Connect with us

Yerel

Edremit ve Ayvalık’a Özel Araçla Giriş Çıkışlar Yasaklandı

edremit altınoluk özel araç giriş çıkış

Balıkesir’in Edremit Körfezi’nde bulunan turistik Edremit, Ayvalık, Gömeç ve Burhaniye ilçelerine özel araçla giriş çıkışlar yasaklandı. Konuyla ilgili olarak Balıkesir Valiliği’nden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verildi:

“Sağlık Bakanlığı ve Bilim Kurulunun önerisi ile Balıkesir ilimizde uygulanmak üzere gönderilen talimatlar doğrultusunda Umumi Hıfzıssıhha Kanununun 23. ve 72. Maddesi gereği ek kararlar alınmıştır. Bu günden itibaren, 11 Nisan Cumartesi ve 12 Nisan Pazar günleri Ayvalık, Gömeç, Burhaniye ve Edremit ilçelerinde yaşayan/ bulunan tüm vatandaşlarımız (ikamet edenler) hariç belirtilen ilçelerimize İlçe Hıfzıssıhha Kurulu Kararlarına göre özel araçlarla giriş ve çıkışlar geçici olarak yasaklanmıştır. Bu ilçelerimizde yaşayan/bulunan tüm vatandaşlarımızın belirtilen süre boyunca ilçelerinde kalmaları esas olacaktır. Bu ilçelerimizde belirtilen durumlarda giriş/çıkışlara izin verilecektir.

Temel ihtiyaç (gıda/temizlik vb.) malzemeleri ile ilaç ve tıbbi malzemeler başta olmak üzere tüm ticari faaliyetlerin sürekliliği için gerekli olan ürün ve/veya malzemelerin lojistiği, üretimi ve naklinde yurt içi ve dışı taşımacılık kapsamında görevli olanlar ve araçları; malın cinsi, teslimat yeri/alıcı adresi, teslimat tarihini gösteren taşıma irsaliyesi, teslimat makbuz veya fatura vb. belgeler ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Edremit Belediyesi’nden Sağlık Çalışanları İçin İş Birliği Protokolü

Belge İbraz Edilerek Özel Araçla Giriş Çıkış Yapılabilecek

Yurt içinde ticari yük/yolcu taşımacılığı yapanlar ile uluslararası yük taşımacılığı yapanların giriş-çıkış yasağı getirilen ilçelerimizden transit şekilde geçişlerine müsaade edilecektir. Bu şekilde transit geçişlerine izin verilen ticari yük taşıyıcıları belirtilen ilçelerde zorunlu dinlenme molaları/süreleri hariç hiçbir şekilde duraklama ya da konaklama yapamayacaklardır.

Doğalgaz, elektrik, petrol sektöründe enerji arz güvenliğinin ihtiyaç duyduğu malzemenin nakli ve üretiminin gerçekleşmesinde görevli olanlar ve araçları; enerji sektöründe görevli olduklarına dair ilgili şirket tarafından düzenlenecek olan görev belgesi ve/veya sevk irsaliyesi ile giriş/çıkış yapabileceklerdir.

Çalışma hayatı içerisinde yer alan yönetici, çalışan ya da işyeri sahiplerinin ikamet ve iş yerlerinin farklı ilçelerde bulunması durumunda ilçeler arasındaki giriş/çıkışları; bu durumu ispatlayan (yerleşim yeri/ikamet belgesi, SGK kayıt belgesi) belgeleri ibraz etmek şartı ile yapılabilecektir.

Başta sağlık ve güvenlik olmak üzere kamu görevi ve hizmetinin sürekliliğinin sağlanmasında görevli olanlar; görevli olduklarına dair belge veya kimlikle giriş/çıkış yapabilecektir.”

Ücretsiz Maske Eczanelerden Nasıl Alınacak?

Yerel

Seferihisar’da ‘Turuncu Mucize’ Mandalina Şenliği Başladı

-

mandalina şenliği seferihisar

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in, Seferihisar Belediye Başkanlığı döneminde 2009 yılında yeniden başlattığı Seferihisar Mandalina Şenliği, 22. kez renkli görüntülerle başladı. Seferihisar Belediye Başkanlığı yaptığı dönemde mandalina üreticileri için önemli projeler ortaya koyduklarını ifade eden ve Mandalina Şenliği’nin önemine vurgu yapan Başkan Tunç Soyer, “Küçücük mandalina sadece yiyenlere sağlık, gıda olmuyor. Aynı zamanda üretenlere ekmek, barınma, gıda, sağlık hizmetleri için gelir yaratıyor. Biz bu yüzden mandalinaya turuncu mucize dedik” dedi.

K2 HABER | Seferihisar Belediye Başkanı olduğu dönemde Mandalina Şenliği’ni yeniden başlatan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, ilçede düzenlenen şenliğin 22’ncisinin mutluluğuna ortak oldu. Mandalina işleme ve paketleme tesisi satın alan, coğrafi işaret kazandıran, vahşi sulamanın önüne geçen, jeotermal enerji ile kurutma tesisi kurarak mandalina kurusu yapılmasını sağlayan, mandalina kurusu ile dünyayı tanıştıran, ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtımına vesile olan Başkan Tunç Soyer, Seferihisarlılar tarafından ilgiyle karşılandı. Atatürk Halk Eğitim Merkezi önünden başlayan korteje Başkan Tunç Soyer ve eşi Neptün Soyer ile Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin ile Fatma Yetişkin, Ödemiş Belediye Başkanı Mehmet Eriş ile eşi Selma Eriş, eski CHP İzmir Milletvekili Musa Çam, İzmir Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreter Yardımcıları Şükran Nurlu ile Ertuğrul Tu gay, Seferihisar Belediyesi Başkan Yardımcıları Yelda Celiloğlu ile Nuriye Hepterlikçi, CHP Seferihisar İlçe Başkanı Senem Gürer Solak, İzmir Büyükşehir Belediyesi bürokratları, siyasi parti temsilcileri, muhtarlar, meclis üyeleri ve vatandaşlar katıldı. Vatandaşların da katılımıyla renkli görüntülerin oluştuğu kortej, Seferihisar Kapalı Pazar Yeri’nde sona erdi.

