Bizi Takip Edin

Politika

SDD’den 1 Mart Tezkeresi Açıklaması: ‘İsimleri Altın Harflerle Yazıldı’

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD), 1 Mart 2003 tezkeresinin Meclis’te reddedilişinin 18. yıl dönümünde yazılı bir açıklama yayınladı.

Sosyal Demokrasi Derneği (SDD) 1 Mart tezkeresinin yıl dönümü sebebiyle yazılı bir açıklama yayınladı. Açıklamada, o dönemki Meclis’te Anti-emperyalist bir mücadele verildiği vurgulandı.

Sosyal Demokrasi Derneği: ‘TBMM’de Anti-Emperyalist Mücadele Verildi’

SDD Başkanı Süha Akıncı imzasıyla paylaşılan açıklama şu şekilde:

“1 Mart 2003 tarihini unutamayız. 1 Mart 2003 tarihi, emperyalizme karşı verilen silahlı mücadelenin yanında; siyasi tarihte emperyalizme karşı demokratik parlamenter rejim içinde, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nce (TBMM), Anti-emperyalist mücadele verilip, netice alınabileceğinin belki de tek örneğidir.

Sosyal Demokratlar-Demokratik Solcular, Atatürkçüler, Halkçı Devrimciler, Kemalist Devrimciler olarak siyasi tarihimizdeki bu önemli tarihleri unutmamayı, bir görev olarak kabul ediyoruz.

1 Mart Tezkeresi, Irak krizi konusunda AKP hükümeti tarafından 25 Şubat 2003’te TBMM’ye sunulup genel kurulda reddedilen ve tam adı “Türk Silahlı Kuvvetleri’nin yabancı ülkelere gönderilmesi ve yabancı silahlı kuvvetlerin Türkiye’de bulunması için Hükümet’e yetki verilmesine ilişkin başbakanlık tezkeresi” olan tezkeredir. ABD ve koalisyon ortakları, yeni dünya düzeni kurmak amacıyla, 11 Eylül 2001 saldırılarını bahane ederek Ortadoğu’da saldırıya geçmişti.

Fatih Altaylı: Katledilen 13 Vatandaşımızın Fotoğrafı ABD’ye Gönderilsin

CHP’yi Üzen Haber: Eski Belediye Başkanı Koronavirüse Yenildi

‘Anti Emperyalist Mücadelede Ret Oyu Veren Milletvekillerine Teşekkür Ediyoruz’

Önce Afganistan’ı işgal eden ABD ve müttefiklerinin sonraki hedefi de Irak’tı. Bunun için de Irak’ın kuzeyinden yürüteceği operasyon için toprak ve hava sahasını kullanmak için Türkiye’den izin talep etmiş, 1 Mart 2003’te yapılan gizli oturumda 250 ret, 264 kabul, 19 çekimser oy kullanılmıştır. Ancak, Anayasa’nın 96. maddesinde öngörülen 267 salt çoğunluğa ulaşılamamış, bu durumda tezkere kabul edilmemiş sayılmıştır.

O dönemde AKP hükümeti tezkeresinin reddedildiği TBMM’de, AKP’nin 361 milletvekiline karşı, CHP’nin 178 milletvekili bulunuyordu. 90’a yakın AKP milletvekili tezkereye hayır oyu verdi. Hatta hükümet tezkeresinin imzalamış 5 bakanın da ret oyu verdiği ifade edilmiştir.

Bu anti emperyalist mücadelede, başta CHP olmak üzere, emeği geçen, oy veren tüm milletvekillerine bir kez daha teşekkür ediyoruz. İsimleri, siyasi tarihimize altın harflerle yazılmıştır.”

Kemal Kılıçdaroğlu: ‘PKK’nın Saldırdığı Tek Lider Benim’