Bizi Takip Edin

Politika

İnan Güney Kimdir? Eğitimi, Hayatı ve Siyasi Mücadelesi

İnan Güney Kimdir

K2 HABER – İnan Güney kimdir? 1977 doğumlu olan İBB CHP Grup Yöneticisi Güney’in, İBB yönetimi üzerine yüksek lisans tezi bulunmaktadır.

1977 İstanbul Okmeydanı doğumlu olan İnan Güney, 2019 yerel seçimlerinde Beyoğlu Belediye Başkan Adaylığı için CHP’ye başvuruda bulunmuştur. Şu an İBB Meclis Üyesi olan Güney, aynı zamanda İBB CHP Grup Yöneticiliği görevini de yürütmektedir.

İBB Meclisi’nde Kavga: CHP’li İnan Güney Konuştu, AK Partililer Saldırdı

İnan Güney Kimdir?

İnan Güney, 1977 İstanbul Okmeydanı doğumludur. Sivas Zara ilçesi nüfusuna kayıtlıdır. İstanbul Kabataş Erkek Lisesi’nden bitirdikten sonra, Uludağ Üniversitesi Kamu Yönetimi bölümünden mezun olmuştur. Yerel yönetimler üzerine Marmara Üniversitesi’nde yüksek lisans programını bitirmiştir. Yüksek lisans tezi, “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Örneği Türkiye’de Büyükşehir Yönetimi” başlıklı çalışmasıdır.

Siyasete 1995 yılında Cumhuriyet Halk Partisi Gençlik Kolları’nda başlamıştır. Ana kademe ilçe yönetim kurulu üyeliği ve eğitim sekreterliği görevlerinde bulunduktan sonra, 2011-2014 yılları arasında Beyoğlu İlçe Başkanlığı görevini üstlenmiştir. Gezi Direnişi döneminde Beyoğlu İlçe Başkanı olarak eylemlerin içerisinde yer almış, İlçe binasını revire çevirmesiyle yandaş basın tarafından hedef gösterilmiştir. 2015 yılında İstanbul 2. Bölge’den ön seçimle milletvekili adayı olmuştur.

2019 yerel seçimlerinde, Beyoğlu Belediye Başkan Adaylığı için başvuruda bulunmuştur. Şu an İBB Meclis Üyesi olan İnan Güney, aynı zamanda İBB CHP Grup Yöneticiliği görevini yürütmekte ve Beşiktaş Belediyesi şirketi olan Beltaş A.Ş.’nin Yönetim Kurulu Başkanlığını yapmaktadır.

Mali müşavir olan Güney, aynı zamanda ithalat/ihracat yapan şirketler sahibidir.

İnan Güney evli ve üç kız çocuk babasıdır.

İBB’de Gündem Beyoğlu: CHP’li Güney’den ‘Fetih Spor’ Önergesi