Soyer: ‘Mandalina ve Üreticisine Hak Ettiği Değeri Verecek Çalışmalar Yaptık’

“Seferihisarlı kardeşlerim hepinizi özlemle, sevgiyle kucaklıyorum” diyerek sözlerine başlayan İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer, mandalina bahçelerini hep hayranlıkla izlediğini söyledi. Mandalinanın bir mucize olduğunu söyleyen Başkan Tunç Soyer, “Gerçekten aslında bir mucizedir. Bizler derya içinde olup deryayı bilmeden yaşayan balık misali yaşadığımız için bir kez daha hatırlatmak istedim. Bizler bu mucizeye ev sahipliği yapıyoruz. Küçücük mandalina sadece yiyenlere sağlık, gıda olmuyor. Aynı zamanda üretenlere ekmek, barınma, gıda, sağlık hizmetleri için gelir yaratıyor. Biz bu yüzden mandalinaya turuncu mucize dedik. Mandalinaya ve üreticisine hak ettiği değeri verecek çalışmalar yaptık” dedi.

Soyer, 2009’da Mandalina İçin Yapılan Projeleri Anlattı

2009 yılında Seferihisar Belediye Başkanlığı görevindeyken mandalinanın üreticiyi büyütmesi amacıyla yaptıkları çalışmaları anlatan Başkan Tunç Soyer, “İlk kez mandalina festivali yapmaya karar verdik. Bunun farkındalığını artırmak istiyorduk. Yaklaşık 40 yıl önce yapılmış bu topraklarda mandalina festivali, 2009’da tekrar başlattık. Çünkü 70 senedir bu topraklarda insanlar bununla yaşıyor. Önemini, anlamını daha iyi anlatmamız lazım dedik. Önce festivalle beraber İşleme ve Paketleme Tesisi satın alarak kurduğumuz Mandalina Birliği’nin kullanımına tahsis ettik, üreticimizle buluşturduk. Sonra coğrafi işaretini aldık, kuraklıkla mücadele için ilk tedbirleri alan belediye olduk. Barajdan gelen suyu, vahşi sulamayı akıllı sayaçlarla buluşturup hem daha adil ücretlendirme hem de daha sağlıklı kullanılmasını sağladık ülkemize örnek olduk.  Jeotermal enerji ile kurutma tesisi kurarak mandalina kurusu yapılmasını sağladık, mandalina kurusu ile dünyayı tanıştırdık. Ulusal ve uluslararası fuarlarda tanıtımını sağladık. Başka Bir Tarım Mümkün vizyonumuzun iki temel ilkesi olan iklim değişikliği yani kuraklık ve yoksullukla ilgili mücadelemizde bıkmadan çalışmaya devam ediyoruz. İşlenmesi, paketlenmesi veİşlenmesi, paketlenmesi ve Ar-Ge çalışmalarını sürdürdüğümüz mandalinayı bugün olduğu gibi yurt içi ile yurt dışı fuarlar ve festivallerle tanıtmaya, mandalinanın pazardaki payını artırmaya yönelik çalışmaya devam ediyoruz.” dedi.

Tunç Soyer: İzmir’de Gelecek Yıl Koku Sorunu Yaşanmayacak

mandalina şenliği

Orhanlı Köylüsünün Jeotermal Direnişine Tunç Soyer’den Destek

Mandalina ile Çok Daha Yüksek Seviyede Yaşam Kalitesiyle Yaşayabiliriz

Kimsenin yatağa aç girmeyeceği bir coğrafya için çalıştıklarını söyleyen Başkan Soyer, “Biz şu mandalina ile çok daha yüksek seviyede yaşam kalitesiyle yaşayabiliriz. Bu memlekette tarım politikası çöktü, iflas etti. Her gün daha çok dışarıya bağlı olduğumuz, borçlandığımız, üreticinin  toprağından vazgeçtiği bir dönemden geçiyoruz. Bu bir kader değil. Tam tersine, bu bereketli topraklarda, olağanüstü iklim koşullarında, güzelim coğrafyada hiçkimse yatağa aç girmeyebilir, yoksulluk çekmeyebilir, işsiz olmayabilir. Göreceksiniz, çok az kaldı, sıkın dişinizi. Şahane bir memleket kuracağız” dedi.

Yetişkin: ‘Tunç Başkanımız Seferihisar’ı Marka Haline Getirdi’

Seferihisar’ın tarımsal üretimde dünyaya örnek gösterilen bir ilçe olduğunu, tohum merkezinden, üretici kooperatiflerine kadar her noktada çok ileride olduklarını söyleyen Seferihisar Belediye Başkanı İsmail Yetişkin, “Seferihisar artık tarımsal üretimde dünyaya örnek gösterilen bir ilçe olmuştur. Tohum merkezinden, üretici kooperatiflerine kadar her noktada çok ilerideyiz. Tunç başkanımız ‘başka bir tarım mümkün’ vizyonu ile Seferihisar tarımını marka haline getirdi. Kendisi de burada iken tüm Seferihisar halkı adına bir kez daha teşekkür etmek istiyorum. İyi ki varsınız başkanım, yaptığınız her şey için minnettarız” dedi ve Seferihisar halkının, esnafının ve çiftçilerin de fikirlerini ve desteğini alarak çalışmaya devam edeceklerini söyledi.

