Bizi Takip Edin

Ekoloji

Av. Bülent Kaçar: ‘Saros Körfezi’nde Vandalizm Yaşanıyor’

Avukat Bülent Kaçar

Saros Gönüllüleri’nden Avukat Bülent Kaçar, K2 TV’nin konuğu oldu. Saros Körfezi’nde vandalizm yaşandığını belirten Kaçar, ekolojik tahribatın korkunç boyutta olduğunu ifade etti.

Saros Körfezi’nde hukuksuz BOTAŞ inşaatı devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde denize çakılan kazıkların yarattığı kirlilik, sosyal medyada gündem olmuştu. Saros Gönüllüleri‘nin yaklaşık 2 yıldır verdiği mücadele devam ederken, BOTAŞ’ın mahkeme kararlarına ve bölge halkının tüm tepkilerine rağmen inşaata tüm hızıyla devam ettiği belirtiliyor.

Saros Gönüllüleri’nden Avukat Bülent Kaçar, Saros Körfezi’nde yaşanan hukuksuz BOTAŞ işgalini, bölgedeki doğa kıyımını ve hukuki mücadelede gelinen son aşamayı K2 TV’den Gazeteci Bahar Ünlü’ye yorumladı.

Keşan’da On Binler Saros İçin Bir Araya Geldi: ‘Saros Bizimdir!’

Bülent Kaçar: ‘Buna Sadece Bir Ekokırım Demek Yetmez’

Saros Körfezi’nde yaşananları tam bir vandalizm olarak tanımlayan Bülent Kaçar, “Buna sadece bir ekokırım, ekolojik yıkım demek yetmez. Çünkü Ege Denizi’nin dolayısıyla Akdeniz’in bir parçası olan Saros Körfezi ekosistemi; Barselona Sözleşmesi ile yine bu ÇED raporlarını ve BOTAŞ’ı bölgemize bela eden, başımıza saran Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın 2006-2010’daki ‘Özel Çevre Koruma Bölgesi’ ilanına, Kültür ve Turizm Bakanlığı’nca bu bölgenin hem de proje alanın olduğu yerin dahil kültür turizm gelişim bölgesi olmasına rağmen ve 1. ÇED raporunun BOTAŞ’ın ÇED raporunun Edirne İdare Mahkemesi tarafından iptal edilmiş ve 2. ÇED’in de bilirkişi tarafından kusurlandırılmış olmasına rağmen yani bilime aykırı bulunmuş olmasına rağmen, inşaat şu an deniz tabanına dev, büyük, uzun demir kazıklar çakarak, bir takım sıvılar enjekte edilerek veya dolgular yapılarak ve karada da 17 kilometrelik ormanları yıkan, on binlerce ağacı yok eden, canlıyı kaçıran belki de öldüren büyük bir vandalizm var.” ifadelerini kullandı.

BOTAŞ, Saros’tan Çıkmak Zorundadır: ‘Doğaya, Denize, İnsana Zulümdür’