Çelebi, “24 Haziran 2018’de CHP’nin kurduğu ve o gece çöken Adil Seçim Platformu seçim uygulaması ile ilgili sorumluları istifaya davet ettim. Sorumlular ödüllendirildi. İlk ciddi kırılma anı budur.” dedi.

Büyük Tartışma: CHP’li Belediye Tekbirlerle AK Parti’ye Geçti

Mehmet Ali Çelebi: ‘HDP ile İlişkilere İtiraz Ettim’

Hürriyet Yazarı Abdulkadir Selvi’nin köşesine taşıdığı açıklama şöyle:

“Bugün tam 1 ayını dolduran mektubun altında imzası bulunan İzmir milletvekili Çelebi’yi aradım, CHP yönetiminin bir adım atıp atmadığını sordum.

Çelebi, hiçbir gelişme olmadığını söyledi.

Sadece CHP Sözcüsü Faik Öztrak, “Genel merkezimizin milletvekilleriyle mektuplaşarak haberleşme gibi bir geleneği yok” demekle yetindi.

‘CHP’den 3 Milletvekili Muharrem İnce’nin Partisine Katılacak’

Film Nerede Koptu?

Çelebi ve Aksoy’un mektubunda bu sorunun yanıtı yer alıyor.

“2020 kurultayı, bu marjinal 2. Cumhuriyetçi unsurların oyun alanı haline getirilmiş, 29 Ekim ruhu 10 Aralık zihniyetinin hedefi olmuştur” deniliyor.

CHP kurultayından sonra üç milletvekili, 10 Ağustos’ta Anıtkabir’e çıkarak, ‘29 Ekim Gücü’nü oluşturuyorlar.

Ekim ayında CHP’ye veda turlarına başlıyorlar. Ancak CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel’in çabasıyla Kılıçdaroğlu ile bir araya gelip, sıkıntılarını paylaşıyorlar. “Bu durum böyle devam ederse müsaade isteriz” diyorlar.

Muharrem İnce’nin Parti Kurmasına Kılıçdaroğlu’ndan İlk Yorum

Çelebi: ‘Bu Bir Süreç’

İzmir milletvekili Mehmet Ali Çelebi, mektup olayına gelene kadar her aşamada mücadele verdiğini anlattı. Bu sürecin kilometre taşlarını maddeler halinde paylaştı.

1)24 Haziran 2018’de CHP’nin kurduğu ve o gece çöken Adil Seçim Platformu seçim uygulaması ile ilgili sorumluları istifaya davet ettim. Sorumlular ödüllendirildi. İlk ciddi kırılma anı budur.

2) Temmuz 2018 yine ilkesel bir bildiri yayınlayarak “Kurultaya gidilmeli” dedim ve kurultay için imza verdim.

3) Eylül 2018 ve Ocak 2019’da yerel yönetim adayları belirleme yöntemine PM üyesi olarak yazılı itiraz ettim.

4) 2020 Temmuz kurultayında türlü oyun ve dalaverelere gizli liste dolaştırmaya itiraz ettim.

5) Üç milletvekili 10 Ağustos 2020 Anıtkabir’e çıktık. Sevr hayalleri görenlerin yine hüsrana uğrayacaklarını yazılı açıkladık.

6) 13 Eylül 2020 Canan Kaftancıoğlu’nun, “Atatürk demem” açıklamasına sert bir şekilde karşılık verdim. “Bu partide 10 Aralık’tan önce 29 Ekim gelir” dedim.

7) Ekim 2020’de kapalı grup toplantısında, HDP ile ilişkilere itiraz ettim. “Işığı Öcalan olanlarla ışığı Mustafa Kemal Atatürk olanların ilişkisi ne olmalıysa o kadar olmalı!” dedim.

Partilerin Üye Sayıları: Hangi Siyasi Partinin Kaç Üyesi Var?

Özel, Kılıçdaroğlu ve Salıcı İle Görüşme

 8) Ekim 2020 vekillere veda ziyaretlerine başladık. Bunun üzerine Özgür Özel davet etti. 14 Ekim’de Özgür Özel’le, 27 Ekim 2020’de Genel Başkanımızla görüşüp, sorunları birinci ağızdan aktardık.

9) 10 Aralık 2020 de görüşlerimizi tekrar derli toplu olarak mektupla ifade ettik.

10) 14 Aralık 2020’de genel başkan yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı’yla kendi isteği üzerine görüştüm. “Partinin evlatlarını ötekileştirmeyin. İnce dahil davet edin konuşun, partide birliği sağlayın” dedim.

11) Görüşmelerden ve mektuptan sonuç alınamayınca, hiçbir adım atılmayınca 15 Ocak 2021 tarihinde mektubu paylaştık.

Mehmet Ali Çelebi’nin verdiği kısa kronolojiden, bunun bir süreç olduğu anlaşılıyor.”

CHP’yi Üzen Vefat: Eski Milletvekili Koronavirüse Yenik Düştü