Kral ve Kraliçe Seçildi

Şenlik kapsamında her yıl olduğu gibi yine şenliğin kral ve kraliçesi seçildi. Nefise Topsakal kraliçe, Cenk Antep ise kral seçildi. Şenlikte ayrıca mandalina temalı hediyelik eşya yarışması ve mandalinalı yiyecek yarışması yapıldı. Bölgenin en iyi mandalinaları da şenliğe özel yarışmada “En iyi en lezzetli mandalina” seçilebilmek için kıyasıya yarıştı. Şenlikte ünlü sanatçı Mehmet Erdem de çok sevilen şarkıları ile Seferihisarlılara konser verdi.

Okumak için tıklayın

Yerel

Beşiktaş Belediyesi’nden Kadına Yönelik Şiddete Karşı Yeni Kampanya

-

beşiktaş belediyesi kadına yönelik şiddetle

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü’nde Beşiktaş Belediyesi hayata geçirdiği farkındalık kampanyası ile kadınların hak ve eşitlik mücadelesine “İyi hal, her zaman iyi hal değildir!” diyerek destek veriyor. 

K2 HABER | Beşiktaş Belediyesi 25 Kasım Kadına Yönelik Şiddete Karşı Uluslararası Mücadele Günü dolayısıyla ilçe genelinde ve dijital medya kanallarından hayata geçirdiği “İyi hal, her zaman iyi hal değildir!” farkındalık kampanyasıyla kadın cinayetlerinde fail kişilerin cezasını hafifleten uygulamalara dikkat çekiyor.

Farkındalık kampanyası kadın hareketinin sıklıkla yakındığı ve şiddet mağdurlarının karşılaştığı birtakım kalıpları eleştirerek gerçek anlamlarıyla buluşturuyor. Özellikle şiddet faillerinin, iyi hal indirimleri ve kamuoyunda fark edilmeden şiddeti meşrulaştıran birtakım ifadelerle bilboardlara ve dijital iletişim mecralarına taşıyan Beşiktaş Belediyesi daha önce İstanbul Sözleşmesi ile ulusal farkındalık yakalayan kampanyası gibi kadın hareketinin önemli gündemlerinden birini daha kamusal alana taşımış oluyor.

Başkan Rıza Akpolat: ‘Beşiktaş’ın En Büyük İkinci Markasını Yaratacağız’

Başkan Akpolat: ‘Kadınların hak ve eşitlik mücadelelerinde yanlarında olacağız’

Kampanyanın hareket noktasını anlatan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat; “Bireysel olarak ve kurum olarak uzun zamandır kadın hareketinin gündemlerine destek olmak ve onların mücadelelerinde yanlarında olabilmek adına çok sayıda farkındalık kampanyasına imza attık. Türkiye çapında ses getiren “ İstanbul Sözleşmesini Okudun Mu?” Kampanyamız yüzlerce kurum ve marka tarafından uygulanırken kendi alanında çok sayıda ödüle layık görülmüştü. İlçemizde kadına yönelik her türlü şiddet vakalarına karşı tavizsiz tutumumuzu devam ettireceğiz. Kadınların hak ve eşitlik mücadelelerinde yanlarında olacağız.” dedi.

Okumak için tıklayın

Yerel

Beşiktaş Ata’sını Anıyor

-

rıza akpolar beşiktaş 10 kasım

Beşiktaş Belediyesi, Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 84. Yıl dönümünde ‘Saygı Yürüyüşü’ düzenleyecek. Barbaros Meydanı’nda saat 08.00’de başlayıp Dolmabahçe Sarayı’nda son bulacak olan yürüyüş Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat önderliğinde gerçekleşecek.

K2 HABER | Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ün ebediyete intikal edişinin 84. Yılında Beşiktaş’ta birçok anma programı düzenliyor. 10 Kasım günü sabah saatler 06.30’u gösterdiğinde Dolmabahçe Ağaçlı Yol’da gün boyu Ata’mızın sesinden dinleti olacak.

Beşiktaş’tan Dolmabahçe’ye Saygı Yürüyüşü

Saat 08.00’de Barbaros Meydanı’nda ATA’ya saygı yürüyüşü gerçekleştirilecek. Ata’mızın sesinden özel olarak hazırlanan dinleti eşliğinde vatandaşlar Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ile birlikte Dolmabahçe Sarayı’na yürüyecek.

Başkan Rıza Akpolat: ‘Beşiktaş’ın En Büyük İkinci Markasını Yaratacağız’

Anıtkabir ve Dolmabahçe Sarayı’ndan Canlı Bağlantılar

Saygı Yürüyüşü sonrası saatler 08.50’yi gösterdiğinde Dolmabahçe Sarayı önünde kurulan led ekranlarda Ata’mızın Anıtkabir’deki ve Dolmabahçe’deki dairelerinden yapılan canlı yayınlar tüm yurttaşlara canlı olarak aktarılacak. Saatler 09.05’i gösterdiğinde ise tüm Türkiye’de olduğu gibi Beşiktaş’ta da hayat duracak ve Ata’mıza saygı duruşuna geçilecek.

Okumak için tıklayın

Yerel

Bosphorun 10K Parkuru Beşiktaş’ta Koşuldu

-

bosphorun 10K

İstanbul’un en keyifli rotalarından birine sahip Bosphorun 10K ve Spor Festivali, 28-30 Ekim tarihleri arasında Beşiktaş’ta gerçekleştirildi.

