CHP’yi Üzen Vefat: Eski Milletvekili Koronavirüse Yenik Düştü

Menemen Belediyesi AK Parti’ye Geçti: İlk Kura İptal Edilmişti

İzmir’in Menemen İlçesi’nde mahkemelik olan belediye başkanvekili seçimi bugün sonuçlandı. Daha önce, 4 turda da oyların eşit çıkmasının ardından çekilen kurada CHP’li Deniz Karakurt başkanvekili seçilmişti. Ancak, AK Parti’nin “kura siyah torba yerine şeffaf cam fanusta yapıldığı” yönündeki itirazını kabul eden İzmir 2. İdare Mahkemesi, kura çekimini iptal etmişti.

İzmir Valiliği ise henüz mahkemenin esas üzerindeki kararı açıklanmadan yeni kura çekimi için tarih belirlemişti. CHP’li ve İYİ Partili meclis üyeleri ise İzmir Valiliği’nin bu kararına tepki gösterip iki kez kuranın yenilenmesini önlemişti.

Ancak, bugün Vali Yardımcısı Hulusi Doğan başkanlığında kura çekimi tekrarlandı. İzmir Vali Yardımcısı Hulusi Doğan başkanlığında gerçekleşen kuranın yenileneceği toplantıya AK Parti ve MHP’li meclis üyeleri tam kadro katılırken, CHP ve İYİ Partili üyeler yer almadı. CHP’den sadece başkanvekili adayı Deniz Karakurt ile Menemen Belediyesi 1. Başkanvekili CHP’li Mehmet Karabiniş ile Ali Yılmaz toplantıya geldi. 18 meclis üyesinin hazır bulunduğu toplantıyı açan Vali Yardımcısı Doğan, “Tek gündem maddemiz var. Kura çekeceğiz” dedi.

Murat Ongun’dan Eski Bakana Sert Sözler: ‘Bıyıklarından Daha Önemli’

Deniz Karakurt: ‘Yapılan İşlem Hukuki Değil’

CHP’li Karakurt, “Mahkeme kararı beklenmeksizin vali kararı ile çekiliş yapılmasını hukuki bulmuyoruz. Bu nedenle itirazı kaydımızın kayda geçmesi için bildiriyoruz” diye konuştu.

Karakurt’un ardından söz alan AK Parti Grup Başkanvekili Yusuf Demircioğlu ise çekilişin yasaya uygun olduğunu söyledi. Demircioğlu, “Bugün CHP’li meclis üyelilerini salonda görmekten dolayı mutluyuz. Kanundan kaynaklı sizin atanmanız gerçekleştirilmiş. Yasaya uygun bir şekilde kura seçimini gerçekleştireceğiz. Kuranın Menemen için hayırlı ve uğurlu olmasını diliyoruz” dedi.

Ardından A-4 kağıdına iki aday CHP’li Deniz Karakurt ve AK Parti’li Aydın Pehlivan’ın isimleri yazıldı. Kağıtları dörde katlanıp siyah torbanın içine konuldu. Daha sonra kura çekiminin yapılacağı salonun dışında bekleyen Vali Yardımcısı Hulusi Doğan içeri girdi. Kura çekimi gerçekleştirildi. Kuradan AK Parti’nin adayı Aydın Pehlivan çıktı. Aydın Pehlivan’ın Menemen Belediye Başkanvekili olduğu açıklandı.

Tevfik Göksu Konuştu, İBB Meclisi Karıştı: CHP’li Üyeler Oturumu Terk Etti

Tekbir Getirip, Slogan Attılar

Haberin duyulması ile birlikte binanın önünde toplanan AK Parti’liler, tekbir getirip slogan attı. Bazı CHP’lilerin tepki göstermesi üzerine ise kısa süreli gerginlik yaşandı.Güvenlik güçlerinin araya girmesiyle gerginlik büyümeden önlendi.

Çıkışta bir açıklama yapan Aydın Pehlivan, “Mahkemelerin verdiği kararlarda boynumuz kıldan incedir. Mahkemenin vereceği kararın başımızın üzerinde yeri var. Yarından itibaren sabah namazını kıldıktan sonra bismillah deyip belediyemize geleceğiz. CHP’li ve İYİ Partili arkadaşlarımızla birlik içinde belediyemizi yöneteceğiz” dedi. (ANKA)