Açıklamada, en çok cezanın atık kirliliği alanında kesildiği, yılın ilk yarısında atık kirliliğine sebep olan ve mevzuata aykırı atık ithal edenlere 345 cezai işlemde, 48 milyon 114 bin lira cezai işlem uygulandığı bilgisi paylaşıldı.

CHP’li Vekilden Suç Duyurusu: Ormanı Maden İçin Yaktılar

Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Uygulamalarına 28 Milyon 904 Bin TL Ceza

Atıktan sonra en çok cezanın Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) ile ilgili uygulandığına işaret edilerek, “ÇED süreci başlatılmaksızın faaliyette bulunanlara, ÇED raporu hazırlamayan ve ÇED raporunda belirttiği kuralları yerine getirmeyen işletmelere 28 milyon 904 bin lira ceza kesildi.” ifadelerine yer verildi.

En çok cezai işlemin uygulandığı 3’üncü alanın ise su kirliliği olduğu belirtilerek, su kirliliğine sebep olan işletmelere 146 cezai işlem ile 13 milyon 802 bin lira para cezası kesildiği aktarıldı.

Çevre Cezalarında Geçen Yıla Orana 2 Kat Artış Var

Açıklamada, Bakanlığın havayı kirleten işletmelere 129 cezai işlem uygulandığı, 8 milyon 816 bin lira para cezası kesildiği ifade edildi.

TMMOB: Kanal İstanbul, Ekolojik Tahribat ve Yıkım Projesidir

Gürültü Kirliğine Karşı Yapılan İhlaller Cezasız Kalmadı

“Bakanlık yetkilileri, sınır değerlerini aşan işletmelere 4 milyon 337 bin lira ceza kesti. Toprağı kirletenlere 3 milyon 627 bin lira, anız yakanlara 258 bin lira ve egzoz emisyon ölçümünü yaptırmayanlara da 616 bin 600 lira cezai işlem uygulandı. İzinsiz kum alımı, umumi açık yerlerde çevreyi kirletme gibi diğer konu başlıklarında da 4 milyon 465 bin lira ceza kesildi. 6 ayda bakanlık, Çevre Kanunu’na muhalefet eden kuruluşlara toplam 112 milyon 943 bin lira çevre cezası kesti.”

Geçen yılın aynı dönemine göre çevre cezalarının neredeyse iki katına çıktığı belirtilerek, Bakanlığın geçen yılın ilk 6 ayında yaptığı denetimlerde tesislere 62 milyon lira idari para cezası uyguladığı, bu yıl uygulanan 6 aylık çevre cezasının ise 112 milyon liraya ulaştığı ifade edildi.

En Çok Ceza Kesilen İllerin Başında İstanbul Geliyor

Yılın 6 aylık sürecinde en çok ceza kesilen ilin İstanbul olduğu, İstanbul’u sırasıyla Ankara, İzmir, Sakarya ve Tekirdağ’ın takip ettiği belirtildi.