K2 HABER | Birbirinden renkli spor etkinliklerinin olduğu festivalin son gününde sporcular, Kuruçeşme- Bebek ve Çırağan Sarayı rotasında birincilik için mücadele etti. 7’den 70’e her koşucunun katılarak ter döktüğü yarışta paten tutkunları da yer aldı. Çipli takip sisteminin kullanıldığı koşu sonrası dereceye girenlere ödülleri, Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat tarafından takdim edildi.

Genel Klasman Kadınlar Kategorisinde 35 dakika 14 saniyelik başarısıyla Ümmü Kiraz, koşuyu 1. olarak tamamladı. Sabriye Güzelyurt ikinci olurken Damla Çelik yarışmayı üçüncü olarak tamamladı. Genel Klasman Erkekler Kategorisinde ise 29 dakika 15 saniyelik başarısıyla Mohammet Tayyibi 1. olurken Murat Emektar ikinci, İbrahim Erata da üçüncü oldu.

Paten tutkunlarının katıldığı yarışta kadınlarda Dorsa Shahriari birinci, Dilek Paksoy ikinci olurken Beyza Betül Öztürk üçüncü sırada yer aldı. Erkeklerde ise  Muhammed Hişam Atılmış yarışı birinci tamamlarken Bilal Osman ikinci, Umut Bağdaş ise üçüncü olarak tamamladı.

Dünyanın en önemli parkurlarından biri olan Bosphorun 10K’ya katılarak sporcularla birlikte koşan Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat da “Geçen yıl da Bebek 10K Festivalimizde sporcularımızla bir araya gelip koşmuştuk. Bu yıl da Bosphorun 10K Festivaliyle tüm sporseverlerle beraberiz. Dereceye giren, girmeyen tüm sporcularımızı yürekten kutluyorum. Beşiktaş’ta iyi yaşamı destekleyen faaliyetlerimize her zaman devam edeceğiz.” şeklinde konuştu.

Okumak için tıklayın

Yerel

İstanbul’da Cumhuriyet Coşkusu: 100’üncü Yılda Her Şey Çok Güzel Olacak

-

üsküdar ibb cumhuriyet bayramı

İBB, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünü, kentin sembol mekanlarından Üsküdar sahilinde kutladı. Üsküdar Meydanı’nın dolduran vatandaşlara konuşan İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, İstanbul’un 16, Türkiye’nin 85 milyon sahibi olduğuna vurgu yaptı. 

K2 HABER | İstanbul Büyükşehir Belediyesi, Türkiye Cumhuriyeti’nin 99’uncu kuruluş yıldönümünü, kentin sembol mekanlarından Üsküdar sahilinde kutladı. Saat 19.00 itibarıyla başlayan ve vatandaşların yoğun ilgi gösterdiği ve alanı hınca hınç doldurduğu kutlamalar, DJ performansı ile başladı. Bege konseri ile devam eden coşku, Anadolu Ateşi’nin muhteşem gösterisiyle sürdü. İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu da eşi Dilek İmamoğlu ile birlikte vatandaşların Üsküdar’daki Cumhuriyet coşkusuna ortak oldu. Vatandaşların arasında etkinlik alanına giren İmamoğlu çiftinin, kıyafetlerinde kırmızı-beyaz renkleri seçmesi dikkat çekti. Vatandaşlar, İmamoğlu’na sevgilerini, “Ekrem Başkan” tezahüratıyla gösterdi. Saygı duruşunda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasının ardından mikrofona gelen İmamoğlu, çoğunluğu gençlerden oluşan vatandaşlara bir konuşma yaptı. ,

“BU ÜLKEYİ KİMİN VE NASIL YÖNETECEĞİNE MİLLET KARAR VERİR”

Bu akşamdan sonra Cumhuriyet’in 100’üncü yaşı için geri sayımın başlayacağını vurgulayan İmamoğlu, “Cumhuriyet, her şeyden önce çok değerli bir fikirdir. Basit, sade, ama çok güçlü bir fikir. Kökenimiz, inancımız, cinsiyetimiz ve yaşam biçimimiz ne olursa olsun, hepimiz eşitiz. Hepimiz, bu ülkenin onurlu vatandaşlarıyız. Bu ülkeyi kimin ve nasıl yöneteceğine hep birlikte kim karar verir? Biz karar veririz. Cumhuriyet, işte bu fikirdir. Cumhuriyet, işte bu fikre inanan, özgüvenli ve erdemli insanlarının kendilerine layık gördüğü hayatın adıdır. Cumhuriyet, 85 milyonluk bu eşsiz ve bu güzel cennet vatanın varlık sebebidir” dedi. Cumhuriyet’in önemini anlamayanların ve ana fikrini benimsemeyenlerin her dönemde olduğuna dikkat çeken İmamoğlu, “İnsanlarını eşit görmeyenler, başka insanlara hükmetmeye hakları olduğunu zannedenler, milletin iradesini görmezden gelenler ve hatta o iradeyi gasp etmek isteyenler, imtiyazlarını kaybetmek istemeyenler, ayrıcalıklı olmak isteyenler, Cumhuriyet’e karşı kör bir taassupla sürekli direndiler. Hepimiz izliyoruz. O direnç, şekil değiştirerek, kendini gizlemeye çalışarak, bugün de devam ediyor. Cumhuriyetin ilke ve değerlerini sindirememiş, Cumhuriyet’in kazanımlarını, kıymetini bilmeyen bir anlayış, bu ülkeye asla ve asla huzur ve mutluluk getiremez. Bu ülkeyi geleceğe taşıyamaz. Bu gençlere, özgürlük isteyen gençlere hizmet edemez” ifadelerini kullandı.

