yapılan tahribatı gidermekle sınırlı değil. Muradımız, 12 Eylül darbesiyle kurulan ve AK Parti’nin tek adam rejimiyle yeni bir sürümünü ürettiği bu bozuk ve köhne sistemi baştan aşağı değiştirmek, toplumun bütün kesimlerinin mutabık olacağı demokratik bir düzeni inşa edebilmektir.

Toplumun tüm bireylerinin temel hak ve özgürlüklerini önceleyen, hukuka, adalete, eşitliğe dayalı, modern, laik, sosyal bir hukuk devleti olmanın gereklerini karşılayan bir anayasaya ihtiyacımız var.

CHP’li Başkanın Feryadı: Parsel Parsel Satacaklar

‘Millet İttifakı’nın sürdürülmesi bir zorunluluk’

Erdoğan’ın yeniden seçilmesinin ülkemizin demokrasisi ve genel idaresi adına onarılmaz yaralara sebebiyet vereceği ortadadır. Dünyadaki benzeri örneklerden çıkaracağımız ders açık: Otokrat lider karşısında birleşen demokrasi ittifakının iktidarın tartışmayı ayrıştırıcı düzleme çekme hamlelerine cevap vermeden, rakibin avantajlı olduğu oyun sahasına çekilmeden ilerlemesi ve buna ek olarak söyleminin demokrasiye, çoğulculuğa, adalete ve hukukun üstünlüğüne dayanması.

CHP’nin ve genel olarak Millet İttifakı’nın şu ana kadar başarılı bir şekilde yürüttüğü bu siyasi stratejinin, önümüzdeki dönemeçte de sürdürülmesi bir zorunluluktur.”