24 Haziran sonrası ilk kez toplanan ve seçim sonuçlarını değerlendiren İYİ Parti Başkanlık Divanı Toplantısı sonrasında Çıray, bir açıklama yaptı.

”Millet İttifakı”nın seçim hilelerini aşmak için kurulduğunu belirten Çıray, ”Seçimlerin tamamlanması ile birlikte bu ittifaka gerek kalmamıştır” dedi.

Aytun Çıray, genel idare kurulu üyeleri ve milletvekillerinin katılımıyla yapılacak iki günlük istişare toplantısında partinin bundan sonra izleyeceği yol haritasının şekilleneceğini söyledi.

Millet İttifakı 4 Partinin Bir Araya Gelmesi İle Kurulmuştu

CHP, İYİ Parti, Saadet Partisi (SP) ve Demokrat Parti (DP) bir araya gelerek “millet ittifakı”nı, 5 Mayıs 2018’de resmen oluşturmuştu.

Dört partinin genel başkanının imzaladığı “Partilerarası Seçim İşbirliği Bildirisi”nde şu ifadelere yer verilmişti:

“Milletin iradesinin önüne konan engelleri ortadan kaldırmak demokrasinin sağlıklı şekilde işlemesine saygı duyan her siyasi partinin ilk ve temel görevidir. Bizler, bugün ülkemizin içinde bulunduğu zor koşulların farkında olarak yüce milletimizin huzurunda, tüm vatandaşlarımızın şahitliğinde;

1-) Toplumsal ayrışma ve kutuplaşmaya son vermek, halkımızın özlediği huzur, kardeşlik ve güven ortamı içinde adil ve güvenli bir seçim yapılmasına katkıda bulunmak,

2-) Ülkemizin siyasal sistemini bir an önce normalleştirmek, çoğulcu demokrasi esaslarına göre rekabetçi demokratik siyasal zemini, tüm gerekleri ile yeniden inşa etmek,

3-) Kuvvetler ayrılığı ilkesine göre hukukun üstünlüğünü, yargı bağımsızlığını ve tarafsızlığını sağlamak,

4-) Başta ifade ve basın özgürlüğü olmak üzere tüm hak ve özgürlüklerin vatandaşlarımız ve kurumlarımız tarafından layıkıyla kullanılmasını temin etme ilkelerini hayata geçirmek üzere seçim işbirliği için bir araya geldik. Farklı program ve dünya görüşlerimizi muhafaza ederek, vatandaşlarımızın siyasi tercihlerinin Meclis’e eksiksiz yansıması ve temsilde adaletin sağlanması amacıyla, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, İYİ Parti ve Saadet Partisi olarak 24 Haziran 2018 günü yapılacak ‘27. Dönem Milletvekili Genel Seçimi’nde işbirliği yapmaya karar verdik.”

Politika kategorisindeki diğer haberler için: http://k2haber.com.tr/category/politika/