‘Bu Saatten Sonra İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu Millete Emanettir’

üsküdar cumhuriyet bayramı

“KİMSE CUMHURİYET VE DEMOKRASİ FİKRİNİ YOK EDEMEZ”

1923’ten bugüne, kanun önünde herkesin eşit olduğu bir Cumhuriyet’te yaşadığımızı belirten İmamoğlu, şunları söyledi:

“Bir asırdır Cumhuriyet’in açtığı bu yolda yürüyor, bu ülkede eşitlik ve adalet hayatın her anında hakim olsun diye, mücadele ediyoruz. Onu geliştiriyoruz. Cumhuriyet’i büyütüyoruz, büyütmeye devam edeceğiz. Bu ülkede Cumhuriyet ve demokrasi fikri, tam 100 yıl önce zihinlere ve gönüllere girdi. Kimse ama kimse, o fikri asla yok edemez; edemeyecek. Ne denli baskı ve korku iklimi yaratırsalar yaratsınlar; ne denli algı operasyonları, tezgahlarsa tezgahlasınlar; bu milletin zihninden ve kalbinden o fikri söküp atamazlar. Atatürk ve mücadele arkadaşları, bu topraklar üzerinde yalnız özgür ve bağımsız bir ülke, milli iradeye dayalı bir yönetim kurmakla kalmadılar, devleti güçlendirmek, toplumun refahını ayağa kaldırmak, yükseltmek için de çok önemli adımlar attılar. Bu adımlar sayesinde Türkiye, dünyanın güçlü ve gelişmiş ülkeleri arasında yerini hızla almaya başladı. Bu adımlar sayesinde Türkiye, Avrupa’dan Çin’e kadar, koca coğrafyada tek üretim merkezi haline gelebildi. O adımların sayesinde oldu bunlar. Son yıllarda ne kadar aşağı doğru çekilirse çekilsin, ülkemiz ne yazık ki sıkıntılı hallere düşürülürse düşürülsün, kötü yönetilirse yönetilsin, ayakta kalabildiysek, hala gücümüzü kuvvetimizi ve inancımızı hala diri tutabiliyorsak, o güçlü Cumhuriyet temelleri sayesindedir.”

İBB’den Çiftçiye 25 Milyon Liralık Buğday Tohumu, 4 Milyon Liralık Mazot Desteği

“YENİ VE BÜYÜK BİR ADIM DAHA ATMAYA HAZIRLANIYORUZ”

“Cumhuriyet’in ikinci yüzyılına girerken, hep birlikte, yeni ve büyük bir adım daha atmaya hazırlanıyoruz” diyen İmamoğlu, “Hedefimiz belli; Cumhuriyet’in ilke ve değerleri üzerinde yükselen, demokratik ve güçlü bir devlet olacağız. Hep birlikte olacağız. Huzurlu ve zengin bir toplum inşa edeceğiz. Ve bu topraklarda yaşayan herkes hem kanunlar önünde hem gerçek hayatta, eşit ve özgür yurttaşlar olacak. 99 yıl önce çıktığımız yolculuğun, yeni ve umut dolu bir safhasındayız. Hep birlikte yeni bir başlangıcın aşamasındayız. Türkiye’nin kaderini, Cumhuriyet’in bu ülke için değerini bilen milyonlar belirleyecek. Sizler belirleyeceksiniz. Buradaki hanımefendiler, beyefendiler, sevgili gençler, hatta siz çocuklar; sizler belirleyeceksiniz. Milli iradeyi hiçe saymak, adil rekabete dayalı ve çoğulcu bir siyaseti ortadan kaldırmak hevesi taşıyan bir avuç insan, haddini bilecek haddini” şeklinde konuştu. Cumhuriyet’i, yöneticilerin haddini bildiği bir rejim olarak tanımlayan İmamoğlu, “Seçilmiş olsun ya da atanmış olsun, hiç fark etmez. Bu rejimde hiçbir yönetici, yani bizler, kendisini bu şehrin ya da bu ülkenin sahibi asla göremez. Görürse, Cumhuriyet’in eşit ve onurlu yurttaşları ne yapar biliyor musunuz? Gereğini yapar ve yollar. Milletin iradesi, en güzel ve en doğru dersi verir” dedi.

İmamoğlu: ‘Tehdidine Boyun Eğeceğimizi Zannediyor, Biz Sana Pabuç Mu Bırakacağız?’

cumhuriyet bayramı üsküdar

“İSTANBUL’UN 16, TÜRKİYE’NİN 85 MİLYON SAHİBİ VAR”

İstanbul’un 16 milyon, Türkiye’nin 85 milyon sahibi olduğuna vurgu yapan İmamoğlu, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:

“Bu cennet vatan Türkiye’nin evlatlarıyız. İçine düşürüldüğümüz bu zor durumları, bu zorlukları, ekonomik, siyasal, adalet, eğitim; her hususta nasıl aşacağımızı, yine milletçe biz biliyoruz. Dayatılmak istenen yönetim anlayışından, yasak ve baskılardan nasıl kurtulacağımızı, hep birlikte çok iyi biliyoruz. Yapacağımız şey, çok basit. Hep birlikte, cesaretle, neşeyle, kardeşçe, omuz omuza kol kola hep birlikte ve hep ileri yürüyeceğiz. Asla geri dönmeyeceğiz. Kurtuluş Savaşı’nı böyle kazandık. Bağımsızlığımızı böyle koruduk; korumaya devam edeceğiz. Her zaman haykırdık: ‘Tam bağımsız Türkiye’ dedik. Cumhuriyet’i böyle kurduk, böyle yaşatacağız. Hep birlikte yaşatacağız. Hep birlikte ve hep ileri yürüyerek, Cumhuriyet’imizi güçlü bir demokrasiyle, tam ve gerçek bir adaletle, hep birlikte taçlandıracağız. Yolumuz açık olsun. Cumhuriyet’imiz kutlu olsun. Az kaldı. Millet ne derse, o olacak. Bu cennet vatanda, bu güzel ülkede güneş, 29 Ekim 1923’te çok güzel doğmuştu. Yine öyle olacak. 100’üncü yılda, her şey çok güzel olacak.”

İmamoğlu’nun konuşmasının ardından gerçekleştirilen mapping ve ışık gösterisi, İstanbul Boğazı semalarında görsel bir şölen oluşturdu. Etkinlik, usta sanatçı Selda Bağcan’ın verdiği, katılımcıların hep bir ağızdan seslendirdiği türküler ve şarkılarla sona erdi.

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Karşıyaka’da Vegan Piknik Dayanışması

-

vegan piknik karşıyaka

Karşıyaka Belediyesi; İzmir Animal Save, The Vegan Society ve Yaşamdan Yana Derneği işbirliği ile Vegan Piknik düzenlendi. Gondol Kafe’nin arkasında bulunan yeşil alanda düzenlenen piknikte, katılımcılar vegan yemekler getirerek paylaşımcı yemek alanı oluşturdu.

K2 HABER | Hiçbir hayvansal ürün içermeyen yemeklerden oluşan, barış ve mutluluğun öneminin vurgulandığı piknikte Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay gelen insanlara yemek servisi yaptı. Gibi Vegan; vegan sucuk, vegan tavuk pilav, vegan ayran ve vegan yumurta pişirerek alanda dağıttı. Ziyaretçiler voleybol, GO, satranç, tabu, KULE gibi oyunlar oynarken bir yandan da müziğin keyfini çıkardı.

Animal Save Turkey tarafından Bitki Temelli Antlaşma olarak adlandırılan, hayvancılık nedeniyle zarar gören ekosistemlerin bozulmasının durdurulması ve daha sağlıklı, sürdürülebilir bitki temelli beslenmeye geçişi teşvik etmek amacıyla oluşturulan Plant Based Treaty İmza Formuna gelen vatandaşlar imza attı. Piknik alanında çöplerin geri dönüşülmesi adına belediye tarafından dönüşüm kutuları konuldu. Bazı vatandaşlar ise evcil hayvanları ile alanda yer aldı.

Başkan Cemil Tugay: ‘Karşıyaka’da İlk Vegan Piknik Düzenlendi’

Etkinliği sosyal medya hesabından paylaşan Karşıyaka Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, “Bu hafta sonu Karşıyaka’da İzmir Animal Save, Vegan Society ve Yaşamdan Yana Derneği işbirliği ve belediyemizin desteği ile ilk vegan piknik düzenlendi. Gönüllü katılımcıların hazırlayıp getirdiği veya alanda pişirdikleri yemekler paylaşıldı. Çok çeşitli ve nitelikli pek çok yemeği hep birlikte tattık, deneyimledik. Birlikte oynanan oyunların yanı sıra, sıcak sohbetlerle herkesin keyifli vakit geçirdiğine inandığımız bu pikniğin organizasyonunda emeği geçen herkese ve katılımcı yurttaşlarımıza teşekkür ediyoruz.” ifadelerini kullandı.

Karşıyaka Belediyesi ‘Zehirsiz Kent’ Olma Sözü Verdi

Belediye’nin Desteklemesi Çok Önemli

İzmir Animal Save ekibinden Fatih Boztemur pikniğin farkındalık yaratmak amacıyla düzenlendiğini belirterek şunları ifade etti: “İzmir Animal Save ekibi olarak Karşıyaka Belediyesi ile birlikte başlattığımız ve onların desteği ile yürüttüğümüz bir Vegan Piknik düzenledik. Piknikte arkadaşlarımızın getirdiği vegan ürünleri hep birlikte tadacağız. Müzik etkinliği, oyunlar ve çeşitli etkinlikler olacak. Birçok etkinliği hep beraber yapacağız. Amacımız; vegan yemeklerinin, içeceklerinin farkındalığını yaratmak. Özellikle bir belediye tarafından desteklenerek insanların buluşması çok önemli, bu farkındalığı da olabildiğince organize etmeye çalıştık.”

Karşıyaka Belediye Başkanı Cemil Tugay Mikroplastik Tehlikesini Yazdı

Okumak için tıklayın

Yerel

Cumhuriyet’in 99. Yılı Beşiktaş’ta Fener Alayı ve Duman Konseri İle Kutlanacak

-

duman konseri beşiktaş

Beşiktaş Belediyesi, 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yıl dönümünü Fener Alayı ve Duman konseri ile kutlayacak. Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat, “Herkesi Beşiktaş’ta Cumhuriyetimize sahip çıkmaya ve Bayramımızı coşkuyla kutlamaya davet ediyorum.” dedi.

K2 HABER | Gazi Mustafa Kemal Atatürk ve silah arkadaşlarının Kurtuluş Savaşı için ilk adımı attığı ve milli mücadelenin fitilini ateşlemek için yola çıktığı Beşiktaş’ta 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. yılı çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Kutlamalar, resmi tören programıyla başlayacak.  29 Ekim günü Beşiktaş’ta gündüz saatlerinden itibaren Cumhuriyet Bayramı coşkusunu yansıtan marşlar ilçenin cadde ve sokaklarında ses ve anons araçlarından yükselerek yurttaşlara doyasıya yaşatılacak.

Beşiktaş’ta Uluslararası Paydaş Toplantısı Gerçekleştirildi

Duman Konseri ve Şairler Sofası Parkı’nda Fener Alayı

Saatler 19.30’u gösterdiğinde ise Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat öncülüğünde; genci, yaşlısı binlerce vatandaş Beşiktaş Şairler Sofası Parkı önünde buluşarak ellerinde Türk bayrakları, Atatürk posterleri, meşaleler ile dillerinde marşlarla birlikte Barbaros Meydanı’na yürüyecek.

Duman Grubu 29 Ekim’de Beşiktaş’ta Sahne Alacak 

Gecenin finalinde ise Hepsiburada’nın katkılarıyla saat 21.00’da Duman konseri gerçekleşecek. Duman grubu 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nın 99. Yıl dönümüne özel dinleyenleriyle buluşacak ve birbirinden güzel şarkılarını Beşiktaş’ta seslendirerek Cumhuriyet coşkusunu doruklara taşıyacak.

Başkan Rıza Akpolat: ‘Beşiktaş’ın En Büyük İkinci Markasını Yaratacağız’

Program:

📍 Fener Alayı: Şairler Sofası Parkı – Akaretler Saat: 19.30

📍 Duman Konseri: Barbaros Meydanı Saat: 21.00

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Üç Büyükşehir Belediye Başkanı’ndan Genç İklim Aktivistlerine Destek

-

Genç iklim aktivistlerinin, değişim ve dijital aktivizmin adresi Change.org’da başlattıkları “İklim Acil Durumu İlan Edilsin” kampanyasına İstanbul, İzmir ve Ankara Büyükşehir Belediye Başkanlarından destek geldi. Üç büyük şehrin belediye başkanları, #Karbon0Dünya1 pankartını imzalayarak gençlerin çağrısına yanıt verdiler.

K2 HABER | Aşırı hava olaylarına karşı Avrupa’nın en kırılgan ülkesi olan ama aynı zamanda dünyada atmosfere en çok karbon salan on dördüncü ülke pozisyonundaki Türkiye’de “iklim acil durumu” ilan edilmesini, kararlı ve etkili bir iklim eylem planının katılımcı yollarla hazırlanmasını isteyen genç iklim aktivistleri, bu değişim taleplerini iletmek üzere farklı zamanlarda Ekrem İmamoğlu, Tunç Soyer ve Mansur Yavaş ile görüştüler.  Bu görüşmeler esnasında ise belediyelerin iklim eylem planlarını önceliklendirmesine ve hızlandırmasına dair sorularını ve taleplerini ilettiler. Küresel iklim grevlerine dair yer, yürüyüş ve etkinlik izinleri istediler. Kentlerde yaşayan gençlerin; belediyelerin çevre ve iklim alanında karar verme süreçlerine etkili, eşit ve anlamlı katılımlarının sağlanması için yapılabilecekleri konuştular.

Görüşmelerin ardından üç Büyükşehir Belediye Başkanı da gençlerin #Karbon0Dünya1 pankartını imzaladı ve Change.org’da karar verici profili açarak değişim için katkı sağlamaya hazır olduklarını gösterdiler.

İklim Aktivistleri Londra’daki Araba Galerisini Turuncuya Boyadı

ekrem imamoğlu iklim değişikliği

Ekrem İmamoğlu, #Karbon0Dünya1 pankartına “kesinlikle” notu ile imzasını attı ve net sıfır politikalarını destekleme ve uygulama taahhüdünde bulundu.

Genç İklim Aktivistleri: Tüm Canlılar İçin Yaşanabilir Bir Dünya İstiyoruz

Gençler Bütün Belediye Başkanlarına Çağrı Yapıyor

Genç iklim aktivistleri, görüşmelerinin ardından “Önemli şehirlerin belediye başkalarına mücadelemizi anlatıp desteklerini alsak da bu yeterli değil. Daha fazla karar vericinin sesimizi duyması, Türkiye’deki tüm belediyelerin ve belediye başkanlarının çağrımıza kulak vermesi için lütfen change.org/iklimacildurumu adresinde başlattığımız kampanyamızı paylaşmaya, yaygınlaştırmaya devam edin.” mesajı yayınladılar.

Okumak için tıklayın

Yerel

Beşiktaş’ta Uluslararası Paydaş Toplantısı Gerçekleştirildi

-

uluslararası paydaş toplantısı beşiktaş

Beşiktaş Belediyesi, Avrupa Konseyi Avrupa Yerel Demokrasi Haftası etkinlikleri kapsamında ‘Beşiktaş International Stakeholders Meeting’ (Beşiktaş Uluslararası Paydaş Toplantısı) etkinliği düzenlendi.

K2 HABER | Beşiktaş Belediye Başkanı Rıza Akpolat ev sahipliğinde gerçekleşen buluşmada Başkan Akpolat; Beşiktaş’ın Türkiye’nin ve İstanbul’daki merkezi konumu ve köklü uluslararası ilişkilerinin sağladığı katma değere dikkat çekerek  bugüne kadar gerçekleşen ortaklaşa projelerden bahsetti.

Beşiktaş’ın Kültür ve Sanat başta olmak üzere, sürdürülebilirlik, paylaşım ekonomisi, karşılıklı yeni iş birlikleri için yerinin daha güçlü bir konuma gelmesi için çalıştıklarını belirten Başkan Rıza Akpolat Uluslararası Paydaş Buluşması’nın paydaşlık ilişkisinin belirli güçlü küresel temalar üzerinden gerçekleştiğinde karşılıklı olarak katma değer sağladığını bununda kent ekonomisi ile refahla direk ilişkili olduğunda dikkat çekti.

Toplantıya; BM Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Kadınların Güçlendirilmesi Birimi UN WOMEN HeForShe Türkiye Koodinatörü Sinem Aydın, Danimarka Kültür Enstitüsü Türkiye Müdürü  Füsun Eriksen, ABD İstanbul Başkonsolosluğu Basın ve Kültür Konsolosu Allison Lee, Macaristan İstanbul Başkonsolosluğu Liszt Enstitüsü Macar Kültür Merkezi Kültür Sorumlusu Agnes Toth, Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosluğu British Council Sanat ve Kültür Bölüm Direktörü Esra Aysun, İsveç İstanbul Başkonsolosluğu Türkiye – İsveç İş Birliği Birimi Proje Koordinatörü Didem Özalp, Çek Cumhuriyeti İstanbul Başkonsolosluğu Politika ve Basın Sorumlusu Tolga Çevik,  Hollanda Başkonsolosluğu MATRA Sosyal Dönüşüm ve İnsan Hakları Programı Sorumlusu  Leyla Barlas Arslan,  İspanya Başkonsolosluğu İstanbul Cervantes Enstitüsü Kültür Şefi  Javier Vacas Jurado, İtalya Başkonsolosluğu İtalyan Kültür Merkezi Kültürel Etkinlikler Sorumlusu Tanju Şahan gibi Beşiktaş Belediyesi’nin uluslararası paydaş kurumlarının temsilcileri katılım gösterdi.

Başkan Rıza Akpolat: ‘Beşiktaş’ın En Büyük İkinci Markasını Yaratacağız’

beşiktaş belediyesi

Okumak için tıklayın

Ekoloji

Çevre Gönüllüleri İnciraltı Kent Ormanı’nda Temizlik Yaptı

-

İnciraltı

Çevre bilinciyle ilgili farkındalık yaratmak için Ağustos ayında 30 ilçede eşzamanlı temizlik hareketi başlatan İzmir Büyükşehir Belediyesi, Dünya Temizlik Günü’nde İnciraltı Kent Ormanı’nda temizlik çalışması yaptı.  Gönüllülerin de katılımıyla bir buçuk saat içinde 500 kilogram çöp toplandı.

K2 HABER | İzmir Büyükşehir Belediyesi, temiz İzmir için farkındalık çalışmalarını sürdürüyor. “Sen, Ben, Hepimiz! Tertemiz İzmirimiz” sloganıyla Ağustos ayında 30 ilçede eş zamanlı temizlik çalışması yapan Büyükşehir Belediyesi ekipleri İnciraltı Kent Ormanı’nda doğaseverlerle buluştu. Dünya Temizlik Günü kapsamında “Harekete Geç” sloganıyla Sosyal Projeler Dairesi Başkanlığı koordinasyonunda yapılan temizlik etkinliği İnciraltı Kent Ormanı Engelli Hizmet Merkezi önünden başladı.

İnciraltı Kent Ormanı sahasında ve deniz kıyısında yapılan temizlik çalışmasında bir buçuk saatte 500 kilogramlık çöp toplandı.

“Temiz doğa için el birliği ile hareket edelim”

Etkinliğin açılışında konuşan İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in ortaya koyduğu çevre vizyonu doğrultusunda doğanın ve çevrenin korunması için önemli çalışmalar yapıldığını kaydetti. Çevre bilincinin ve doğayı korumanın önemine değinen Kökkılınç, “Ağacı, çiçeği, su kaynaklarını, doğal güzellikleri kısaca doğayı sadece insana mutluluk veren bir resim gibi görmemiz gerektiği artık her türlü tartışma dışında. Çevrenin korunması her türlü maddi ihtirasın önüne geçmeli. Bu anlamda barış içinde huzurlu bir biçimde yaşanacak savaşsız bir dünyanın hepimizin ortak temennisi olduğuna inanıyorum. Her birimizin elinden geldiğince yapabileceği her şey, bizlerin gelecek nesill ere bırakacağı karınca kararınca bir miras olmalıdır. Gelin bir farkındalık yaratalım. Çevreyi korumak adına duyarlılığı toplumun tüm katmanlarına yayalım. Yerden aldığımız bir kağıt parçası, denizi kirleten bir çöpün bile temizlenmesi en az dünyayı kirleten bir teknolojik hasarın önlenmesi kadar önemlidir. Bu yolda el birliği ile hareket edersek başarılı olacağımıza eminim” dedi.

İzmir’in Kurtuluşunun 100. Yılında Tarihe Geçen Kutlama Yapıldı

Kimler katıldı?

Etkinliğe İzmir Büyükşehir Belediyesi Meclis Üyesi ve Toplumsal Cinsiyet Eşitliği Komisyonu Başkanı Nilay Kökkılınç, İzmir Büyükşehir Belediyesi Sosyal Projeler Dairesi Başkanı Mehmet Anıl Kaçar, İzmir Kent Konseyi Gençlik Meclisi ile  Çocuk Belediyesi üyeleri, İnşaat Mühendisleri Odası İzmir Şubesi, Genç İnşaat Mühendisleri topluluğu, Karşıyaka Akademi Zihinsel Engelliler Derneği (KAZED), Lions Kulübü, İzmir Alaybey Lions Eğitim İhtisas Kulübü, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği İzmir Şubesi, Melek İzciler Grubu, İzmir Engelsiz Sanat Derneği, Let’s Do It Türkiye ve paydaşları, gönüllü yurttaşlar ve belediye çalışanları katıldı.

Okumak için tıklayın

Öne Çıkan Haberler